Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

türev uygulama

Bir dairenin yarıçapı saniyede 0,02 cm lik hızla artmaktadır.
    Dairenin yarıçapı 10 cm olduğuna göre, alanındaki değişim hızı kaç cm²/sn dir?

cevap : 0,4∏

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    (sorunun biraz düzeltilmesi lazım, o kısma girmeden)

A=∏.r²
    dA=∏.2.r.dr
    dA=∏.2.10.0,02=0,4∏

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    ilgi için teşekkürler böyle bir çözüm görmüştüm ama anlamamıştım. nasıl böyle yapıyoruz niye böyle yapıyoruz? mantığı nedir?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    sınıfın ünivesite yazdığından ayrıntı yazma gereği duymadım
    difransiyel almaya bakarasan anlaman kolay olur, kitaplarda bulman mümkün , şimdi söyliyeceklerimin pek tatmin edici olacağını sanmıyorum

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı hasim'den alıntı Mesajı göster
    sınıfın ünivesite yazdığından ayrıntı yazma gereği duymadım
    difransiyel almaya bakarasan anlaman kolay olur, kitaplarda bulman mümkün , şimdi söyliyeceklerimin pek tatmin edici olacağını sanmıyorum

böyle kinayeli cevaba ne gerek var ki? sınıfım üniversite değil. üniv. sınavına gireceğim. türevden her türlü soru tipimi gördüm çözebiliyorum bu soru tipini öğreten olmadı ve mantığını anlamadım. anlatacaklarını anlayabilecek durumdayım böyle kinaye yapacaksan da bırak verme cevap

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    ne kinayesi? ben anlamadım, sen dediklerimi nasıl yorumluyorsan artık,
    dedimki; "ben bu soru için birşey yazarım ama tatmin edici boyutta olmaz" dedim ne varki bunda hala anlamadım. genede isteseydin bişiler karalamaya çalışırdım ama uslup 'un olmamış.

not:merak etme bende birdaha senin sorularına cevap yazmamak için özel itina gösteririm. işimiz gücümüz yok birilerine yararlı oslundiye soru cevaplıyoruz aldığımız cevaba bak!

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı hasim'den alıntı Mesajı göster
    ne kinayesi? ben anlamadım, sen dediklerimi nasıl yorumluyorsan artık,
    dedimki; "ben bu soru için birşey yazarım ama tatmin edici boyutta olmaz" dedim ne varki bunda hala anlamadım. genede isteseydin bişiler karalamaya çalışırdım ama uslup 'un olmamış.

not:merak etme bende birdaha senin sorularına cevap yazmamak için özel itina gösteririm. işimiz gücümüz yok birilerine yararlı oslundiye soru cevaplıyoruz aldığımız cevaba bak!

iyi hoş ben bu soruyu yazıp cevap arıyorsam mantığını anlamamışımdır büyük ihtimal mantığını soruyorum. düzeyin üniversite yazınca açıklama yapmadım. yapsam da verimli olmaz diyince anlaşılan şey o oluyor. ben sizden mantığı nedir sorusunun cevabını beklerken böyle bir cevap alıyorum. benim uslubum hoş olmayabilir. ama sizin söylediğiniz de yanlış anlanabilir şekilde. benden yana bi hata varsa kusura bakmayın ben yanlış anlamışım.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    mesela y=3x olduğunda y nin türevi nedir dediğimizde bu genelde y nin x e göre türevi nedir yani x bir birim değiştiğinde (bu 1 biim dediğimiz büyüklük bizim anladığımız tabirde sıfıra giderken) y deki değişim nedir demektir.
    ve y'=3 olarak bulunur. bunun yine kelimelerle ifadesi x 1 değişirse y 3 değişir demektir.

benzer şekilde dy/dt soulsaydı y t ye bağlı br değişken olmadığından t 1 birim değiştiğinde y değişmezdi yani, y'=0 olurdu derdik.

burada da bize yarıçapa bağlı bir nicelik olan alanın yarçap değiştiğinde ona göre ne seviyede değişim gösterdiği soruluyor.

A=∏r² olduğundan dA/dt=2∏r.dr/dt=2∏r.r' olduğundan
    yarıçap 1 birim değiştiğinde alan (yarıçapın o anki değeri) x (2∏) kadar değişim gösterirmiş

hasim hocamız da bunu hesaplayıp 10.2.∏.0,02=0,4∏ sonucunu bulmuş ve bazı yanlış anlamalar sonucunda konu bu noktaya gelmiş. inş. tatminedici bir cevap verebilmişizdir.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    mesela y=3x olduğunda y nin türevi nedir dediğimizde bu genelde y nin x e göre türevi nedir yani x bir birim değiştiğinde (bu 1 biim dediğimiz büyüklük bizim anladığımız tabirde sıfıra giderken) y deki değişim nedir demektir.
    ve y'=3 olarak bulunur. bunun yine kelimelerle ifadesi x 1 değişirse y 3 değişir demektir.

benzer şekilde dy/dt soulsaydı y t ye bağlı br değişken olmadığından t 1 birim değiştiğinde y değişmezdi yani, y'=0 olurdu derdik.

burada da bize yarıçapa bağlı bir nicelik olan alanın yarçap değiştiğinde ona göre ne seviyede değişim gösterdiği soruluyor.

A=∏r² olduğundan dA/dt=2∏r.dr/dt=2∏r.r' olduğundan
    yarıçap 1 birim değiştiğinde alan (yarıçapın o anki değeri) x (2∏) kadar değişim gösterirmiş

hasim hocamız da bunu hesaplayıp 10.2.∏.0,02=0,4∏ sonucunu bulmuş ve bazı yanlış anlamalar sonucunda konu bu noktaya gelmiş. inş. tatminedici bir cevap verebilmişizdir.

teşekkür ederim yeteri kadar açıklayıcı oldu mantığını anladım. o konuda da ben yanlış anladım sanırım. benim anladığım gibi bir niyeti yoksa o zaman ben hatalıyım ve ben özür dilerim..

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!