Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    direkt tanımdaki sonuçları soran soruları ya da tanımsal tartışmaları pek sevmem genelde anlamam da.
    burada ben de aerturk hocamız gibi düşünüyorum ama sonuçta ortada tanımsal bi yanlışımız varsa söyleyecek bişeyim de yok, öyle diyorsanız öyledir diyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    İlmî konularda hiyerarşi vardır. Yâni Prof'ların, daha doğrusu doktora yapmışların söyledikleri dikkate alınır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    yani bu yüzden ben dedim oldu demiyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    yani bu yüzden ben dedim oldu demiyorum
    Okey... Ben de bir şey demiyorum zaten. Ortaya konuşuyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Hiyerarşi olduğunu kabul etmiyorum. Aslında tartışmanın uzamaması için uzun zamandır bu konuya yorum yazmıyorum. Fakat dayanamıyorum. Türkçe yazılmış kaynakların bir çoğuna güvenmiyorum.

Ax(BxC) ve (AxB)xC aynı şeyler değiller ama bunlar birbirine izomorfik kümelerdir. Türkçe kaynaklar çoğunlukla izomorfik kısmını atlayıp bunların eşit olduğunu kabul eder ki bu bir hatadır. Çok mu büyük bir hatadır derseniz bence değildir. Şöyle düşünmeniz daha kolay olacaktır. 1xn boyutlarında bir satır matrisi (vektörü) ile nx1 boyutlarında bir kolon matrisi (vektörü) aynı şey değildir ama birbirine denk yapılardır. İkisinde de n tane sıralı elemanınız vardır. Fakat dizilimleri farklıdır. Ax(BxC) ve (AxB)xC kümelerinin de elemanları aynı yapıda olup yazılışları farklıdır. Bu kümeler birbirine denk oldukları halde aynı kümeler değildirler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı mathematics21'den alıntı Mesajı göster
    Hiyerarşi olduğunu kabul etmiyorum. Aslında tartışmanın uzamaması için uzun zamandır bu konuya yorum yazmıyorum. Fakat dayanamıyorum. Türkçe yazılmış kaynakların bir çoğuna güvenmiyorum.

Ax(BxC) ve (AxB)xC aynı şeyler değiller ama bunlar birbirine izomorfik kümelerdir. Türkçe kaynaklar çoğunlukla izomorfik kısmını atlayıp bunların eşit olduğunu kabul eder ki bu bir hatadır. Çok mu büyük bir hatadır derseniz bence değildir. Şöyle düşünmeniz daha kolay olacaktır. 1xn boyutlarında bir satır matrisi (vektörü) ile nx1 boyutlarında bir kolon matrisi (vektörü) aynı şey değildir ama birbirine denk yapılardır. İkisinde de n tane sıralı elemanınız vardır. Fakat dizilimleri farklıdır. Ax(BxC) ve (AxB)xC kümelerinin de elemanları aynı yapıda olup yazılışları farklıdır. Bu kümeler birbirine denk oldukları halde aynı kümeler değildirler.
    A={a} , B={b}, C={c} olmak üzere,

AX(BXC)={(a,(b,c))}
    (AXB)XC={((a,b),c)}

olduğunu söylüyorsun yani. İkisinin de eleman sayısı 1 , ama elemanları farklı.

Peki, bunların grafiğini çizebilir misin?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı aerturk39'den alıntı Mesajı göster
    AX(BXC)=(AXB)XC
    bu ifadenin sol tarafı R den R2 ye
    bu ifadenin sağ tarafı R2 den R ye giden fonksiyondur
    bu ikisinin eşit olmadığı benim için 2x2=4 kadar barizdir
    ama eşit diyorsanız bu konuda söyleyebileceğim bir şey yok
    grafikleride bu uzaylarda nokta belirtir buradada bir sıkıntı göremiyorum

okulda sıkıntı öğrenci bağıntı,fonksiyon kavramlarını görmeden kartezyen çarpım verildiğinden bunu eşit olmadığını nasıl anlatırsın problem burda gibime geliyor önceden eşittir deyip geçiyordum ne yalan söyleyeyim
    herkese iyi çalışmalar ....
    Öğretmenim,

Evet nokta belirtiyorlar, ama aynı noktayı belirtiyorlar. R3 deki, (a,b,c) noktasını.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı mathematics21'den alıntı Mesajı göster
    Hiyerarşi olduğunu kabul etmiyorum.
    Amma yaptınız Hocam!.. Bunu nasıl söyleyebiliyorsunuz?.. İlginçsiniz...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    C kompleks sayılar kümesi olmak üzere bana z=1+2i noktasını gösterebilir misiniz? Sizin dediğine göre C=R2. Ama benim dediğime göre C kümesi R2'ye izomorfik ve bunlar farklı şeyler!

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı Cem1971'den alıntı Mesajı göster
    Amma yaptınız Hocam!.. Bunu nasıl söyleyebiliyorsunuz?.. İlginçsiniz...
    Dediğiniz sınıflandırmanın içinden biri olarak çok rahat inandığımı söyleyebilirim. Malesef Türkiye koşullarında sizin dediğiniz gibi "hiyerarşi" bilim dünyasında da yer bulmuş bir kavram.

7 sayfadan 6.si BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!