celal altuntaş
    Ziyaretçi

2004 yunan olimpiyat sorusu !

x üssü x 64 ise x'i bulunuz?

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bu olimpiyat sorusu muymuş?
    bence sizi yanlış bilgilendirmiş olabilirler böyle bir olimpiyat sorusu hiç görmedim, zaten olimpiyatın mantığına da aykırı

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    bunu logaritmik türev den yaptim cevap e-1 çikiyor doğruluk değerini hocalara sordum doğru dediler bir de siz bakın !

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    niye olimpiyat mantığına aykırıymış istersen araştir 2004 yunan olimpiyatlarında çikmiş bir soru !

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    e-1≈0,36 çıkıyor 3³=27 burada x bir kere 3 ten büyük olmalı.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı ceko'den alıntı Mesajı göster
    niye olimpiyat mantığına aykırıymış istersen araştir 2004 yunan olimpiyatlarında çikmiş bir soru !
    çok sert bir yorum olmuş

neden olimpiyat mantığına aykırı?
    1.soru bayat (2004 ten çok çok eski olduğuna eminim)
    2.çözümünde kullanılan yol elemanter değil lise konularının dışında denilebilir
    3.x , rasyonel , köklü ya da benzeri bildiğimiz formlarda tam olarak ifade edilemiyor

birkaç ek madde
    4.bir sorunun yunan olimpiyatında çıkmış olması onu güzel bir olimpiyat sorusu yapmaz
    5.Yunanistan matematik olimpiyatında ekol bir ülke değildir , mesela bir Romanya değildir
    6.IMO sorularını bir tararsan bu ve benzeri yapıya sahip hiçbir sorunun bırak sorulmayı ülkeler tarafından önerilmediğini bile görürsün

kısaca olimpiyat zor soruların sorulduğu bir sınav değildir. hedef içinde bir zeka pırıltısı, küçük/büyük hileler içeren mümkünse de çözümünü bir ortaokul öğrencisinin bile yapabileceği matematiksel kavramların kullanıldığı (mesela lise olimpiyalarında türevi kullanırsanız kötü bir çözüm yaptığınız düşünülür) sorulardır ha bu arada soru zor oluyormuş orası ayrı mesele koyarsınız 6. soru olur

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    çok sert bir yorum olmuş
    Bence sertten daha öte, terbiye sınırlarını aşan bir yorum olmuş.
    Bence tüm arkadaşlar verdikleri cevaplarda kiminle muhatap olduklarına biraz dikkat etmeliler. gereksizyorumcu üstad bu forumdaki soruların neredeyse yarısını çözen, herkese yardımcı olmaya çalışan bir hocamızdır. Daha önce de böyle saygı sınırlarını aşan cevaplar gördüm, bana düşmez boşvereyim dedim ama bu olmadı. Bilemiyorum, ben mi fazla hassasım bazı konularda...

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    olimpiyat sorularını bizim okuldaki öğretmenler çözemiyor ortaokul öğrencisi nasıl çözsün madem çok şey biliyorsun bana sorunun cevabini ve nasıl çözdüğünü söylesene!

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı ceko'den alıntı Mesajı göster
    olimpiyat sorularını bizim okuldaki öğretmenler çözemiyor ortaokul öğrencisi nasıl çözsün madem çok şey biliyorsun bana sorunun cevabini ve nasıl çözdüğünü söylesene!
    her yorumunda ayrı bomba patlatıyosun
    öncelikle ben senin ask.erlik arkadaşın değilim , yani bir öğretmenin olmasam da büyüğün olarak daha uygun bir dille konuşmanı beklemek hakkım diye düşünüyorum.

soruları öğretmenlerinin çözememesi bir kıstas değildir zaten olimpiyat konusunda eğer bu konuyla özel olarak ilgilenmemişlerse öğretmenlerinin iyi bir lise öğrencisinden pek bir farkı yoktur sonuçta kullanılacak aletler iyi bir lise öğrencisinin elinde de öğretmenin elinde de aynı şekilde bulunmaktadır.

sorunun çözümü zaten bu forumda defaetle yapıldı , admin'in yaptığı ilk yoruma bakmanız verdiği linki takip etmeniz yeterli orada sorunun neden olimpiyat sorusu olamayacağını(olmaması gerektiğini) cevabın ardından görebilirsiniz.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!