Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf

Sponsorlu Bağlantılar

Eşitsizlik

1)
    x²-1
    ----- ≤ 0 Çözüm kümesi? (soruyu kafamdan uydurdum cevabı yok)
    3x+3

Şimdi benim bu soruda anlamadığım nokta x²-1 in kökleri -1 ile 1 ya hani. bunlar çift katlı mıdır?

Bir de 3x+3 var tabi, o etkiliyor mu x²-1 in köklerini.

2)

(x²-4)² . (x+3)
    --------------- ≤ 0 eşitsizliğini sağlayan kaç farklı x tam sayısı vardır? (3)
    (x²-9).(x-5)

aynı sorular bunun için de geçerli. (x²-4)² . (x+3) in kökleri (x²-9).(x-5) nin köklerini etkiler mi?

3) x²-5x < -6 eşitsizliğini gerçekleyen x in değer aralığı aşağıdakilerden hangisidir? (2,3)

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer

Sponsorlu Bağlantılar

1) (x-1)(x+1)/3(x+1)≤0 x-1/3≤0 x-1≤0 x≤1
    2)(x-2)2(x+2)2(x+3)/(x-3)(x+3)(x-5)≤0 (x-2)2(x+2)2/(x-3)(x-5)≤0 (x-2)2(x+2)2 daima pozitifdir. (x-3)(x-5)in negatif olması lazım x 3 ile 5 arasında olursa biri pozitif dieri negatif olacağı için sonuç negatif olur yani 3<x<5
    3)x²-5x+6<0 (x-3)(x-2)<0 x 3 ile 2 arasında olmalı ki biri pozitif diğeri negatif olsun sonuç negatif olsun yani 2<x<3

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

Sponsorlu Bağlantılar

Çözümlü örnekler kısmında "EŞİTSİZLİKLERDE TEMİZLİK" Konusunu okumanı tavsiye ederim.Bunlara tam anlamıyla değindik orda , hatta ufaktan kazık bi soru da sorduk

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    2)(x-2)2(x+2)2(x+3)/(x-3)(x+3)(x-5)≤0 (x-2)2(x+2)2/(x-3)(x-5)≤0 (x-2)2(x+2)2 daima pozitifdir. (x-3)(x-5)in negatif olması lazım x 3 ile 5 arasında olursa biri pozitif dieri negatif olacağı için sonuç negatif olur yani 3<x<5

yalnız cevapta 3 farklı tam sayı vardır, diyor. senin çözümüne göre 1 tane olur. teşekkür ederim bu arada diğer çözümler için.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    Çözümlü örnekler kısmında "EŞİTSİZLİKLERDE TEMİZLİK" Konusunu okumanı tavsiye ederim.Bunlara tam anlamıyla değindik orda , hatta ufaktan kazık bi soru da sorduk
    Çok güzel anlatmışsın eline sağlık, bizim okulda da anlatılmadı bu çözüm yöntemi. Bu yöntemle her soru çözülür mü ki o konuda tereddütte kaldım.

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    yalnız cevapta 3 farklı tam sayı vardır, diyor. senin çözümüne göre 1 tane olur. teşekkür ederim bu arada diğer çözümler için.
    3<x<5 fakat x 2 yada -2 olursa pay 0 olacağı için sonuçta sıfır olur yani xin alabileceği tam sayı değerleri 2,-2,4 olabilir çözüm kümesi de (3,5)∪{2,-2} dir ben direkt pay bir şeyin karesi oldupu için pozitif olur demişim ama 0 da olabilir

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    3 ile 5 paydayı tanımsız yapar alamayız ki?

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Zaten almamış

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    3<x<5 fakat x 2 yada -2 olursa pay 0 olacağı için sonuçta sıfır olur yani xin alabileceği tam sayı değerleri 2,-2,4 olabilir çözüm kümesi de (3,5)∪{2,-2} dir ben direkt pay bir şeyin karesi oldupu için pozitif olur demişim ama 0 da olabilir
    anladım teşekkür ederim. Evet öğretmenlerimiz iyi bilir ama cidden ezber olmuş böyle bir konu, hepsini unutunca anladım.

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Gençler , ufak bi karışıklık oldu ben başka bi yere rica ederim yazcaktım buraya yazmışım Kusra bakmayın
    Eline sağlık sentetik

1 2

• Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!