MatematikTutkusu.com Forumları

Küp içine küre yerleştirme sorusu (pisagor yasak)

1 2 Son
gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 05:14 23 Ara 2010 #1
Cisim köşegeni √3 , kenarı da 1 olan bir küp içine çapı 1 olan bir küre yerleştiriliyor. Köşelerde kalan boşluklara yerleştirilebilecek en büyük kürenin yarıçapı nedir? (verilen bilgiler ışığında pisagor bağıntısını kullanmadan çözünüz )

MatematikciFM - ait kullanıcı resmi (Avatar) MatematikciFM 05:25 23 Ara 2010 #2
(3-2 √2)/2

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 05:34 23 Ara 2010 #3
soruda yarıçapı 1 olan demişim ama çapı 1 olan olacak zaten diğer türlüsü mümkün değil hemen düzeltiyorum

MatematikciFM - ait kullanıcı resmi (Avatar) MatematikciFM 05:38 23 Ara 2010 #4
Ben zaten görmek isteidğim gibi okudum soruyu. Cevap doğru mu?

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 05:39 23 Ara 2010 #5
hocam cevabını tam hatırlamıyorum ama bunun gibi √2 li bişey yoktu sanırım. bir de soruda cevabın pisagorsuz bulunması isteniyor yani çözüm yolunuzu yazarsanız ya da en azından nasıl olduğuna değinirseniz sorunun istediklerinin sağlanıp sağlanmadığını da görebiliriz.

MatematikciFM - ait kullanıcı resmi (Avatar) MatematikciFM 06:07 23 Ara 2010 #6

Çocuk pisagoru bilmiyorsa da küpün cisim köşegeninin r √3 olduğunu biliyor çünkü soruda verilmiş. Yukarıdaki ispatın son kısmında (√3-1)/2=r+r √3 denklemi yazılırsa (r √2 yerine) r=2- √3 bulunuyor. Doğru dimi?

gereksizyorumcu - ait kullanıcı resmi (Avatar) gereksizyorumcu 08:03 23 Ara 2010 #7
bu çözümde küçük kürenin merkezine O dersek
|AO| r√2 değil de r√3 olur.
zaten r√2 değerini pisagorla bulmuş oluyosunuz ki bu kural dışı

pisagor ve onunla ilişkili hiçbir bilgisi olmayan ve anlamayan ama geriye kalan herşeyi bilen bir öğrenci için (ne acayip öğrenciyse artık) çözüm istiyoruz. kabul sorudaki o r√2 yzan yeri r√3 şeklinde düzelttiğinizde hemencecik cevabı buluyorsunuz ama amacımız farklı yollardan soru çözmek o yüzden eğlence amaçlı ekldim bu eski soruyu. cevaba bakarsanız kareden parça kesme sorusunun altına neden bu soruyu eklediğim de anlaşılır sanıyorum.

paradoks12 - ait kullanıcı resmi (Avatar) paradoks12 11:01 23 Ara 2010 #8
bir çıkarma ve çıkan sonucu 2 ye bölme ile kolayca bulunuyor

paradoks12 - ait kullanıcı resmi (Avatar) paradoks12 11:02 23 Ara 2010 #9
pardon yanlış düşünmüşüm

MatematikciFM - ait kullanıcı resmi (Avatar) MatematikciFM 20:58 23 Ara 2010 #10
Galiba haklısınız. Çözüm yanlış IAOI=r √3 olmalı. Ben diğer soruyla alakasını kuramadım.

1 2 Son
Üst Forum
Anasayfa
Yukarı Standart Görünüm