Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

Srinivasa Aiyangar Ramanujan“Eğer herkes kadar yaşayabilseydi, bugün dünya çok daha farklı olurdu.” 32 yıl gibi kısa bir hayata sığan 600’den fazla teoremi göz önüne alındığında, birçok matematikçinin ortak düşüncesini yansıtan bu cümlenin kesinlikle abartılı olmadığı kolaylıkla anlaşılır. Hindistan’ın küçük bir kasabası olan Erode’de 22 Aralık 1887 tarihinde doğdu Srinivasa Aiyangar Ramanujan. Fakir bir ailenin üyesi olmasından dolayı öğrenim hayatı boyunca birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Fakir bir ailenin üyesi olmasından dolayı öğrenim hayatı boyunca birçok zorlukla karşı karşıya kaldı.Gerçi matematikteki yetenekleri Hindistan’ın önemli okullarından Kumbakonam Koleji’ne burslu olarak girmesine yetmişti.

Ancak matematiğe o kadar yoğunlaşmıştı ki okuldaki diğer derslere hiç önem vermiyordu. Üstüne bir de ingilizcesinin yeterli olmaması eklenince çok ihtiyaç duyduğu öğrenim  bursu kesildi. Bunun üzerine zor durumda kalan Ramanujan okulu bırakarak bir muhasebe işinde çalışmaya başladı. Yine de matematik çalışmalarına hiç ara vermiyor, tüm gece hiç uyumadan yaptığı çalışmalarını defterine kaydediyordu. Defterindeki kayıtlardan bir kısmını ingiltere’nin ünlü matematikçilerinden E.W.Hobson, H.F.Baker and G.H.Hardy’ye mektupla gönderdi. Ancak mektubuna sadece Hardy cevap verdi. “Yazdıklarına bir kere bakmam bile birinci sınıf bir matematikçi tarafından yazıldığını anlamama yetti” diyor ingiliz matematikçi. Oysa bahsettiği kişi üniversite okumamış ve sadece temel matematik eğitimi almış Ramanujan’dan başka birisi değildi! Gönderdiği mektupta aşağıdaki eşitlik gibi 120’den fazla teorem bulunuyordu:

pi seri toplamı 
Mektuptan çok etkilen Hardy hemen bir burs ayarlayarak Ramanujan’ın Cambridge Üniversitesi’ne gelmesini sağladı. ikisi birlikte sayılar teorisi, sonsuz seriler, eliptik fonksiyonlar gibi birçok konuda başarılı çalışmalar yaptılar. Ancak Hindu yaşam geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan Ramanujan buradaki yaşam tarzına bir türlü alışamadı. Sadece kendi yaptığı vejeteryan yemekleri yeme alışkanlığı, Dünya Savaşı yıllarında aradığı sebzeleri bulamaması nedeniyle kendisini sıkıntıya sokuyordu. Artık iyice güçsüzleşmişti ve devamlı hastalanıyordu. Hindistan’a dönmezse iyileşemeyeceğini anlayarak 5 yıl sonra ingiltere defterini kapattı ancak yine de Hindistan’daki daha ilk yılında 26 Nisan 1920’de öldü. Ramanujan’ın matematik dünyasına armağan ettiği, her biri ayrı bir sanat eseri olan formülleri sayesinde astrofizikten moleküler biyolojiye birçok alanda önemli gelişmeler sağlandı. Sonuç olarak diyebiliriz ki dehanın 32 yıllık ömrü bile dünyanın daha farklı olmasına yetti. Bu dehayı matematik dünyası biraz buruk bir şekilde de olsa sonsuza kadar hatırlayacaktır.
Kaynak:bilinmiyor

avatar
mert 14 Nisan 2019 14:22 | Ziyaretçi
ya şöyle doğumundan başlayıp bir şeylerle devam ettirseydiniz
   
avatar
prolar fc 8 Mart 2019 21:19 | Ziyaretçi
bence adam iyi hatta onun 4*4lük bir kareli şey vardı
   
avatar
Deniz doğan 28 Ağustos 2016 06:55 | Ziyaretçi
Gerek kişilik gerekse insanlığıyla da müthiş birisiymiş. Umarım iyi bir yerdesindir saygılarımı ve dualarımı kabul et güzel insan
   
avatar
haso55 26 Ağustos 2013 11:08 | Ziyaretçi
insalığı büyük katkı, insalık onuruna yakışmayan hayatn standartı
   
avatar
pervane 9 Ağustos 2011 19:51 | Ziyaretçi
gercekten ilginc birisiymiş bır de bu adam bızım imkanlarımıza sahıp olsaydı yapacaklarını bır düşünün yalnız ünlü defterine not düstüğü birbirinden ilginç formülleri nasıl bulduğu hala bir sırmış galiba cünkü çoğu formülünün ispatını yapamamış diye duydum.ya adama bunlar vahiyle geliyor ya da dünyaya henuz açıklanmayan bir yontemı var
çok etkileyici
   
avatar
giS-sEm... 17 Ocak 2011 20:26 | Ziyaretçi
mükemmeL tek keLimeyLe ... matematiğe yeni yeni iLgi duymaya başLıyorum biraz geç oLsada tamamen öğretmenim yüzündenmiş bu iLgisizLiğim bunu farkettim (saçma demeyin ) ... umarım bir gün ... böyLe anıLmak diLeğiyLe =)
   
avatar
Sesra38 7 Ekim 2008 20:56 | Üye
Gerçekten hayran kaldım.Can Dostum adlı birfilmde ismi geşmişti ama gerçek olacagını düşünmemiştim acıkcası...
   
avatar
xdtıu 7 Eylül 2008 18:52 | Ziyaretçi

 Hastalıkların caresi ve hatta dünyanın istedigimiz dünya halini alması ancak ve ancak ; matematikle ortaya atılan  formüllerin geliştirilmesi hatta yenilerinin ortaya atılıp çözümlerine ulasılmasıyla  mümkün oldugu gercegi bu tür matematikcilere su an ve ilerde dahada ihtiyacımız olduguna acıkca bir gösterge...  umarım bizde bu tür calışmalarda  buLunan böyle dehalara her zaman için köstek diil destek oluruz  sadece matematik degil her alanda bilgili kültürlü arastıran elindekiyle yetinmeyip dahasını üretme pesinde olan nesiller yetişmesi umuduyla . . .   hepimiz birer deha olabiliriz tek sorun kıvılcımı harekete gecirebilmekte ve calısmakta süphesiz sirinivasa aiyangar ramanujan ve bircok dehanın yapabildigi ve yapmamızı istedigi gibii.

   
avatar
mine 30 Ağustos 2008 17:13 | Ziyaretçi
süper kafa valahi
   
avatar
nash!! 27 Ağustos 2008 23:40 | Ziyaretçi
inanılmaz...bu ınsanlar gıbı olmadan ölmek bize koymalı arkadaslar..hayatda da otesınde de anılmak dılegıyle..
   

Zorunlu

Zorunlu