Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    zaten soruyu pas gecerim derken kibarca
    "bu soru cop" demistim

cesitli urunler ve ekonomiler icin bu bahsettiginiz degerler yaklasık olarak belilenmis zaten. mesela fordun compact modeli icin -2.8 oldugu yaziyor.
    kabaca fiyat %1 duserse talep %2.8 artar. okuldan hatirladigim bu degerin sadece giffen mallarinda pozitif oldugu. ulkemizde ekmegin fiyati artarsa ekmege olan talebin artmasi gibi
    daha detayli bilgi icin buraya bakilabilirPrice elasticity of demand - Wikipedia, the free encyclopedia. kaynak ingilizce ama olsun bilmeyen arkadaslarimiz benim gibi resimlerine bakabilir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Müsaadenizle birkaç kelâm da ben edeyim.
    Daha önce aşağıdaki soruya yaptığım çözüme binâen başka bir çözüm vereyim:

Fabrika satış fiyatının alış fiyatı olduğu bedâhet-besbelli. Demek ki, 3000 sırf kârdır. Buna göre, "gelir foksiyonu=G(x)= Fiyat(İndirimli) x Otomobil" sayısı formülü aşikâr.
    Her 200 TL'lik indirime 5 araba artmış olduğuna göre, her x birimlik 200'lük indirime 5x'lik otomobil karşılık geleceğine göre,

G(x)=(3000-200x).(35+5x) yazılabilir. Çözersek;
    G'(x)=-200.(35+5x)+(3000-200x).5=0 ---> -7000-1000x+15000-1000x=0 --> 2000x=8000 --> x=4
    x=4 ise G(x)'deki terimler 3000-200.4=2200 ve 35+5.4=55 (20 araba fazla) olarak bulunabilir.

Benzer mânâda eski zamandan bir soru:

Benzer bir soru da yabancı bir üniversiteden hatırlıyorum. Bilgisayarda bulabilirsem gönderirim.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Otomobil satıcısı fabrika satış fiyatının üzerine 3000 TL ilave ettiğinde her ay 35 araba satışı gerçekleştirmektedir.Yapılan piyasa araştırmaları göstermiştir ki,fabrika fiyatına yapılan ilave [COLOR="rgb(0, 0, 0)"]üzerinden yapılan her 200 TL lik indirim için[/COLOR],satılmış olan 35 arabaya ek olarak her ay 5 araba daha fazla satabilmektedir.Oto satıcısı maksimum Kar elde edebilmek için;
    *Her Arabanın Fabrika fiyatına ne kadar ilave yapmalıdır
    *Elde edilecek olan maksimum kar ne kadar olur

soru da tek eksik grafik oluşturmamızı engelleyen pürüz üstteki şekilde pürüz halledilip, soru çözülebilir, fonksiyonun daha kompleks olması gerektiğine bende inanıyorum. ama gerçekle paralellik göstermek zorunda değil. sonuçta bir sorudur.

sorunun çözümüne gelecek olursak;

x tane 200 TL lik indirim için. kar otomobil başına kar miktarı ile otomobil sayısının çarpımına eşittir.
    bu şartlar altında,
    f(x)=(3000-200x)(35+5x)=105000+8000x-1000x²
    f '(x)=8000-2000x=0 x=4 fonksiyonda yerine yazılırsa
    f(x) maksimum 121000 TL ve kar da 3000-200x di. x=4 burda da yerine yazılırsa otomobil başına karımız 2200 TL olur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı influenza'den alıntı Mesajı göster
    Otomobil satıcısı fabrika satış fiyatının üzerine 3000 TL ilave ettiğinde her ay 35 araba satışı gerçekleştirmektedir.Yapılan piyasa araştırmaları göstermiştir ki,fabrika fiyatına yapılan ilave [COLOR="rgb(0, 0, 0)"]üzerinden yapılan her 200 TL lik indirim için[/COLOR],satılmış olan 35 arabaya ek olarak her ay 5 araba daha fazla satabilmektedir.Oto satıcısı maksimum Kar elde edebilmek için;
    *Her Arabanın Fabrika fiyatına ne kadar ilave yapmalıdır
    *Elde edilecek olan maksimum kar ne kadar olur

soru da tek eksik grafik oluşturmamızı engelleyen pürüz üstteki şekilde pürüz halledilip, soru çözülebilir, fonksiyonun daha kompleks olması gerektiğine bende inanıyorum. ama gerçekle paralellik göstermek zorunda değil. sonuçta bir sorudur.

sorunun çözümüne gelecek olursak;

x tane 200 TL lik indirim için. kar otomobil başına kar miktarı ile otomobil sayısının çarpımına eşittir.
    bu şartlar altında,
    f(x)=(3000-200x)(35+5x)=105000+8000x-1000x²
    f '(x)=8000-2000x=0 x=4 fonksiyonda yerine yazılırsa
    f(x) maksimum 121000 TL ve kar da 3000-200x di. x=4 burda da yerine yazılırsa otomobil başına karımız 2200 TL olur.
    Şaka mı bu influenza. Benimkinin aynısını yazmışsın. Değişik-yeni hiçbir şey yok!
    Yeni bir şey daha söyleyeyim. Bu tür soruların istatistikî çözümleri de vardır. Yâni, Hoca'nın (muhasebe alanında) soruyu vermesi boşuna değil.

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!