Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı Alp50'den alıntı Mesajı göster
    Hocam bu 2. soruda araya ayraç koyup tekrarlı permütasyon yapmamız gerekmiyor muydu?
    böyle yaparsak bazı durumları fazladan saymış oluruz. hemen örnekle açıklamaya çalışayım
    basitlik adına sayıları da ufaltalım
    3 defter 3 kalem olsaydı 1 ler çocukları simgelemek kaydıyla D defter , K kalem
    DDDKKK11 harfleriyle başta 1 olmak üzere kaç dizilim oluşur?
    cevap 7!/3!.3!=140 çıkar
    şimdi 1DDKK1KD , 1DKKD1KD ve 1KDDK1DK saydığımız 3 farklı dizilim ama bu ve daha birçok dizilimde (toplam 12 tanesinde) ilk çocuk 2 kalem 2 defter alır hepsi bu.
    (yukarıdaki çözüme göreyse cevap 4.4=16)

Alıntı korkmazserkan'den alıntı Mesajı göster
    hayır zaten normal soruları 9.sınıfa açıyorum bunları özel foruma açtım ilgimi çektiği için hem de paylaşmak için yanlış anlaşılmasın
    9.sınıfta olan soruları fem başarı ölçme testinden soruyorum o yüzden zor olabilir
    başta da dediğim gibi sen burada aracı oluyosun. ben 5 ve 6. soruyu test sorusu olarak sorabilen zihniyeti eleştirmiştim. 5. sorunun biraz daha zorlaştırılmış türevlerini çeşitli olimpiyatlarda 6. soru olarak gördüğümü hatırlıyorum. 5. soruyu sormak sadece seçeneklerden 4 tanesi cevap olamayacak kadar anlamsız olduğunda anlamlı olabilir. mesela 4 seçenek 6! den büyük olabilir. aksi bir durum test dediğimiz şeyin mantığına aykırı. 6. soru için de link verdim orada 3 yerine 50 yazılmış. diyeceksiniz 3 için toplam C(6,3)=20 durum var elime mi yapışır sayarım olur biter . bunu soruyu çözen düşünebilir ama soruyu soran bunu düşünüp soruyosa ortada daha da büyük bi sıkıntı vardır.
    eskiden (bizim zamanımızda ) zor geometri soruları vardı, hatta test kitaplarından bazıları yıldız atardı soru numarasının önüne. biz de dersi kaynatmak için hocaya sorardık. olması gerekenden zor soruların üniversiteye hazırlıktan çok bu tür kaynatma işlerine yaradığını söyleyebilirim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    böyle yaparsak bazı durumları fazladan saymış oluruz. hemen örnekle açıklamaya çalışayım
    basitlik adına sayıları da ufaltalım
    3 defter 3 kalem olsaydı 1 ler çocukları simgelemek kaydıyla D defter , K kalem
    DDDKKK11 harfleriyle başta 1 olmak üzere kaç dizilim oluşur?
    cevap 7!/3!.3!=140 çıkar
    şimdi 1DDKK1KD , 1DKKD1KD ve 1KDDK1DK saydığımız 3 farklı dizilim ama bu ve daha birçok dizilimde (toplam 12 tanesinde) ilk çocuk 2 kalem 2 defter alır hepsi bu.
    (yukarıdaki çözüme göreyse cevap 4.4=16)
    Anladım, Bu konuda biraz zayıfım kusura bakmayın

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!