Grubu
    Üye
    İş
    7. sınıf
    Alıntı safya47'den alıntı Mesajı göster
    bu soruda çift ve farklı dediği için 2 parça olarak soruyu çözceğiz ilk olarak birler basamağını 0 seçeriz sonra onlar basamağına kalan 6 ve yüzler basamağınada kalan 5 tane arasından seçeceğiz 1.6.5=30
    ,
    2.olarak birle basamığının çift olması için (2,4,6) arasından 3 farklı şekilde seçeceğiz .
    sonra yüzler basamağına (0 ve 1ler basamağına seçtiğimiz çift sayı hariç ) kalan 5 rakam arasından ve onlar basamağına 1ler ve yüzler basamağına seçtiklerimiz dışındaki 5 tanesini seçecez yani
    5.5.3 =75 + 1.6.5= 30 30+75 =105 tane farklı çift sayı yazabiliriz
    En Güzel Seninki Olmuştu ama diğer arkadaşlarada teşekkür ediyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    AÖF Öğrencisi
    doğru önce birler basamağına 3 sayı seçeriz ama sonra onlar basamağına değil yüzler basamağına hangi sayının geleceğini hesaplarız ki buda sıfır ve birler basamağına seçtiğimiz sayı dışında kalan kalan 5 tanesi deriz ve son olarak onlar basamağna 1ler ve yüzler basamağına seçtiklerimiz dışında sıfırında içinde olduğu 5 tane kalır böylece sonuç 5.5.3=75 olur
    BİR MUM DİĞER BİR MUMU TUTUŞTURMAKLA IŞIĞINDAN BİR ŞEY KAYBETMEZ ((MEVLANA))

Grubu
    Üye
    İş
    7. sınıf
    Alıntı safya47'den alıntı Mesajı göster
    doğru önce birler basamağına 3 sayı seçeriz ama sonra onlar basamağına değil yüzler basamağına hangi sayının geleceğini hesaplarız ki buda sıfır ve birler basamağına seçtiğimiz sayı dışında kalan kalan 5 tanesi deriz ve son olarak onlar basamağna 1ler ve yüzler basamağına seçtiklerimiz dışında sıfırında içinde olduğu 5 tane kalır böylece sonuç 5.5.3=75 olur
    Evet, çünkü ilk onlar basamağından 0 dışında sayı seçilseydi yüzler basamağına 4 tane seçenek kalmış olurdu.
    Hayatta hiç hata yapmamış birisi zaten hiçbir işe başlamamış demektir. (Henry FORD)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    AÖF Öğrencisi
    rica ederim anlatabildiysem sevindim
    BİR MUM DİĞER BİR MUMU TUTUŞTURMAKLA IŞIĞINDAN BİR ŞEY KAYBETMEZ ((MEVLANA))

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Aslında ben onlar basamağı demek istemiştim ama neyse doğru çözüm yazıldı zaten

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!