Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı Tükenir Kalem'den alıntı Mesajı göster
    C++ dili C'den daha kolay geliyor ama bana,C daha karmaşık..Zaten üniversitede Assembly dahil tüm dilleri öğrenmeyi düşünüyorum,ilk dil olarak kendime C++'yı seçtim..Epeyce de ilerledim,bu hazır fonksiyonlar kısmı çoktan geride kaldı ama bir türlü bu soruya hızlı algoritma bulamamıştım..C# Console App açtım kodları aynen yapıştırdım,çalışıyor..
    Örneğin 186513649 sayısının karekökünü 3 saniyede buldu..Ama C#'ın hazır fonksiyonu Math.Sqrt() bunu belki saniyenin binde biri sürede buluyor..Benim anlamadığım nokta bu C# dilini hazırlayanlar bu Math.Sqrt() fonksiyonuna nasıl bir yol öğretmişler ki,anında bulabiliyor..
    Bu arada eklediğin kod çalışıyor ama ben hâlâ ne yaptığını anlamadım,ne yapıyor da buluyor program ? Fikrin var mı ? For döngüsü karışık..
    Algoritmaların mantığını biliyor musun peki hiç algoritma çalıştın mı ?
    For döngüsü C de detaylı bir şekilde anlatılıyor aslında yine dediğim gibi C bu işin temeli.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Algoritmaların mantığını biliyor musun peki hiç algoritma çalıştın mı ?
    For döngüsü C de detaylı bir şekilde anlatılıyor aslında yine dediğim gibi C bu işin temeli.
    Tabii..For,while,do while,arrays bu konuları deyim yerindeyse yalayıp yuttum..Fibonacci serisini yazdıran program,matrislerin çarpımını bulan program,mükemmel sayıları,armstrong sayılarını ...vsvs.. bulan programları hep yaptım..Yazılan for döngüsünü anlamam normâlde zor olmaz ama burada o kadar dönüşüm yapmış ki kafam karıştı..

Ekleme: long i, n = (long)sayi, t; burada ne yaptığını biliyor musun ?
    9⁵+2⁵+7⁵+2⁵+7⁵=92727 ... 9⁵+3⁵+0⁵+8⁵+4⁵=93084

MKE
    MKE isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Arkadaşlar ben bilgisayar müh bölümündeyim ama programlamayla hiç uğraşmadım varsa önerdiğiniz kitap-nette kaynak söyleyin inceleyeyim biraz Muhammed Mastar'ın C++ derslerini indirmiştim ama daha bakmadım nasıl fikriniz var mı onun videoları hakkında? Duygu C'den başla demişsin, ben de C++'tan girecektim büyük ihtimalle

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı MKE'den alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben bilgisayar müh bölümündeyim ama programlamayla hiç uğraşmadım varsa önerdiğiniz kitap-nette kaynak söyleyin inceleyeyim biraz Muhammed Mastar'ın C++ derslerini indirmiştim ama daha bakmadım nasıl fikriniz var mı onun videoları hakkında? Duygu C'den başla demişsin, ben de C++'tan girecektim büyük ihtimalle
    Kesinlikle C den başla Tükenir Kalem'e gönderdiğim linki sana da atayım ordan başla başka bir şeye gerek yok
    Ayrıca o bahsettiğin videoları ben sevmemiştim çünkü bir sürü kuru ezber yapıyorsun mantığını bilmeden adam int x; yazıyor ama neden bilmiyorsun ben ilk videodan bıraktım bu yüzden.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    MKE ben senin yerinde olsam programlamadan başlamazdım..Zaten senin yerinde olduğumda programlamadan başlamamış olmam da bunu kanıtlıyor

Önce program yazınca bilgisayarın içinde neler olur onları araştırdım ben..C'yi daha kolay öğrenirsin diyorlar ama biz zor olanı seçelim :P

MKE
    MKE isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Tükenir Kalem'den alıntı Mesajı göster
    MKE ben senin yerinde olsam programlamadan başlamazdım..Zaten senin yerinde olduğumda programlamadan başlamamış olmam da bunu kanıtlıyor

Önce program yazınca bilgisayarın içinde neler olur onları araştırdım ben..C'yi daha kolay öğrenirsin diyorlar ama biz zor olanı seçelim :P
    Önce C daha mantıklı geldi bana. Bir alıntıyı aktarayım sana:
    "Ben yeni programlamaya başlayan insanlar için her zaman C öneriyorum. Çünkü her işi çabucak yapacağınız hazır fonksiyonlar yok ve tembellik yapamıyorsunuz. Bir şey istiyorsanız, genellikle onu yazmanız gerekiyor. Kaldı ki böyle olunca, ezbere bilmeniz gereken ifade (değişken tipi, fonksiyonlar vs...) çok daha az oluyor. Bu da syntax yazmayı daha çabuk öğrenmenizi sağlıyor. Syntax'i bu kadar çabuk öğrenirken, işin mantığını kullanıp, bir şeyler yapmak diğer programlama dillerine göre zor oluyor. Ve belki inanmayacaksanız ya da mantıksız gelecek ama yeni başlayan birisine verilebilecek en iyi şey bu acı tecrübeler oluyor."

