MatematikTutkusu.com Forumları

taban aritmetiği

cizmeli kedi - ait kullanıcı resmi (Avatar) cizmeli kedi 17:00 17 Eki 2013 #1
77 sayısı 2 tabanında kaç basamaklıdır?
10! sayısı 2 tabanında kaç basamaklıdır?
Bu tür soruların kolay veya genel bir çözümü varmıdır?
Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Enesemre - ait kullanıcı resmi (Avatar) Enesemre 18:21 17 Eki 2013 #2
1) Bu tip sorularda ilk olarak çarpanlara bakmalıyız. 77 için tüm çarpanlar 7 olacağından soruyu 7 yi inceleyerek başlayalım.

7 yi 2 tabanında yazmak istiyoruz diyelim. Bunun için ilk olarak 7=(111)2 diyebiliriz. 2 tabanında (111).(111) ifadesi 6 basamaklıdır. Bu 6 basamaklı ifade (111) ile yeniden çarpılırsa 9 basamaklı bir ifade çıkar. Bu da (111)leri çarptıkça basamak sayılarını topladığımızı gösterir. Zaten iki sayının çarpımında basamak sayısı en çok iki sayının basamak sayılarının toplamı kadar olur. 2 tabanında üç basamaklı en büyük sayının da (111) olduğunu düşünürsek, zaten kendisiyle çarpımının 3+3=6 basamaklı bir sayı olacağı aşikardır. (10 tabanında 999x999 çarpımının 6 basamaklı bir sonuç vermesi gibi)
Bu sebepten ötürü 2 tabanında (111) sayısını 7 kez çarparsak sonuç 3x7=21 basamaklı olarak bulunur.
(çözüm alıntıdır)

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 19:22 17 Eki 2013 #3
77 sayısı 2 tabanında kaç basamaklıdır?
10! sayısı 2 tabanında kaç basamaklıdır?
Bu tür soruların kolay veya genel bir çözümü varmıdır?
Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
bu iki soruyu da forumda cevapladığımı hatırlıyorum sanki. pratik yollar mevcut ama kesin sonuç veren her duruma uyarlanabilen kısa bir yol bilmiyorum açıkcası.

...
Bu sebepten ötürü 2 tabanında (111) sayısını 7 kez çarparsak sonuç 3x7=21 basamaklı olarak bulunur.
(çözüm alıntıdır)
çözüm nereden alıntı bilmiyorum yanlış olduğunu söyleyebilirim.
hatta üşenmedim aradım
https://www.matematiktutkusu.com/for...tml#post129060
gariptir o konuda da cevap 21 basamaklı olarak verilmiş.

cizmeli kedi - ait kullanıcı resmi (Avatar) cizmeli kedi 20:49 18 Eki 2013 #4
Tesekkurler

Üst Forum
Anasayfa
Yukarı Standart Görünüm