Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Ohoo hocam biz resmen farklı sorulara cevap arıyoruz.Biz kadircanla bu 5 kişiyi belirli olduğunu düşünüyoruz dışarı atıyoruz geri kalan 35 oyu değerlendiriyoruz ama siz direk 40 kişiye bakıyorsunuz.
    yok aynı şeyi söylemişiz ben de o 5 kişiyi belirledikten sonra oy verdirttim. yani yönetim kurulundakiler belli sadece alacakları oylar belirlenecek.

Alıntı kcancelik'den alıntı Mesajı göster
    @gereksizyorumcu, peki bizim çözdüğümüz soru için de bir cevap bulabilir misiniz?
    evet 35 li için cevap 192.5! , 40lı için de 377.5! çıkıyormuş.

ayrıca şimdi bi tarama yaptım (her zaman boşa uğraşmamak için yapmakta fayda var)
    bu soruyu çözemeyeceğimizi yani genel halini çözemeyeceğimizi görmüş oldum. 3 ve 4 için genel çözümler yapılmış. mesela 3 için n²/12 nin tam kısmı kadar çözüm oluyor. n burada 1 er tane dağıtıldıktan sonra kalan sayı yani ilk sorduğumuz soru için 12²/12 nin alta yuvarlanmışı oluyor. o da 12 zaten. (biz bi de bunu 3! le çarpmıştık 3 farklı kişiden bahsettiğimiz için)
    5 kişi için de çözüm yapılmıştır ama 4 kişi için olan sonucu gördükten sonra (Partition Function P -- from Wolfram MathWorld , burada syfanın en sonunda P(n,4) ü kastediyorum) onun daha da karışık olacağını kestirmek zor değil. anlaşılan bu soru da ölü doğdu. daha doğrusu soru canlı da bizim için fazla canlı

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    hocam aslında biz sonlu matematikle yeni yeni ilgilenmeye başladık böyle sorular hakkaten ağır değilmi bize.Size bile zor geldiğini düşünüyorsunuz siz bizim için öğretmendeyken öteyken biz ... ne yapalım yok mu kolay sorularınız böyle bizi geliştirecek tarzda...

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bi anlamı kalmadığı için ben cevabı nasıl bulduğumu (daha doğrusu buldurduğumu) yazayım
    saymıyorum saydırıyorum diyebiliriz

20th derivative of (1/(1-x))(1/(1-x²))(1/(1-x³))(1/(1-x^4))(1/(1-x^5))/20! at x=0 - Wolfram|Alpha

bu fonksiyonda 20. türevi aldırtıp 20! e bölerseniz 35 oy için cevap bulmuş olursunuz. 25. türevini 25! e bölerseniz de 40 kişiyi bulursunuz işte. bu türevi hesaplamanın kısa bi yolu olsaydı çözecektik ama yukarda yazdığım yorumun gereği olarak buna uğraşmaya gerek duymuyorum. jeneratör meneratör denilince oradan giriş yapalım dedik ama olmadı

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    hocam aslında biz sonlu matematikle yeni yeni ilgilenmeye başladık böyle sorular hakkaten ağır değilmi bize.Size bile zor geldiğini düşünüyorsunuz siz bizim için öğretmendeyken öteyken biz ... ne yapalım yok mu kolay sorularınız böyle bizi geliştirecek tarzda...
    iyi de ilk başta bu kadar zor olacağını düşünmemiştim yoksa neden sorayım.

ilk başta
    a+2b+3c+4d+5e=40-15=25 , bu denklemi çözeriz sıkıntı olmaz diye düşünmüştüm sonuçta görüntüsü oldukça basit , meğer sıkıntı oluyormuş.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    @gereksizyorumcu;
    Peki benim kullandığım yöntemle tam sonucu bulabilir miyiz? Zira yöntem çok da uzun değil, hatta kısa bile sayılabilir.
    @Savaş;
    Öyle deme bence, bu soruda bile o kadar uğraşıp beynimizi yorduk. Yöntemler geliştirdik vs. Katkısı oldu yani.
    İyi günler.
    Bilgi ve ego ters orantılıdır, bilgi arttıkça ego azalır. (Albert Einstein)

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Yok hocam size lafımız yok Sorun , bizde gelişiyoruz ama hakkaten zor bir soru yani uzun.
    @kcancelik
    haklısın ama senin çözümüde açarsak sonuca gideriz gibime geliyor zaten Sabri hocamız kısa çözüm bulmaya çalışıyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    Ben ortak olanları ekleme kısmında takılıyorum. Oraya bir el atsak kısa bir yolla bulunur bence.
    Bilgi ve ego ters orantılıdır, bilgi arttıkça ego azalır. (Albert Einstein)

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Sabri hocam farklı sorularınız varmı bununla ilgili birlikte uğraşalım.Yada ben sorayım isterseniz.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı kcancelik'den alıntı Mesajı göster
    @gereksizyorumcu;
    Peki benim kullandığım yöntemle tam sonucu bulabilir miyiz? Zira yöntem çok da uzun değil, hatta kısa bile sayılabilir.
    @Savaş;
    Öyle deme bence, bu soruda bile o kadar uğraşıp beynimizi yorduk. Yöntemler geliştirdik vs. Katkısı oldu yani.
    İyi günler.
    40 gibi ufak sayılarda çözüm bulunabilir ama yaptığımızın saymaktan pek bi farkı yok sadece teker teker değil de 10ar 10ar sayıyoruz. ayrıca bu tür yollar genelde bişeyleri gözden kaçırmanıza neden olur ya da gözden kaçan bişeyi farketmek oldukça zor olur. mesela 5-5-10-10-10 gibi durumları saymamız lazım diyip noktalamışsınız ama 5-5-7-7-16 gibi durumları çok büyük ihtimalle gözden kaçıracaktınız

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    kesinlikle , kendimden biliyorum.

7 sayfadan 6.si BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!