Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

bir yuvarlak masa sorusu!

8 kişi, dikdörtgen şeklindeki bir masaya, her kenarda iki kişi ve belli ikisi karşılıklı olmak üzere kaç farklı şekilde oturabilirler?

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    (6'nın 2lisi) × (4'ün 2lisi) × (2'nin 1lisi) × (1'in 1lisi) × 2! = 360

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    cevap 8.6! olarak verilmiş

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Başlık yuvarlak masa ama, soru dikdörtgen masa bir gariplik yok mu ?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Karşılıklı oturacaklardan birini 8 farklı yere oturtabiliriz. Geri kalan 7 kişiden birinin yeri zaten belli. Diğer 6 kişi 6! farklı şekilde oturabilirler.

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    burada yuvarlak masa gibi düşünülememesinin sebebi dikdörtgenin kısa ve uzun kenarlarının farklı mı düşünülmesidir?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı mathematics21'den alıntı Mesajı göster
    Karşılıklı oturacaklardan birini 8 farklı yere oturtabiliriz. Geri kalan 7 kişiden birinin yeri zaten belli. Diğer 6 kişi 6! farklı şekilde oturabilirler.
    hocam dikdörtgen dediği için bence bunu 2 ye bölmeliyiz

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Yanlışım için kusuruma bakmayın. Farklı bir soru. mathematics21 hocamın görüşüne katılıyorum.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı frk'den alıntı Mesajı göster
    Yanlışım için kusuruma bakmayın. Farklı bir soru. mathematics21 hocamın görüşüne katılıyorum.
    estağfurullah kimin yanlış yaptığına henüz karar vermedik belki de ben yanlış düşünüyorum. (siz yanlış düşünüyosanız yakarım canınızı )

bi örnek vereyim o zaman , yanılıyor da olabilirim ama siz karar verin
    1 ve 6 numaralı kişiler karşılıklı oturması gerekenler olsun

not:bu yuvarlak masa sorularına hep sinir olurum çünkü sanki dünyanın da yuvarlak masayla birlikte dönebildiği varsayılır. masayı bi yere koyduğunuzda artık o yuvarlak değildirki. evinize bi yuvarlak masa koyun bakalım 3 kişi kaç şekilde oturabiliyo. bana göre 6 şekilde oturur, mesela sandalyelerden sadece bi tanesi televizyonu görüyodur , biri kapıya bakıyodur falan. şimdi birisi çıkıp o (3-1)! oturanların birbirlerine göre durumunu gösteren sayıdır yoksa 3 kişi yuvarlak masaya sınırsız değişik şekilde oturabilir, sandalyeleri kaydır vs diyebilir bu işin sonu yok hep bana garip gelmiştir, sizin de kafanızı karıştırmayayım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Yuvarlak masa konusunda size kesinlikle katılıyorum.

Dikdörtgen masa konusunda da size katılıyorum. Arkadaşlar cevap göndermese 2'ye bölünmüş halini gönderecektim. Daha fazla kafa karışıklığına neden olmamak için çok yorumda bulunmadım.

Sizin de dediğiniz gibi bu yuvarlak masa durumları sinir bozucudur. Aslında şahsi fikrim konunun çıkış noktası permütasyonlar. Dönel permutasayonların (cyclic permutation) sayısı ile ilişkilendirip yuvarlak masa sorularını soruyorlardır. Dikdörtgendeki kasıt sanki hiç bir şeye dokunmayın sadece iki kişiyi karşılıklı oturtun. Masayı döndürdüğünüzde elde ettiğiniz aynı durumların aslında farklı durumlar olarak sayılması yani.

Çokgenlerde keşişmeyen köşegenlerle üçgenlere ayırma durumu gibi düşünürsek ne demek istediğimi daha rahat ifade etmiş olurum.

Bu arada yanlış aramıyoruz ama böyle sorular ifade eksikliği bakımından çoğu zaman havada kalabiliyor.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!