Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf

parabol

1)y=x²-5x+6 parabolünü çiziniz
    2)y=-x²+4 parabolünü çiziniz
    3)y= (x+2)²-9 parabolünü çiziniz

burada resimli var 1 tane soru fazla fazla resimde son soruyu ben yaprım siz 5 ni yapabilirseniz çok iyi olur

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Şimdi dışarlardayım , buradan yazabildiğim kadarını yazayım (Teknik imkanlardan dolayı resim çizemiyeceğim ama yol gösterelim daha iyi.)

1.
    y=(x-6).(x+1) şeklinde parabolün kökleri olduğu ortada hemen tepe noktasının apsisini buluruz bu da -b/2a => 5/2 olur aynı şekilde ordinatıda bulursanız (Ya tam kareye tamamlarsınız yada 4ac-b^2/4a formülünden.) Sonra çizersiniz heralde bide başkatsayı > 0 olduğundan yukarı yönlü bi paraboldür bu.

2.
    y=-x^2+4 = > -(x^2-4) => -(x-2).(x+2) olur yine yukardaki soru gibi yaparsınız bi de parabol aşağı doğru olur burda çizersiniz sonra.

3.

Bu aslında zor bişey değil.
    Koordinat sisteminde -2 birim sola doğru kaydırılmış sonrada -9 birim aşağı indirilmiş bi paraboldür bu.(Mustafa yağcının sitesinden my mat2 kitabının pdfsinde çok ayrıntılı anlatılmıştır.)
    4.
    Bu şekili tam okuyamıyorum telden baya karmaşık görülüyor.Yada ben öyle görüyorum o (2,-1) noktası neyi andırıyor?

5.
    Bu bi parabol mü ? Yoksa çizelimde nolursa olsun ha parabol ha şu denilen bi şey mi? Bu bi parabol değil ama heralde kıytırık çizerek parabol andırılmış.

Burdada (Görüldüğü kadarıyla) -3 birim sola kaydırılmış -18 birim aşağı indirilmiş y=a.(x+3)^2-18 şeklinde bi denkleme sahiptir.

6.
    Buna parabol diyen yoktur heralde Ne olduğu belli değil Zaten hakkınız bitmiş.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!