Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite

Sıfır ve sonsuz..

Sıfır ile hangi sayı çarpılırsa çarpılsın sıfır sonucunu veriyor sonsuz bir sayı değil biliyorum ama neden sonsuz ve sıfırın çarpımı tanımsız sonsuz bir sayı değilse herhangi bir sayının sonsuza bölümü neden sıfır çıkıyor sonsuzun içinde sıfır olmasından mı kaynaklanıyor bilmiyorum . Bu konu kafamı karıştırıyor

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Tanımsızlık buradaki yazımız tanımsız ve belirsiz kavramlarını anlamana yardımcı olacaktır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Hocam bana sıfırla bir sayının çarpılması mantıksız geliyor mesela a.0=0 ..a=0/0 ya da (x+1).0=(x+2).0 burada sıfır payadaya gidemez tanımsız oluyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sen, hep kısa yolunu kullandığın için sadeleşmeyi bir taraftaki sayı eşitliğin öbür tarafına çarpımsa bölüm, toplamsa fark... şeklinde geçer olarak düşünüyorsun, sanırım o yüzden kafan karışıyor. Ama işlemler kısa yol kullanılmadan şu şekilde gerçekleşir:

a*b=a*c => (1/a)*a*b=(1/a)*a*c => [(1/a)*a]*b=[(1/a)*a]*c => 1*b=1*c => b=c

Şimdi sıfırın çarpmaya göre tersi olmadığına göre, yukarıdaki işlem a=0 için gerçekleştirilemez. Bilmiyorum tabi kafanı karıştıran bu muydu...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Sıfır ile hangi sayı çarpılırsa çarpılsın sıfır sonucunu veriyor sonsuz bir sayı değil biliyorum ama neden sonsuz ve sıfırın çarpımı tanımsız sonsuz bir sayı değilse herhangi bir sayının sonsuza bölümü neden sıfır çıkıyor sonsuzun içinde sıfır olmasından mı kaynaklanıyor bilmiyorum . Bu konu kafamı karıştırıyor
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Hocam bana sıfırla bir sayının çarpılması mantıksız geliyor mesela a.0=0 ..a=0/0 ya da (x+1).0=(x+2).0 burada sıfır payadaya gidemez tanımsız oluyor
    Senin kafan bağağı karışmış Duygu. Öyle karışmış ki, neyin kafanı karıştırdığını bile karıştırmışsın.
    3.2 demek 3 tane 2 nin toplanması demek 3.2=2+2+2=6
    0.2 demek 0 tane 2 nin toplanması demek, yani toplanan bir şey olmadığından sonuç 0.
    2.0 demek 2 tane 0 ın oplanması demek 2.0=0+0=0

"herhangi bir sayının sonsuza bölümü neden sıfır çıkıyor " demişsin. Böyle bir şey yok. Sadece limit kavramında, payda büyüdükçe, kesrin değeri küçüleceğinden, payda sonsuza doğru gittiğinde, kesrin değeri 0 a yaklaşacağından sayı/sonsuz limit değeri olarak 0 kabul edilir.
    Bu sayı/sonsuz=0 demek değildir. sayı/sonsuz normal şartlarda 0 değildir.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Bana 12.sınıfa giden birisi söylemişti sıfır/sonsuzun neden sıfır olduğunu merak etmiştim.. Teşekkürler yorumlarınız için.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!