Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    ne demek istediğinizi daha iyi anladım, farklı düşünmemizin sebebi ben olaya tek tren varmış gibi bakıyorum bir tren o arada sürekli gidip geliyor, siz ise saat tam 7 de hem A dan hemde C den iki farklı tren kalktığını düşünüyorsunuz. olaya farklı bir bakış açısı katmışsınız... ama soruda birden fazla trenden bahsedilmemiş, o yüzden sizin dediğiniz gibi iki trende olabilir, hatta 1 dakika arayla kalkan yüzlerce trende olabilir, burdan yola çıkarsak işin içinden çıkamayız, aynı mantıkla düşünürsek klasik sefere çıkan gemi sorularında bile sonuca varamayız

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ben 9:48 buluyorum ama cevabın 10:02 olduğu söylenmiş bilemiyorum artık.

kendi çözümümü yazayım hatam neyse bakalım (çözüm zaten matematikcifm hocamızın çözümüyle neredeyse aynı)

A dan bindiğimiz tren B e vardığında D den bir başka treninden de B ye varmalı.
    A dan B ye giden trenlerin periyodu 24 dakikadır ve ilki 18. dakikada varacaktır
    24m+18
    D den B ye giden trenlerin periyodu 15 dakikadır ve ilki 6. dakikada varacaktır
    15n+6

şimdi bize sorulan 24 e bölününce 18 , 15 e bölününce 6 kalanını veren ve 120 den büyük(saat 9 dan sonra demiş) olan en küçük sayı nedir?

24 ve 15 sayıları verildiği için bu işlemin periyodu obeb(24,15)=120 dakikadır
    ufak bir denemeyle 66 sayısının bu koşula uyduğu görülüyor
    yani bu işlemi sağlatan sayılar 120k+66 şeklindedir.
    saat olarak bakılırsa da
    8:06
    10:06
    12:06
    ... da A dan B ye varmış olan trenler işimizi görecektir

bize 10:06 uygun o da zaten saat 09:48 de A dan harekete başlamıştır bana göre cevap 09.48 olmalı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Bu arada öğretmenim size mesaj gönderdim aldınız mı?
    hocam kusura bakmayın, ya ben acemi olduğum için göremedim yada mesajınız ulaşmadı, özel mesaj kutusunda yeni mesaj göremiyorum

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    A dan kalkan ilk tren 7:18 de B ye varır ve bundan sonra her 24 dk da bir A dan B ye tren gelir. Saat 7:00 yi bir kenara bırakalım ve bunu Bunu 24x+18 ile ifade edelim. D den kalkan ilk tren 7:06 da B ye gelir ve bundan sonra her 15 dk da bir D den B ye tren gelir. Bunu da 15y+6 ile ifade edelim. 24x+18=15y+6 eşitliğini sağlayacak (x,y) ikilisi yoktur çünkü olabilmesi için 24-18=15-6 olmalı.
    hocam ufak bir yanlışlık olmuş sanırım
    obeb(24,15)=3 sayısı
    (18-6)=12 sayısını tam böldüğü için böyle x,y sayıları bulunabilir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Adan Bye ilk varış 18. dakika, ve peryot 24 dakika kısmını bir türlü anlaymadım, gene beynim sulandı bak

öncelikle şunu sorayım Bye 18. dakika varan tren 24 daki sonra tekrar B ye varır mı demek istiyorsunuz, böyle demek istiyorsanız bence dediğinz yanlış olur. ama 24 dk sonra aynı doğrultuda başka bir tren mi B ye varıyor diyorsanız o başka

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı paradoks12'den alıntı Mesajı göster
    Adan Bye ilk varış 18. dakika, ve peryot 24 dakika kısmını bir türlü anlaymadım, gene beynim sulandı bak
    soruda belirtilmiş
    Alıntı mustafa023'den alıntı Mesajı göster
    ...
    Trenler ilk seferine 07:00' de başlamakta ve hiç durmadan karşılıklı gidip gelmektedirler.

Alıntı paradoks12'den alıntı Mesajı göster
    öncelikle şunu sorayım Bye 18. dakika varan tren 24 daki sonra tekrar B ye varır mı demek istiyorsunuz, böyle demek istiyorsanız bence dediğinz yanlış olur. ama 24 dk sonra aynı doğrultuda başka bir tren mi B ye varıyor diyorsanız o başka
    evet aynı yöne sahip başka bir tren 24 dakika sonra B ye varır demek istiyorum. yukarıdaki alıntıdan zaten her doğrultu için 2 tane trenin karşılıklı olarak (bence toplam 4 tren hareket halinde) hareket ettiği anlaşılıyor. Herbiri 48 dakikada bir olmak üzere A dan B ye varışların periyodu 24 dakika oluyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim zaten çizimde 4 tren verilmiş. Saat 7 de 4 durağın hepsinden tren hareket ediyor anlamını çıkardım ben burdan.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sayın paradoks12, ilk yorumumu dikkatlice okursanız orada neden 24 dk da bir tren geldiğini anlatmaya çalıştım.
    Sayın gereksizyorumcu, teşekkür ediyorum hatamı düzelttiğiniz için. Okyanusu geçip, çayda boğulmuşum. Bu tür sorularda bölenle kalan arasındaki fark aynı olmazsa, soru çözümsüzdür diye peşin hüküm vermişim. Çözümünün olmaması için farkların aralarında asal olması gerekiyormuş.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    haklısınız, 4 tren olduğu konusunda hiçbir şüphem kalmadı, soruyu ben sormuşum gibi oldu hep problem çıkarıyorum kusura bakmayın
    peki adamın trene A noktasından bindiğini kabul ediyorsunuz değil mi?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    O da soruda verilmiş.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!