Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer

akıldan kök alma

bir arkadaşınız 1milyondan küçük bir pozitif tamsayı seçsin ve bu sayının 5. kuvvetini bilgisayarda hesaplayıp sonucu size söylesin.
    kağıt kalem tablo cetvel hesap makinası vb. gereçlerden yardım almadan akıldan bikaç saniyede arkadaşınızın seçtiği sayıyı nasıl tespit edebilir siniz?

aynı yöntemle 5. değilde 9. kuvvetini söyleseydi nasıl bir yöntem uygulardınız?
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ben tam anlamadım şimdi size
    n<106 için n5 i söylüycem siz de aklınızdan bana n değerinin ne olduğunu mu söyleyeceksiniz yoksa ben size k5<106 için size k5 i söyleyeceğim siz de k yı mı söyleyeceksiniz?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    İyi ama önce 5. kuvveti bulmak için 5. kuvvetin yaklaşık değerini biz ya önceden bilecez ya da hesap makinesi kullanıcaz yani bu kuralı öğrenmeden nasıl yapılabilir ki..bizim bulduğumuz değerler bu 5. kuvvetin yaklaşık değeri arasında olacaktır burada hesap makinası kullanma hakkımız var mı peki ?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    ben tam anlamadım şimdi size
    n<106 için n5 i söylüycem siz de aklınızdan bana n değerinin ne olduğunu mu söyleyeceksiniz yoksa ben size k5<106 için size k5 i söyleyeceğim siz de k yı mı söyleyeceksiniz?
    estağrullah. ben soruyu tam açıklayıcı yazamadım.
    bi örnek vereyim:
    arkadaşımız 2yi seçsin. ve bize 2⁵=32 32 desin.
    bizde 32'den yola çıkarak seçtiği sayının 2 olduğunu bulalım.
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    İyi ama önce 5. kuvveti bulmak için 5. kuvvetin yaklaşık değerini biz ya önceden bilecez ya da hesap makinesi kullanıcaz yani bu kuralı öğrenmeden nasıl yapılabilir ki..bizim bulduğumuz değerler bu 5. kuvvetin yaklaşık değeri arasında olacaktır burada hesap makinası kullanma hakkımız var mı peki ?
    önceden bazı sayıları öğrenmek lazım.
    sonrasında hesap mak. kullanmak yasak.
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı 3.14159265358979323846264'den alıntı Mesajı göster
    önceden bazı sayıları öğrenmek lazım.
    Ozaman bu soruyu çözerken bildiğimizi mi farzedecez yoksa tek tek bulacak mıyım bulacaksam ki hesap makinası bi yerde kullanmam gerek

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    sorudan sonra hesap makinası kullanmaya gerek yoktur.
    1milyon sayının 5. kuvvetini ezberlemeyede gerek yoktur.
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    o kısmı bilgisayarda hesaplıyoruz soruda söylemiş ama ben bunun ilk dediğim şeklinin yani bir sayı seçip mesela 758.652 bunun 5. kuvetinin
    arkadaşımıza söylenmesi halinde o sayıdan hareketle 758.652 yi zihinden ve kısa bir sürede bulmasının zor olduğunu düşünüyorum.

mesela son basamağını ya da ilk basamağını bulmak mesele değil son basamağı sayımızla aynı zaten onu görmezden geldik diyelim, ilk 2 basamağı da basamak sayısından ve ilk baştaki sayılardan hemen bulabiliiz ama arada kalan muhtemel 3 basamağı bulmanın kolay bir yolu aklıma gerçekten gelmiyor. ya üst düzeyde hafıza igerektiren bir işlem olacakmış gibi geliyor ya da soruyu yanlış anladık. üst düzey bir hafıza gerektiriyorsa da zaten saniyeler bzında çözümün mantığı olmazdı.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    25=32
    55=3125 35=243
    75=16807 burada şuna dikkat edelim 1. basamakla 5. kuvvetini aldığım sayı aynı ozaman herhangi A5=X...YZTA .. A buradadn küsüratıdır bu sayının A küsüratı olan 5. kuvvet deeğrler aralığında bu sayının devamını bulabilirz..Bu aralık daki herhangi birinin 5. derecesini biliyorsak bu değer ona yakın çıkar...

Şimdi bu sayı bizim bildiğimiz(yani önceden ) mesela bin ise şu değer filan diyebliriz heralde bu değerleri bilmediğimden bişey diyemiyorum bu soru X ile başlamış ozaman yani büyüklüğüne X ile bakabilriz..biraz karışık devamını yazıcam..düşünüyorum

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Artık devam edemiyorum burdan sonra hiçbir fikrim yok benim düşüncemde bana saçma geldi aslında

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!