Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Sponsorlu Bağlantılar

İntegral Sorularım

Soru 1:
    Ak markasıyla üretim yapan bir süt işleme fabrikasının ilk 2 aylık satış bilgilerine bakılarak üretim hızının A'(t)=14+2t (ton/ay) olduğu belirlenmiştir. Burada A(t), fabrikanın üretime başlamasından t ay sonra ton olarak üretilen toplam süt miktarını göstermektedir.
    Fabrikanın A'(t) hızıyla üretim yapmaya devam etmesi durumunda gelecek 8 ay boyunca işlenecek süt miktarı kaç ton olur? (Cevap 176)
    2 aylık demesi biraz aklımı karıştırdı.

Soru 2:
    Bir alışveriş merkezi günlük 3500 olan müşteri sayısını arttırmak için çekiliş kampanyası başlatıyor. Bu kampanya ile günlük müşteri sayısındaki artış hızının s'(t)=60√t olması tahmin edilmektedir. Burada s(t), kampanyanın t gündeki müşteri sayısını göstermektedir.
    Müşteri sayısının 6060 a ulaşması için bu kampanya kaç gün devam etmelidir? (Cevap 16)
    "Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden, içerdeki cephenin suskunluğudur."

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Sponsorlu Bağlantılar

Bu arada ikinci sorudaki düşünüş şeklimi de söyleyeyim.
    Şimdi zaten günlük 3500 müşteri var, bu müşterilerin artış hızı 60√t ise s(t) ile t gündeki müşteri sayısını bulurum.
    s(t)=40.t3/2 + 3500 dedim ve zaten var olan 3500 müşteriyi c sayısı gibi düşündüm. Bu denklemi 6060'a eşitleyince t=16 çıkıyor.
    "Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden, içerdeki cephenin suskunluğudur."

• Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!