1. #1
    sude naz
    Ziyaretçi

    Sponsorlu Bağlantılar

    3. sınıf testi soruları

    1)5 kilogramın içinde kaç tane yarım kilo vardır??
    2)6 kilogramın yarısı kaç kilogramdır??
    3)4 litre sütten 1 kilogram kaşar peyniri üretiliyor.8 kg kaşar peyniri için kaç litre süt gerekir??
    4)5000 gramı 20 tl olan reçelin 3 kg kaç tl dir?
    5)bir çuvalı 20 kg olan iki ton könmür kaç çuvaldır?
    6)kilogramı 24 tl olan ceviz ile 250 gramı 18 tl olan fındıktan 500 er gram alırsak ne kadarv öderiz??
    7)bir düzinesi 48 gram gelen çerez paketlerinin 20 tanesi kaç gram gelir??
    8)bir paket cips 120 gramdır 5 paker cips kac gramdır?
    9)çiftligimizde ki bir güvercin günde ortalama 25 gram yem tükettigine göre 16 güvercin 1 ayda kaç ton yem tüketir?

  2. #2

    Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite

    Sponsorlu Bağlantılar

    C-1
    Burada doğru orantı kullanırız 1 kg içinde 2 tane yarım kilo vardır ozaman 5 kg için kaç yarım gereklidir deriz

    1kg 2yarım ise
    5kg ?

    ?=10 bulunur

    C-2

    bu tarz sorularda 1kg göre yapabilirz

    1 kg yarısı 0.5 ise 6kg yarısı kaçtır deriz buradan 3 buluruz

    C-3


    4 litre sütten 1kg kaşar peynir üretilirse 8kg için bir oran yazarız

    4 litre süt 1kg yapıyormuş o zaman
    ? 8kg buradan ?=32 bulunur

    C-4

    1000gram 1 kg dır ozaman 5000 gram kaç kg yapar deriz buradan 5kg buluruz

    5kg için 20tl ise
    3kg ?

    buradan ?=12tl bulunur

    C-5


    1000kg=1 ton yapar
    2000kg=2 ton

    2000kg içinde kaç tane 20 vardır dersek buluruz 2000/20=100 bulunur

  3. #3

    Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf

    Sponsorlu Bağlantılar

    C-6)Ceviz;
    1 kilogramı 24TL
    0,5 kilogram x 0,5.24/1=12Tl
    Fındık;
    0,25 kilogram 18TL
    0,50 kilogram x 0,5.18/0,25=36TL 12+36=48Tl
    C-7)Bir düzinesi 12 tane paket içerdiğine göre ve bir düzinesi 48kr. olduğuna göre 48/12=4 tanesi 4 kuruştur.
    20 tanesi sorulduğuna göre 20.4=80 kuruştur.
    C-8)1 paket 120 gram
    5 paket x olduğuna göre içler dışlar çarpımıyla:120.5/1=600 gramdır.
    C-9)Bir güvercin günde 25 gram yem tükettiğine göre 16 güvercin günde 25.16'dan 400 gram yem tüketir.Bir ay 30 gün olduğuna göre de 30.400=12000 gram yem tüketilir.12000g=12kg olur.Bir ton 1000 kilogram olduğu için 12/1000=0,012 ton yem tüketilir.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz


 

  • Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

    Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
  • Benzer konular

    1. Görme göz derecesi testi yaptınız mı? Göz numarası testi?
      korkmazserkan, bu konuyu "Eğlence" forumunda açtı.
      : 0
      : 04 Ara 2011, 16:17
    2. Kümeler Testi Soruları
      matci, bu konuyu "9. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
      : 5
      : 13 Eki 2011, 21:24
    3. Mantık Testi Soruları
      matci, bu konuyu "9. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
      : 2
      : 13 Eki 2011, 20:18
    4. Konu Tarama Testi 3 (Son) ygs soruları
      halil2, bu konuyu "9. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
      : 7
      : 31 Mar 2011, 21:16
    5. Konu Tarama Testi 2 (ygs) soruları
      halil2, bu konuyu "9. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
      : 2
      : 31 Mar 2011, 19:05
    Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları