Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Yalnız soruya bakarsak , soruda oy veren kişilerin bi önemi yok senin verdiğin örnekte oy verenlerde eğer oylar aynı yere verdiyse aynı kabul ediliyor burada ona bakmaya gerek yok yani verdiğin örnekle bi bağlantısı yok.Burada daha çok , oy sayıları dikkate alınacak.Öbür türlü uzun olur.

İpucu vereyim o halde , 5 kişi olsu abcde diye her biri en az 2 oy alsın.(Zaten sorunun cevabını verdik nerdeyse.)

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    tamam cevabı veriyorum.sanırım farklı bi cevap gelmiyecek.çözmeye kalkanlarda çözümümü görmeden çözsünler.
    5kişiyi çıkardık geriye 35 oy dağıtılacak ve toplamda oy alacak 5kişi var abcde olsunlar.

a+b+c+d+e = 35 , herbiri >=2 olmalı o halde her birine 2 değerini atayalım
    a+b+c+d+e=25 denkleminin doğal sayılardaki çözümü cevabı verir.C(29,4) yani => 29!/4!.25!

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    hocam şu mesela biz 40 kişiyiz.5imiz sınıftan çıkıyoruz arkada kalan kişiler bize oy veriyorlar ama bizim en az (her birimizin 2 tane oy alma zorunluluğu var.) daha fazla açıklamayada ihtiyaç yok gibi.

ayrıca seçilecek 5 kişi belli yani bi de onları seçmeye gerek yok.
    bu haliyle sorular hep aynı oluyor, insan daha farklı ve zor sorular bekliyor. mesela bu 5 kişi de farklı sayıda oy alsa nasıl olur? (zor olur biliyorum ama uğraşmaya değer bence)

Sabri hocam bi şey sorcam (üretici polinomlara daha başlamadım ama) makalenizi okudum biraz. bu tür sorulara onlada yanıt bulamazmıyız?Dağılım sonusu sonuçta...
    bu tür tüm soruları çözebilirsiniz ama birçok soruda standart çözümlerden daha uzun bir çözüm yapılmış olur o yüzden çok zorda kalmadıkça kullanmamak lazım.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    hocam aslında sorduğunuz soruyla ilgili (yine uzun olcak ama.) tüm durumlardan hepsinin aynısayıda olduğu durumları çıkarsak sonucu buluruz diye düşünüyorum.tek tek saymak bir hayli uzun olurdu.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    hocam düşündümde olcak gibi.ilkinde a+b+c+d+e = 35 denkleminin doğal sayılardaki çözümünü bulsak sonrada hepsinin aynı olduğu tek durumu çıkartsak gelcek gibi ? Doğru mu düşünüyorum?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam aslında sorduğunuz soruyla ilgili (yine uzun olcak ama.) tüm durumlardan hepsinin aynısayıda olduğu durumları çıkarsak sonucu buluruz diye düşünüyorum.tek tek saymak bir hayli uzun olurdu.
    peki kolayını soralım sen çözmeye çalış bakalım
    3 kişi 15 kişinin oy verdiği bi seçime girecektir. en çok oyu alan başkan , ondan kesinlikle az olmak kaydıyla ikinci olan başkan yardımcısı ve yine bunlardan kesinlikle az olmak üzere sonuncu olan da sözcü olacaktır. kaç değişik şekilde oylama sonuçlanabilir? (herşey serbest tek tek saymak yasak)

bi de ekleme olsun herkes en az bi oy alsın rezillik çıkmasın

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    hocam bir şey sorcam.bu sorunuzuda düşünücem ama önceki soruda eksik kaldığım bi noktamı var?merakettim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam bir şey sorcam.bu sorunuzuda düşünücem ama önceki soruda eksik kaldığım bi noktamı var?merakettim.
    eğer bu 5 kişi hiç oy veremiyosa sorun yok sanırım , eğer sadece kendilerine oy veremiyolarsa bakmak lazım.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    benim yazdığım çözüm bu 5 kişiyi kapı dışarı edip diğerlerinin kullandığı oy sayısı içinde o halde doğru mu düşünmüş oluyorum hocam?Eksik bir şey varsa görmemde fayda olacaktır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    bide yazdığınız soruyu yine bu 3 kişi kendilerine oy vermeyecek değilmi ? onlarıda kapı dışarı ediyoruz yani.o halde çok zor bir soru olmuyor.

7 sayfadan 2.si BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!