Grubu
    Üye
    İş
    Öğretmen

Acil özel bir soru çözümüyle birlikte gerekiyor lütfen bana yardım ediniz.!!!

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ramanujan ın hazırladığı bir köklü denklemmiş.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Gerçekten de çok teşekkür ederim çözdüğünüz için çok güzel bir çözüm olmuş. İki tarafa birden konu açtığım için çok özürdilerim birdaha olmaz ama gerçekten bu sorunun çözümünü yolladığınız için birkez daha teşekkür ediyorum sizi takip etmeye devam edeceğim..

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Elinize sağlık.Çözüm bana ait değil. Ayrıca bu soru Ramanujan ın sayılar teorisi üzerinde yaptığı çalışmalardanmış.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu soru için ne düşünüyor sunuz sayın gereksizyorumcu?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Bu soru için ne düşünüyor sunuz sayın gereksizyorumcu?
    Ramanujan ifadesi olduğunu düşünmüştüm ama çözemezdim heralde. görünüşte hiçbir anlamı yok gibi duruyor ama bildiğim kadarıyla Ramanujan bunları başka denklemlerin çözümünde kullanmış.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    https://www.matematiktutkusu.com/for...ok-sorusu.html (Zor bir karekök sorusu) adresindeki soru da bu şekilde çözülebilir diye düşündüm ama işin içinden çıkamadım.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam o adresteki soru bence böyle çözülmez çünkü o sayının kökü olduğu polinomu rahatça buluyoruz
    t8-8t6+20t4-16t2+2=0

işlem sonsuz olsa Ramanujanın bunun gibi durumlar için bulduğu formüller var ama sadece 3 tane kök yazılmış sonucu, kökü olduğu polinom falan belli ben sanmıyorum o sorudan biryerlere varılacağını ama belli de olmaz.

şu soruya bir bakar mısınız. Ramanujan'ın sonsuz köklerle ilgili formülünü esas alıyor.
    büyükten küçüğe sıralama

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    O sorudaki yorumlarınızı okumuştum daha önceden. Adam köklü sayıları yiyip yutmuş resmen. Ben şu nu demek istedim. Yukardaki yorumumda, sonuçtan yola çıkarak çarpanlara ayırma yaptırmak için zorlamak doğru değildir demiştim ama, bu yaptığım çalışmalardan çıkardığım ilk sonuç, bu tür ileri düzey ispatlar yapabilmek için ileri düzeyde çarpanlara ayırma tekniği bilmek gerekiyor. Hele gruplandırma ve terim ekleyip çıkarma, ki en zor olan tekniklerdir bunlar, Belki bunun çözümünde de olabilir. Ya da tersine çarpanlara ayrılamayacağının ispatı için de ayrıca bir teknik üretilmesi gerekiyor.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!