Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

soru Bir işçi sorusu

A,B,C işçileri bir işi sırasıyla tek başına x,y,z günde; üçü birlikte aynı işi 12 günde bitirmektedir. x<y<z oolduğuna göre, A işçisi en çok(yada en az) kaç tam günde bitirir? Bu tür soruları nasıl çözeriz??

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Çözüm mantığını anlatayım isterseniz , uğraşın böyle daha faydalı olur yapamazsanız devamını getirip yazarız buraya.
    İlk önce her birini eşit kabul ederiz bu durumda her biri 36şar günde bitirirler.
    Burdan sonra da şöyle düşünülebilir.Bir önce hepsine eşit kapasiteli demiştik o halde A en hızlı çalışan o halde a<36 diyebiliriz.
    Bundan sonrada şöyle düşüneceğiz bu kişi en fazla 12 günde bitirecektir.Çünkü , zaten hepsi eşit olsa bile12 günde bitirebiliyor.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    hepsini eşit düşünmek aklıma gelmemişti, ondan sonra anlattıklarınızı pek anlamadım ama daha basit düşündüm: A işçiai en hızlı olan o halde en fazla 35 günde bitirir. Başka bir soruda da 3 kişi 15 günde bitiriyor ve hızı en az olanı soruyordu onda da aynı şekilde hepsi eşitse 45 günde bitirir, hızı az olanı sorduğu için 45 değil 46 dır dedim ve doğru çıktı. Başka sorularda sıkıntı yaşarmıyım?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    o diğer soruyla anlatalım bunu.Hızı en az olan soruluyor yani en fazla sürede yapılan.
    Bi kişi normal şartlarda eşit olsalar bile 45 günde bitirebiliyor.Ozaman bu kişi 45<x şeklinde olcaktır.He sonsuza doğru gidecektir.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    anladım teşekür ederim

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!