Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    ben yine karıştırdım herhalde haklısınız öz alt küme sayısı değil

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Benim nacizane fikrim şöyle; bize en çok kaç farklı grub olabilir dediği için boş kümeyi alamayız.Çünkü boş küme bir öğrenci grubu belirtmez.O yüzden 1 çıkardık.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    futbol ve basketbol oynayan bir gruptan o gruptaki herkesin futbol ve basketbol oynaması gerektiğini nasıl anlıyoruz ben de bu kısmı anlamıyorum. bana göre birer tane futbol ve basketbol oyuncusu hadi futbol ve basket takım oyunudur ikişer kişi grubun istenen özelliğe sahip olması için yeterlidir.

şu sorudaki (doğal sayılar) güzelliğe bakar mısınız? bir de şu an üzerinde tartıştığımız soruya bakın.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    o soru güzel değil çünkü tartışılacak bir yanı yok belkide tartışmayı seviyoruz

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sayın gereksizyorumcu, Basketbol veya futbol oynayıp oynamadığı belli olmayan 17 kişi, her ikisini oynayanlar+hiçbirini oynamayanlar olarak alınıyor zaten. Bunda bir sıkıntı yok zaten. Soruyu soran kiş, bu 17 kişinin her ikisini de oynayanlar olark kaç farklı şekilde seçilebileceğini soruyor. Yani 17 elemanlı kümenin alt küme sayısı ya da 17 kişiden 0,1,2,3....16,17 kişi kaç farklı şekilde seçilir şeklinde. Yalnız burada 1 niye çıkarıldı hala anlayabilmiş değilim. Herkes bir fikir yürüttü ama hçbiri benim kafama yatmadı. 1 in çıkarılmasını gerektirecek bir sebep göremedim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    eğer soru sizin anladığınız şekildeyse 1 çıkarlmasının nedeni 17 elemanlı bir kümenin altkümelerinin sayısının 217 olması ama bu altkümelerden bi tanesi olan boşkümenin basket ve futbol oynayan bir grubu temsil etmemesi.

benim demek istediğim şuydu. 4 kişi sadece futbol oynuyor , 9 kişi ise sadece basketbol oynuyor. kaln 17 kişiyi de hem futbol hem basketbol oynuyor olarak düşünürsek (en fazla olduğunu sormuş böyle düşünmeliyiz)

diyelim ki 1 tane sadece fubol oynayan ve 1 tane sadece basketbol oynayandan oluşan 2 kişilik grup da bana göre hem futbol hem basket oynayan bir gruptur. grubun içindeki herkesin hem futbol hem basket oynayabilmesini istediğini sorudan ben çıkaramıyorum.
    böyle olunca da cevap 230-24-29+1 oluyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    17 kişiden 0 kişi futbol ve basketbol oynarsa C(17,0)
    17 kişiden 1 kişi futbol ve basketbol oynarsa C(17,1)
    17 kişiden 2 kişi futbol ve basketbol oynarsa C(17,2)
    .
    .
    .
    17 kişiden 16 kişi futbol ve basketbol oynarsa C(17,16)
    17 kişiden 17 kişi futbol ve basketbol oynarsa C(17,17)
    C(17,0)+C(17,1)+C(17,2)+C(17,3).....+C(17,16)+C(17,17)=217

1 niye çıkarılıyor?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    sanırım siz de soruyu 3. bir şekilde anladınız.
    1 çıkaran çözümde o 17 kişinin hepsinin de futbol ve basketbol oynadığını düşünüp onların içinden ufak gruplar seçiyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    İşte ben de baştan beri onu demek istiyorum. En az birinin her ikisini de oynadığı verilmemiş ki. İkisini birlikte oynamayan hiç kimse yoksa nolucak?

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!