Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    demek istediğim kökler zaten simetriktir bunların 2 tane olmasını sağlamamız yeterli bence
    kökler (0,0) noktasına göre simetriktir gibi bir koşul aranmıyor ki

eğer karmaşık kökleri kök saymıyorsanız deltanın pozitifliği test edilmeli yok karmaşık kökler sorun teşkil etmiyorsa denklemin 2. dereceden olması yeterli bu da m 3 olmadığında olur.

-2 ile 2 birbirinin simetriği de 3 ile 5 birbirinin simetriği değil mi?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Üstadım, bence soruya yaptığınilk yorum daha güzeldi. İkiniz de fazla derine indiniz. Bu 10. sınıf sorusu. Eğer sizin dediğiniz hesaba katılırsa bu soru 10. sınıflara sorulamaz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    dediğiniz konuya katılıyorum kökler tepe noktasına göre her zaman simetriktir, ama bu şu demek değil midir? köklerin tepe noktasının apsisine uzaklıkları eşit, sadece uzaklıkları eşit, ama sanki bana simetrik derken sıfır noktasına göre simetrikten bahsetmiş gibi geldi, +3 ün simetriği -3 dür gibi, yanlış mı hatırlıyorum

bu arada yanlış hatırlıyorda olabilirim çünkü lise konularına ve ileri düzey konulara uzun zamandır bakmıyordum, burda unuttuğum bazı şeyleri hatırlamış oluyorum yada en azından körelmemek için idman yapıyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim, simetride simetri merkezinin verilmesi gerekir.Doğru, parabolün kökleri r=-b/2a ya göre simetriktir ama burada simetri merkezini verilmediğine göre bence orijine göre simetriğinin düşünülmesi gerekir diye düşünüyorum. Benim bildiğim, parabolde simetrik köklerden bahsederken iki kare farkı olan paraboller kullanılıyor. Yanlış hatırlıyor olabilirim. Aslında bu soruda cevap 0 olmalı. Yani m ne olmamalıdır deyince işler biraz daha karışıyor.

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!