Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Vizelerde 40 puanlık soru

Arkadaşlar vizelerde hocamız matematik ne işe yarar sorusuna yönelik olarak kızmış ve bu soruyu bize yöneltmiş bu soruyu beyaz bir kagıda cvplayın ve vizelerde yanınızda dursun dedi ekstra olarak bize 40 puan getireceğini söyledi muhasebe bölümüm olduğu için matematik bilgim zayıf bende sizinle paylaşmak istedim yardımcı olursanız tşk ederim şimdiden.

Otomobil satıcısı fabrika satış fiyatının üzerine 3000 TL ilave ettiğinde her ay 35 araba satışı gerçekleştirmektedir.Yapılan piyasa araştırmaları göstermiştir ki,fabrika fiyatına yapılan ilaveden 200 TL indirim yapıldığında,satılmış olan 35 arabaya ek olarak her ay 5 araba daha fazla satabilmektedir.Oto satıcısı maksimum Kar elde edebilmek için;
    *Her Arabanın Fabrika fiyatına ne kadar ilave yapmalıdır
    *Elde edilecek olan maksimum kar ne kadar olur
    Tşkler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    1. soru tamam da, 2. soruda gerçek karı istiyorsa, maliyet fiyatının da verilmesi gerekiyor. Ama anladığım kadarıyla, her arabaya yaptığı 3000 tl lik artış miktarının tamamını kar sayarak, bu karı istiyor. Eğer böyleyse, 2. soru da tamam.

Şimdi şöyle başlayalım.
    Her arabaya 200 tl indirim yapınca 5 araba fazla satılma verisini; 1 araba, fazla satılması için 40 tl indirim yapmak gerekir diye yorumlayalım. Fazladan sattığı arabaların sayısını x ile gösterelim ve fazladan sattığı araba sayısına bağlı karı veren fonksiyonu oluşturalım.

f(x)=(3000-40.x).(35+x) (I)
    f(x)=105000+1600.x-40.x²

Buradan , fazladan kaç araba satarak maksimum kar elde edileceğini bulmak için bu fonksiyonun türevini alalım.

f '(x)=1600-80.x

1600-80.x=0 ise
    x=20
    Yani, en fazla 20 araba fazladan sattığında maksimum karı elde ediyor.

Bunu (I) denkleminde yerine yazarsak en fazla 121000 tl kar edebileceğini buluruz.

(I) denkleminde 1. çarpan ilave miktarıdır. O da 3000-800=2200 tl

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Muhasebecinin matematiği zayıf olmamalı. Bugün-yarın muhasebe ederken kimyasal formülleri, moment, vs. kullanmayacaksınız ki. Ben mi yanlış düşünüyorum; hatam varsa düzeltin. Saygılarımla...
    Epsilon kadar yakınım sana

Soru sormayan öğrenci başarılı olamaz...

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam her ne kadar cozumunuz kendi kabul ettiginiz kosullarda gecerli olsa da ben boyle bi soruya cevap vermemeyi tercih ederim. sizin kabulleriniz de ancak araba fiyatinin 3000 den cok buyuk oldugu bir durumda gecerli olabilir, neticesinde fiyat/talep grafiginin dogrusal oldugu varsayilmis oluyor o da ancak tum parasini tek bir urune harcamakla mukellef birisi icin gecerli olabilir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu verilerle, sonuç bu. Eğer sizin dediğiniz gibi doğrusallık söz konusu olmayacaksa, zaten belli bir kar ya da satış fonksiyonu verilirdi. Bu şartları ben değil, zaten soruyu soran kabul etmiş oluyor.

