Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    cevap yazayım da acımız dinsin

öncelikle en erken zamanda bitirmek için hepsinin aynı anda karşıya geçmesi gerektiğini görmeliyiz. aksi takdirde diyelim ki birisi diğerlerinden erkan geçmiş lsaydı o kişinin bisikletten daha az faydalanmasını sağlayıp geç geçenlerin bisikletten daha çok faydalanmasını sağlyıp genel olarak daha kısa bir süre elde ederdik.

bu yorumun sonucunda aerturk hocamızın çözümünde büyük kardeş 5 dakika diğer ikisi 17/3 dakikada geçtiğinden büyük kardeşin bisikletten daha az yararlanması sonucuna varırız bunu da bisikleti geriye doğru sürerek yapacaktır

köprünün uzunluğu 1 birim olsun
    küçük bisikletle y birim uzağa kadar gitsin ve inip yürüyerek bitirsin , süre=y+(1-y).15
    büyük y ye kadar yürüsün ve yerdeki bisiklete binip başlangıçtan x kadar uzaktaki bir noktaya kadar yani (y-x) kadar bisikleti geriye sürsün ve bisikleti orada bırakıp yürüyerek köprüyü geçsin , süre = y.5 + (y-x) + (1-x).5
    ortanca x kadar uzakta bulacağı bisiklete kadar yürüsün ve binip köprüyü geçsin , süre = x.8 + (1-x)

bu üç sürenin eşit olması gerektiğini de baştan yorumlamıştık
    bu 3 denklem k gibi bir sayıya eşitlenip çözülürse
    x=5/8 , y=11/16 ve k=43/8 dakika bulunur

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Valla ben bu sitede aklıma gelen ilk şeyi söylemeyi huy edindim. Yine öyle yapayım.
    Aertürk ve Matera , Karstan İstanbulu görmüş, Gereksizyorumcu da Karstan Amerikayı.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Kars-İstanbul-Amerika bilmiyorum ama ilk gördüğümde soru çok hoşuma gitmişti, çözümüyle daha da bir güzel duruyor-anlam kazanıyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Size bir şey diyim, Sizin çözümünüzü anladım ama aertürk hocamızın 2/3 lük kısmını nasıl öngördüğünü anlamadım. Niye 3/4 değil mesela.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bisikleti önce küçüğün kullanıp sonra yolda bırakıp bisikleti bulan ortancanın devam ettiğini varsaydığımızda en iyi durum o çıkıyor

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Valla ben bu sitede aklıma gelen ilk şeyi söylemeyi huy edindim. Yine öyle yapayım.
    Aertürk ve Matera , Karstan İstanbulu görmüş, Gereksizyorumcu da Karstan Amerikayı.
    ben karstan istanbula bakmadımki göreyim.. sadece aerturk ün 17/3 cevabını merak edenler olmuştu, bende bu çözümü nasıl yaptığını anlattım. ben cevap 17/3 tür demedim. aslında ilk bakışta birçok matematikçi bu cevabı yapıştırırdı. bu soru bu bakımdan biraz "matematik tecrübesi" gerektirmekte..

4 sayfadan 4.si BirinciBirinci ... 234

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!