Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı alpar332'den alıntı Mesajı göster
    veli 4 ördeğe ateş edince cevap tam olarak kaç bir de nasıl yapılıyor
    şimdi soru şu mu? Ali m , Veli de n ördeğe ateş edince Veli'nin Ali'den çok ördek vurması olasılığı nedir mi? yoksa sadece m=2 , n=3 için cevap mı aranıyor?

Ali'nin vurduğu ördek saısı üzerinden bir ihtimal toplamı alabiliriz;
    Ali 0 ördek vurmuşsa , Veli 1,2,3,...,n ördek vurabilir. bu ihtimal = C(m,0).(1/2)m.(1/2)n.(C(n,1)+C(n,2)+C(n,3)+...+C(n,n))
    Ali 1 ördek vurmuşsa , Veli 2,3,4,...,n ördek vurabilir. bu ihtimal = C(m,1).(1/2)m.(1/2)n.(C(n,2)+C(n,3)+C(n,4)+...+C(n,n))
    ..
    Ali m ördek vurmuşsa , Veli m+1,m+2,...,n ördek vurabilir bu ihtimal = C(m,m).(1/2)m.(1/2)n.(C(n,m+1)+C(n,m+2)+C(n,m+3)+...+C(n,n))

sonuçta tüm bu ihtimallerin toplamı
    =(1/2)m+n.
    (
    +C(m,0).C(n,1)+C(m,0).C(n,2)+...+C(m,0).C(n,n)
    +C(m,1).C(n,2)+C(m,1).C(n,3)+...+C(m,1).C(n,n)
    +...
    +C(m,m).C(n,m+1)+C(m,m).C(n,m+2)+...+C(m,m).C(n,n)
    )

burada C(n,x) leri C(n,n-x) diye yazalım bu durumda her satırda C(m,k).C(n,t) şklindeki sçarpımlar şu sorunun çözümü olacaktır

(m+n) elemanlı bir kümeden en fazla (n-1) elemanlı altkümeler kaç şekilde seçilir?

bunun cevabı da C(m+n,0)+C(m+n,1)+...+C(m+n,n-1) olacaktır ve n=m+1 oluğu durum için bu toplam tüm altkümelerin yani 2m+n sayısının yarısı olacaktır

ve son çarpım n=m+1 için
    (1/2)m+n.(2m+n-1)=1/2 olur.

burada n=4, m=2 alınırsa (son sorduğun kısım oluyor)
    cevabın (1/2)2+4.(C(6,0)+C(6,1)+C(6,2)+C(6,3))=(1+6+15+20)/64=42/64 olduğunu buluruz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Cevaplarımız aynı da ben biraz daha kestirmeden buldum.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    maşallah....ben bu cevabı bir hazmedeyim ))))

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Cevaplarımız aynı da ben biraz daha kestirmeden buldum.
    hocam ben her m ve n için çözüm yazdım çünkü 3 ve 2 için sorulan soruda ya 4 olsaydı gibi bir koşul getirilirse ister istemez böyle yapmak zorunda kaldımn çünkü ya 5 olursa gibi bir cevapla karşılaşmayacağımız kimse söyleyemez

yoksa sadece 4 ve 2 için çözüm istenirse çözüm tabi ki çok daha kısa şekilde hesaplanabilir.
    ama bu çözüm yapıldıktan sonra da herhangi n ve m sayıları verildiğinde formül gibi elimizde sonuç oluyor.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    allah iniş takımlarınıza zeval vermesin hocam.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    mesela Ali 4 , Veli 6 kez ateş etse ve Veli'nin Ali'den çok ördek vurması istense ihtimal hemen

(C(10,0)+C(10,1)+C(10,2)+...+C(10,5))/210 dur diyebiliyoruz

bu da 638/1024=319/512 oluyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    (Ali 0 isabet)x(Veli 1+2+3+4 isabet)+(Ali 1 isabet)x(Veli 2+3+4 isabet)+(Ali 2 isabet)x(Veli 3+4 isabet)
    (1/4).[1-(1/16)]+(1/2).[1-(5/16)]+(1/2).(5/16)=42/64

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları