sude naz 00:29 15 Şub 2011 #1
1)5 kilogramın içinde kaç tane yarım kilo vardır??
2)6 kilogramın yarısı kaç kilogramdır??
3)4 litre sütten 1 kilogram kaşar peyniri üretiliyor.8
kg kaşar peyniri için kaç litre süt gerekir??
4)5000 gramı 20
tl olan reçelin 3
kg kaç
tl dir?
5)bir çuvalı 20
kg olan iki ton könmür kaç çuvaldır?
6)kilogramı 24
tl olan ceviz ile 250 gramı 18
tl olan fındıktan 500 er gram alırsak ne kadarv öderiz??
7)bir düzinesi 48 gram gelen çerez paketlerinin 20 tanesi kaç gram gelir??
8)bir paket cips 120 gramdır 5 paker cips kac gramdır?
9)çiftligimizde ki bir güvercin günde ortalama 25 gram yem tükettigine göre 16 güvercin 1 ayda kaç ton yem tüketir?
duygu95 01:05 15 Şub 2011 #2
C-1
Burada doğru orantı kullanırız 1
kg içinde 2 tane yarım kilo vardır ozaman 5
kg için kaç yarım gereklidir deriz
1kg 2yarım ise
5kg ?
?=10 bulunur
C-2
bu tarz sorularda 1kg göre yapabilirz
1
kg yarısı 0.5 ise 6kg yarısı kaçtır deriz buradan 3 buluruz
C-3
4 litre sütten 1kg kaşar peynir üretilirse 8kg için bir oran yazarız
4 litre süt 1kg yapıyormuş o zaman
? 8kg buradan ?=32 bulunur
C-4
1000gram 1
kg dır ozaman 5000 gram kaç
kg yapar deriz buradan 5kg buluruz
5kg için 20tl ise
3kg ?
buradan ?=12tl bulunur
C-5
1000kg=1 ton yapar
2000kg=2 ton
2000kg içinde kaç tane 20 vardır dersek buluruz 2000/20=100 bulunur
nahutab97 19:35 15 Şub 2011 #3
C-6)Ceviz;
1 kilogramı 24TL
0,5 kilogram x 0,5.24/1=12Tl
Fındık;
0,25 kilogram 18TL
0,50 kilogram x 0,5.18/0,25=36TL 12+36=48Tl
C-7)Bir düzinesi 12 tane paket içerdiğine göre ve bir düzinesi 48kr. olduğuna göre 48/12=4 tanesi 4 kuruştur.
20 tanesi sorulduğuna göre 20.4=80 kuruştur.
C-8)1 paket 120 gram
5 paket x olduğuna göre içler dışlar çarpımıyla:120.5/1=600 gramdır.
C-9)Bir güvercin günde 25 gram yem tükettiğine göre 16 güvercin günde 25.16'dan 400 gram yem tüketir.Bir ay 30 gün olduğuna göre de 30.400=12000 gram yem tüketilir.12000g=12kg olur.Bir ton 1000 kilogram olduğu için 12/1000=0,012 ton yem tüketilir.
Diğer çözümlü sorular alttadır.