Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

kosullu olasılık

merhaba ,

Kosullu olasılıkta biraz zorlanmaktayım.Yani ne neyin eşitidir ne neyin 1 eksiğidir filan cok düşünmem gerekio acaba bana P(A|B) nin assagıdakilerle ilişkisini anlayabilcegim bi şekilde anlatan biri olursa cok sevinirm teşekkürler :

P(A'|B')
    P(A'|B)
    P(A|B')
    P(B|A')
    P(B'|A')
    P(B'|A)

not: | operatörü kosullu olasılık operatörüdür fark operatörü değil.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    P(A|B) ile B olayının gerçekleştiği zaman A olayının gerçekleşmesi ihtimalinden söz edilmektedir. yani örnek uzayınız B ile sınırlandırılmıştır.
    örnek vermek gerekirse zar atıldığında asal gelme ihtimali 3/6 dır ama bize zarın çift geldiği bilgisi verilirse artık 3,5 asalları bizim uzayımızda yer alamaz benzer şekilde 1 sayısı da yer almaz. bizi sadece 2,4,6 uzayı ilgilendirir orada da bu sorunun cevabı 1/3 olur.
    sonradan yazdiklariniz ise mantıksal çeşitlemeler. B olayının olmadığı bilindiğinde A olayının olmama ihtimali nedir falan gibi. düşünce aynı. uzay bilinene kısıtlanır sorulan onun içinde aranır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ne neyin 1 eksiğidir gibi bi sorunuz da olmuş. aslında bunun koşullu olasılıkla ilgisi yok. iki kümenin kesişimi boş ve birleşimi evrensel ise bu kümelerin ihtimalleri toplamı 1 olur.
    yani B olayı verilmiş olsun (çift gelme varsayalım) zatın asal gelme ihtimali p ise zatın asal gelmeme ihtimali de 1-p olacaktır.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    ilginiz için cok teşekkürler ama yanlış anlasılmıs yada yanlıs anlatmısım kastettiğim olayların ilşkisi örnek vermek gerekirse
    P(A|B)=1-P(A'|B') gibi kolay eşlemeler soru çözerken p(A|B) Yİ biliyorum mesela ama (A|B') sormakta nasıl geçiş yapıcamı anlayamıorm tekrar teşekkürler

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    aynı koşul verildiği durumda birbirinin değili olan olayların olasılıklarının sorulması haricinde bahsettiğiniz gibi çok basit sonuçlar oluştuğunu bilmiyorum

mesela
    P(A|B)=1-P(A'|B) olduğu zaten açıktır. bir koşul verildiğinde başka bir olayın olma ihtimali p ise onun değilinin olma ihtimali de 1-p olacaktır.

ama

P(A|B) ile P(A|B') ele alındığında
    P(A|B)=P(A∩B)/P(B) ve P(A|B')=P(A∩B')/P(B')=(P(A)-P(A∩B))/(1-P(B)) , ben bu ikisi arasında görünenden fazla bi ilişki kuramıyorum.

eğer P(A|B) den P(B|A) ya geçiş nasıl diye soruluyorsa bunun için de Bayes Teoremi var (ya da iki kez koşullu olasılık formülünü uygulayabilirsiniz)

P(A|B)=P(B|A).P(A)/P(B)

kısaca P(A|B) den P(A'|B) , P(B|A) veya P(B|A') ya gitmek nispeten kolay ama P(A|B') , P(A'|B') , P(B'|A) veya P(B'|A') a gitmek daha zor görünüyor.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!