Tabi bu diller hakkında en ufak bir fikrim olmadığı da bir gerçek

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Mesele Syntax'i kullanmaksa,o zaman hiçbir dilin önemi yok..Her dilin kabûl ettiği standartlar vardır..int tamsayı demektir,bu tüm dillerde böyledir..Döngülerden olan for,her dilde fordur..Tabii C#'ta meselâ Complex Numbers sınıf bile varmış,adamlar onu bile eklemişler dile..Program yazarken her şey elinin altında,bu seni geliştirmez..Ama ben C++ öğrenirken sqrt() varmış,bunu elimle yazsam ne olur demediğim için C'yi önceden öğrenmemem bana (sanırım) bir şey kaybettirmedi..Eğer hazır fonksiyonları kullanmayıp,kendin o fonksiyonları yazmaya çalışacaksan,dilin pek de önemi yoktur..Programlama dillerinin sadece ifade farkları vardır en basitinden C'de yazı yazdırmak için print kullanırsın,C++'da cout kullanırsın,C#'ta (konsol için,şu siyah ekran) Console.Write kullanırsın..Hepsi aynı işi yapar,sadece yazımları farklı..Bunun dışında programlama dillerinin en büyük farkı,kütüphaneleridir..Şu hazır fonksiyon denen şey..Sqrt ile kök buldurma gibi,ben de tam onu soruyorum,hâlâ kodu anlamadım maalesef..

Fikri olan var mı ? Elimizde saniyeler içinde binlerce işlem yapabilen bir makine var,sırayla denetebiliriz tüm sayıları,ama nasıl eleyelim ?
    Örneğin 9'un karekökünü bulurken 2'yi ve 2-3 aralığındaki reelleri boşu boşuna denemesin ?

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    .C yapisal programlamayi kullanir,c++ nesneye yönelik programlama.C kolay ögrenilir veya programlama kolay ögreniliri kim demişşe yalan söylemiş.Assembly ve normal makine dilini saymazsak C insandan en uzak dildir .O yüzden ögrenmesi pekte kolay olmasa gerek .

Üniversilerde derslere bakarsaniz ilk önce C işlenir sonra C++ diğer programlama dilleri genellikle seçmeli olur veya hiç olmaz.
    Tüm programlama dillerin bilmenin bir anlami yok amacinin ne oldugu önemli.Assemblye işletim sistemleri bazi kisimlari,C işletim sistemleri ve driver,C++ performans gereken programlar ve oyunlar ,Java küçük çapli programlar ve telefonlar için vb.
    Hazir kütüphane fonksiyonlari özenle yazilmiştir o yüzden onlarin yaptiği sqrt fonksiyonun elle yapilandan hizli olmasi normal .
    Kabaca aklima gelen sqrt fonsiyon söyle benim.
    Şimdi diyelim Float girdi diye bir değişken var ve 4 den büyük olan bir sayi girilmiş olsun.
    Birde float kök=1 diye bir değişken olsun.
    Ayrica float hassaslik olsun.Mesela hassaslik 0,01 olabilir,001 olabilir ne kadar küçültürsen o kadar yaklaşiriz
    ve son olarakta float yaklasim olsun.
    While döngüsü ile kök sayisi Girdi/2 den küçükken çalissin ve kök=kök+hassaslik iken kök sayisin karesini al ve yaklasim=girdi-kök*kök
    Birde if ifadesi ekle ve döngü işlerken yaklasimin mutlak degeri ne kadar küçük oluyosa o senin seçmen gereken sayidir.Çok berbat bir algoritma ama işine yarayabilir aklima daha iyiis gelmedi suan.
    "Ne Mutlu Türküm Diyene"

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı cengizhanhck'den alıntı Mesajı göster
    ......
    işine yarayabilir aklima daha iyiis gelmedi suan.
    Yukarıdaki kodun açıklamasını yazmışsın neredeyse..Demek o hassaslığı da işin içine kattığından öyle bir yol izlemiş,ben de iki saattir bu neden böyle bir işlem yapmış diye düşünüyordum,çok teşekkür ederim..

Evet hazır fonksiyonlar gerçekten özenle yazılmış,onların hızına erişmek mümkün olmuyor pek..Burada üst matematik bilgisi konuşuyor,bunu da maalesef ben bilmiyorum henüz..

Diller hakkında,en kolay diller Visual Basic gibi diller zaten haklısın,C makineye en yakın dil..Bu arada C'yi de oop yaptılar,Objective-C adı altında,Ios yazılımında çalışan programlar için..

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    adamin yaptiği benim yazdiğimdan çok daha güzel ama naptiğini anlayamadim.Benim yazdiğim çok kaba.
    "Ne Mutlu Türküm Diyene"

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!