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    hocam her ne kadar cozumunuz kendi kabul ettiginiz kosullarda gecerli olsa da ben boyle bi soruya cevap vermemeyi tercih ederim. sizin kabulleriniz de ancak araba fiyatinin 3000 den cok buyuk oldugu bir durumda gecerli olabilir, neticesinde fiyat/talep grafiginin dogrusal oldugu varsayilmis oluyor o da ancak tum parasini tek bir urune harcamakla mukellef birisi icin gecerli olabilir.
    hocam 3000 kabul etmeyin 30 000 kabul edin ozaman gerçekçi olur. ozamanda 22 000 fabrika fiyatı olur.
    toplam kar da 1 210 000 dikkat ederseniz günlük hayatta gerçektende bir insanı zengin eder bu tür stratejiler.
    matematiği reddederek muhasebeci olmasazsınız ki ülkemizde ve günümüzde matematik çok güçlü bir bilim dalıdır hayatın her alanında faydasını görürsünüz en azından planlamayı aklı kullanmayı zekayı kontrol etmeyi ve hesaplamayı öğretir.
    Ne matematik nede rehberlik . Her ikiside olmadan eğitim olmaz.Herşey matematik için
    Matematik Desteği--->> www.matematikpiri.com

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı rehbermatçı'den alıntı Mesajı göster
    hocam 3000 kabul etmeyin 30 000 kabul edin ozaman gerçekçi olur. ozamanda 22 000 fabrika fiyatı olur.
    toplam kar da 1 210 000 dikkat ederseniz günlük hayatta gerçektende bir insanı zengin eder bu tür stratejiler.
    matematiği reddederek muhasebeci olmasazsınız ki ülkemizde ve günümüzde matematik çok güçlü bir bilim dalıdır hayatın her alanında faydasını görürsünüz en azından planlamayı aklı kullanmayı zekayı kontrol etmeyi ve hesaplamayı öğretir.
    Kendisi, endüstri mühendisidir öğretmenim. Ne yorum yapacağını merak ediyorum gerçekten

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı rehbermatçı'den alıntı Mesajı göster
    hocam bu soruyu pas gecerim derken matematigi reddederim demek istememistim. sorunun bizden kuyumcu terazisiyle tartilmasi gereken biseyi 80 tonluk kamyon kantariyla tartmamizi istedigini soylemek istemistim.
    birileri bu konuda yaptigi calismayla nobel alirken fiyat elastikiyeti denen konuyu gozardi edip 3000 lira indirimle 100 tane fazla satilirken 6000 lira indirim yapinca 200 tane fazla satilir demek bana pek dogru gelmiyor. mesela fiyat dediginiz gibi 30000 olsun. 3000 indirim 100 arac fazla sattirdiginda 15000 indirimin 500 fazla arac sattiracagini soylemek bence yanlis bi yorum. (daha da ileri gidip 30000 indirimin 1000 arac fazla sattiracagini soyleyebilirdik de)

gene uzattim lafin kisasi soruda bilgi ve hassasiyet eksigi oldugunu dusunuyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    hocam bu soruyu pas gecerim derken matematigi reddederim demek istememistim. sorunun bizden kuyumcu terazisiyle tartilmasi gereken biseyi 80 tonluk kamyon kantariyla tartmamizi istedigini soylemek istemistim.
    birileri bu konuda yaptigi calismayla nobel alirken fiyat elastikiyeti denen konuyu gozardi edip 3000 lira indirimle 100 tane fazla satilirken 6000 lira indirim yapinca 200 tane fazla satilir demek bana pek dogru gelmiyor. mesela fiyat dediginiz gibi 30000 olsun. 3000 indirim 100 arac fazla sattirdiginda 15000 indirimin 500 fazla arac sattiracagini soylemek bence yanlis bi yorum. (daha da ileri gidip 30000 indirimin 1000 arac fazla sattiracagini soyleyebilirdik de)

gene uzattim lafin kisasi soruda bilgi ve hassasiyet eksigi oldugunu dusunuyorum.

Gülelim eğlenelim

Problemlerin çoğu böyle değil mi , sayın gereksizyorumcu??

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Aklıma gelmişken,
    indirim miktarıyla, satılan arabaların sayısının arasındaki ilişkiyi doğrusal olarak kabul etmiyorsanız, o zaman; doğrusal olmayan bir fonksiyon belirlenmeli. Böyle bir fonksiyonun belirlenebileceğine de ben inanmıyorum. (Gerçek olarak) O zaman soruyu çöpe atalım gitsin. Ne de olsa, günlük hayatta işimize yaramıyor.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!