Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer

Dama

Değişik bir dama oyununda hamleler sadece kenar komşusu olan karedeki taşın üzerinde atlayıp üzerinden atlanılan taşı yeme şeklinde yapılabilmektedir.
    Sınırsız büyüklükteki bir oyun tahtasında tüm taşlarımız belli bir yatay çizginin altındayken yatay çizginin 1 sıra üzerine taş çıkarabilmek için gerekli minimum taş sayısı 2 dir ve bu işlem 1 hamle ile yapılabilir. Benzer şekilde yatayın 2 sıra üzerine taş çıkarabilmek için gerekli minimum taş sayısı 4 , hamle sayısı da 3 tür.

soru: yatay sınır çizgisinin 5 sıra yukarısına taş çıkarabilmek için gerekli minimum taş ve hamle sayısı nedir? ya da daha düzgün soralım, bu mümkün müdür?

not: çok eski ve ünlü bir sorudur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    inekle otla uğraşırken bu güzel soru güme gitmesin

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Doğrudan çekildim üstad meydandan...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    soruyu anlamadım bile, biraz daha açıklama yapabilirmisiniz?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    çizginin 2 üstüne çıkarken yaptığınız son hamlede, yenilmiş yani hayali bir taşı oynatıyormuşsunuz gibi geldi bana, çünkü bir önceki hamlade o taş yendi ve yerinde yok. ve bu taş kendisini yiyen taşın üzerinden atlatılıyor.
    Yani bu örnekle iki üste çıkma olmuyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    üzerinde 1 yazan taş üstündekini yedi ve köşesinde 3 yazan kareye geldi (yediği taş oyundan çıktı)şimdi 2 nolu taş sağındaki taşı yedi ve 1 nolu taşın tam altında son durumdada 2 nolu taş 1 noluyu yiyerek çizginin 2 sıra üstünde
    yani şekilde bir problem yok

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Haklısınız öğretmenim ben ilk hamleyi 2 nolu taşa yaptırdım o yüzden oldu.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı paradoks12'den alıntı Mesajı göster
    soruyu anlamadım bile, biraz daha açıklama yapabilirmisiniz?
    hocam bir miktar taşı hepsi kalın çizginin altında olacak şekilde sınırsız büyklükteki bir satranç tahtasına yerleştiriyosunuz. sadece komşu karedeki taşın üzerinden bir ilerdeki kareye atlayıp üzerinden atladığınız taşı da yemek suretiyle 5. sıraya taş çıkarabilir misiniz diye soruluyor. çıkarabilirseniz bunu en az kaç taşla ve kaç hamleyle yaparsınız diyor, çıkarılmayacağını düşünüyosanız da doğal olarak ispatlanması lazım

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Haklısınız öğretmenim ben ilk hamleyi 2 nolu taşa yaptırdım o yüzden oldu.
    hocam şekli ben çizdim biraz garip olmuş. o sayıları okların yani hamlelerin numarası olarak düşünmüştüm ama taşların ve karelerin numarası gibi algılanıyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Benim aklım farklı dama oyunu ibaresine takıldı. Bildiğimiz dama oyunu değil mi bu?

4 sayfadan 1.si 123 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları