Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Ünlem Permütasyon

1-) C: C

2-) C: D

3-)Bir kasabadaki evler {A,B,C,D,E,F,G,H} kümesindeki bir eleman ve sonrasında en çok 2 bas.lı bir sayı ile numaralandırılıyor.(Örneğin A12,B67,C01,... gibi) Buna göre, harfin yanına çift sıfır konulmaması koşuluyla bu kasabada en çok kaç ev numaralandırılır? C: 792

4-) 12345 sayısının rakamları yer değiştirilerek yazılabilecek 5 bas.lı sayılar küçükten büyüğe doğru sıralanırsa baştan 94. sayının soldan sağa doğru ilk rakamı? Cevap 4

5-)4 kız ve 3 erkek öğrencinin bulunduğu bir grup yan yana fotoğraf çektirecektir. Başta ve sonda bulunan 2 öğrencinin kız olması ve erkeklerin hep yan yana olması şartıyla kaç farklı fotoğraf çektirilebilir? C: 432

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    1.
    A'dan B'ye gidilen yollara bakalım.
    AAAYYY => 6!/3!.3! = 6.5.4/6 = 20 yol vardır.
    BC aralığında bi tane yol vardır. C ile D aralığında 4!/2!.2! = 4.3/2 = 6 yol vardır.
    20.6=120 yol vardır.

2.
    Tipik bi paskal üçgeni sorusu kenarlardakilere 111 derseniz paskal üçgeni oluştuğunu göreceksiniz.
    Bu da 7.adımda 20 oluyor.
    Yani bunuda paskal üçgenine benziyo "Nedenini merak etmiyorum" gibilerinden düşünmeyin.Aslında , yaptığımız işlem bi köşeden bi köşeye kaç farklı olduğundan hiç bi farkı yok.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    3.
    Rakamlar (0,1,2,3,4,5,6,7,8,9)
    Harfler (a,b,c,d,e,f,g,h)
    Harf+1 rakam => C(8,1).C(10,1)=80 tane vardır.
    Harf+2 rakam => C(8,1).C(10,1).C(9,1)=90.8 =720 Durum vardır. => 800 durum Yalnız Harf+2 rakamda mesela A00 gibi durumlar vardır bunları çıkaralım 8 tanedir bunlar.
    800-8 = 792 durum vardır.

4.
    İlk görüşte uzun uzun bakılcak sandım yalnız bakılacak bişey yok.
    1 ile başlayan 24 tane
    2 ile başlayan 24 tane
    3 ile başlayan 24 tane

72.sayı 4 ile başlar 72+24 = 96.sayıya kadar 4 ile başlar.94.sayının başını soruyor 4tür zaten.

5.
    Başa ve sona 2 kız koyalım.C(4,2) bunları sıralayım 2! kadar. 6.2 = 12 durum
    Erkekleri tek kişi gibi kabul edeceğiz (eee)kk => 3!.3! kadar dizilim olur 36.12 = 432 durum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4
    o sayıların ilk 4 tanesini yazabilir misin, göremedim
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster
    4
    o sayıların ilk 4 tanesini yazabilir misin, göremedim
    sayıları yazabilir misin derken?
    Misal 1 ile başlayanlara bakalım 1 _ _ _ _ => Geri kalan 4 yere geri kalan rakamlar 4! kadar sıralanır 24 tane 1 ile başlayan var yani.
    Anlamadığın yer olursa sorabilirsin.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    sayıları yazabilir misin derken?
    Misal 1 ile başlayanlara bakalım 1 _ _ _ _ => Geri kalan 4 yere geri kalan rakamlar 4! kadar sıralanır 24 tane 1 ile başlayan var yani.
    Anlamadığın yer olursa sorabilirsin.
    tamamdır(:
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Dipnot : Arkadaşlar yukardaki ilk soruda dikkat ettiyseniz "En kısa yol" tabiri kullanılmış eğer en kısa yol tabiri kullanılmasaydı paskal toplamı uygulayacaktık , buda bi kenarda bulunsun.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    şu Paskal'ı da bir paylaşaydın
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster
    şu Paskal'ı da bir paylaşaydın
    Tembellikten kurtulup bi ara paylaşacağım.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!