Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    peki o zmn ben kendimce bi çözüm yazayımsorunun koşullarına uygun mu bakalım

öncelikle liseyi aşmayan bir çözüm yazayım bu olmadı derseniz ikinci çözüme geçersiniz

havuzun kullanılmayan kısmını görmeyelim sanki havuz sadece 40m³ gibi olsun
    havuzu 40m³ doldurup sadece alttaki musluğu açalım ve havuzdaki su miktarının değişimini gözleyelim
    attaki musluk havuzda tam 40m³ su varken orijinal sorumuzdaki dolduran musluğun doldurma hızında suyu tahliye edecektir
    diyelim ki 40m³ ken suyun yüksekliği h ise herhangi bir anda k yüksekliğinde su varsa da tam (k/h).V hızında suyu tahliye edecektir.
    orijinal sorumuza bakarsak da yükseklik tam (h-k) iken havuza akan net su (dolan-tahliye olan) bu hızdadır.

buradan anlıyoruz ki bu işlemle gözlemlediğimiz havuzdaki su orijinal sorumuzdaki havuzun boş kısmıyla çakışık bir hareket yapıyor.
    (sanırım şimdi itiraz edilebilecek nokta geiyor)
    boş kısım boş kısımın büyüklüğüne bağlı miktarda azaldığına göre bu tipik bir radyoaktif element bozunması gibi düşünülebilir
    1 saatte yarısı bozunmuşsa ikinci bir saatte de kalan kısmın yarısı bozunur, 1 saatte 20m³ boşalmışsa kalan 1 saatte kaln 20m³ ün yarısı daha boşalır. geriye 10m³ kalır.
    bu orijinal sorumuzdaki boşluğa denk geliyordu yani 10m³ boşluk olmalıdır , havuzda 30m³ su birikir.

daha basit bir çözüm yapalım;
    yine havuzun 40m³ oluğunu ve huvuzun 1 saat sonundaki kısmının aynısından bi tane yaptırdığımızı ve yanına koyduğumuzu varsayalım.
    bu küçük havuzun tepesinde dolduran musluk orijinal havuzumuzun dolduran musluğunun yarısı hızında doldursun boşaltan musluksa orijinal havuzun musluğu ile aynı özellikte olsun , tıpkı onun gibi yükseklikle orantılı olarak tahliye yapsın.(bu iki musluk havuzda 20m³ su varken eşit hızda iş göreceklerdir.)

şimdi 2 havuza ait tüm muslukları açalım ve havuzda biriken su seviyelerini gözleyelim
    birinci havuza su ikincinin hep 2 katı hızında akacaktır diyelim ki 2v ve v , herhangi bir zaman diliminde ise hep havuzdan o ana kadar birikmiş miktarlarıyla orantılı tahliye olacağından yine 2b ve b gibi miktarda su tahliye edilmiş olacaktır , sonuçta da havuzlarda biriken net sular 2vt-2bt ve vt-bt gibi olacaktır ve yine orijinal havuzdakinin küçüğün 2 katı olması şeklinde olacaktır.

sonuçta 1 saat sonunda ilk havuzda 20m³ su birikiyosa ikincide 10m³ su birikir
    ikinci havuzu ilkinin üstüne yerleştirdiğimizde 2. havuz bir anlamda ilkinin 1 saat sonraki hali gibidir zaten, sonuçta 2 saatte ilk havuzda 20+10=30m³ su birikmelidir.

Grubu
    Üye
    İş
    Veli
    Ben şunu merak ettim musluklar açıldıktan kaç saat sonra 40 m^3'e ulaşacaktır hacim, ya da bu hacme ulaşabilirmi?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı kontdragon333'den alıntı Mesajı göster
    Ben şunu merak ettim musluklar açıldıktan kaç saat sonra 40 m^3'e ulaşacaktır hacim, ya da bu hacme ulaşabilirmi?
    1/x ne zaman sıfıra ulaşır gibi bir soru oluyor tabi ki 40m³ e ulaşması mümkün değil çünkü o anda hızları eşit oluyor ama 40m³ elde etmek istiyorsak boşaltan musluğu açmayız
    buradan dolduran musluğun saatte 40.ln2 ~ 27,73 m³ su doldurduğunu bulmuş oluruz

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Ortaokuldaki öğrenci çözemez bunu. İşin içinde eğri var. Doğrusal olsa, belki çözebilir derim. 9 daki de çözemez.
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    hocam bunu bir çözüm ortaya çıktıktan sonra kararlaştırsak olur mu?
    düşünceniz nedir hocam, bu çözüm kaça giden bir öğrenci tarafından yapılabilir?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Çok fazla orantı kullanmışsınız.
    Sizin çözümünüz size ne kadar mantıklı geliyorsa, benim çözümüm de bana o kadar mantıklı geliyor.
    ikinci derece, ya da başka bir şekilde, yüksekliğin zamana bağlı değişimi bir eğridir.
    Hiç bir eğride, orantı kullanılabileceğini zannetmiyorum.
    Yani 1 saatte 20 m³ dolarken, 2 saatte 30 m³ dolar demek, sin 30=1/2 iken sin 60=1 demekle aynıdır benim için.
    Çünkü ortaokul öğrencisinin de sinüs 30 için yapacağı ilk yorum bu olur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Çok fazla orantı kullanmışsınız.
    Sizin çözümünüz size ne kadar mantıklı geliyorsa, benim çözümüm de bana o kadar mantıklı geliyor.
    ikinci derece, ya da başka bir şekilde, yüksekliğin zamana bağlı değişimi bir eğridir.
    Hiç bir eğride, orantı kullanılabileceğini zannetmiyorum.
    Yani 1 saatte 20 m³ dolarken, 2 saatte 30 m³ dolar demek, sin 30=1/2 iken sin 60=1 demekle aynıdır benim için.
    Çünkü ortaokul öğrencisinin de sinüs 30 için yapacağı ilk yorum bu olur.
    çözümde orantı kullanılmıyor yani sizin kastettiğiniz manasıyla orantı kullanılmıyor.
    çözüm sadece iki ayrı saatingözümüzde canlandrılması gibi orantı belki sadece burada kullanılıyor denebilir , ilk havuza dolan ve boşalan su ikincinin hep 2 katı ise sonuçta içlerinde biriken suyun da 2:1 oranında olması gerekir derken orantı kullanmış oluyoruz.

yani burada yapılan bir fonksiyonun değişkeni 2 katına çıkarsa fnksiyonun değeri de iki katına çıkar gibi bir orantı kurmaktan çok farklı , biz kendi işimize yarayacak şekilde zamanı bölüyoruz ve bu zaman dilimlerinde birbirine benzeyecek şekilde parçalar oluşturuyoruz tabi bunu yapmamızı da problemin koşulları sağlıyor.

çözümlerin mantıklılığına gelirsek bunun hiçbir değeri yok çözümün sorunun koşullarına uygun mantığının da olması gerekir ama çözümünüzde verdiğiniz 2. ya da 3. dereceden yükseklik fonksiyonları için tahliye eden musluğun tahliye hızı yükseklikle orantılı olamıyor ki bu sorunun hayati koşulu zaten.

5 sayfadan 5.si BirinciBirinci ... 345

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!