Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    iyi ki burası bir fizik yada kimya sitesi ve siz ve bende birer fizikçi yada kimyacı değiliz sayın hocam matematik gibi kesinlik ve mutlaklık arzeden bir disiplinde bile bu kadar cevap uzadıysa yoruma açık teorileri olan fizik ve kimyada kimbilir halimiz nice olurdu??? SAYIN HOCAM, en güzel kıza "n" sayısı verdiniz.. çağırdınız ve geldi.. "İŞTE SENSİN" diyorsunuz. %37 ihtimalle hemde.. çözümü yazın ben yarın hemen bu çözüm ile iddiaa yada at yarışına başlayacağım ne diyeyim...

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    n sayısı kızın adı burdaki sıkıntılı noktayı anlayamıyorum. 10 numaralı kız içeri girsin derken kızın adı X olsun X isimli kız içeri girsin de diyebilir
    ve kendince bakıp yok çıkabilirsin diyip o kızı beğenmeyebilir ya da tamamdır işte bu diyip kızı seçebilir. kızın güzellik değeri 10 değil

neyse sorunun cevaını yazayım itirazınızı cevap üzerinden tartışırız

iyi sıralama ilkesinin bir sonucu olarak bu 100 kızın bir tanesiin en güzel olduğunu söyleyebiliriz (hangisi olduğunu bilmiyoruz) ve kızların güzelliklerinin farklı büyüklükte olduğunu da düşünebiliriz bundan sonra
    prens içeriye rastgele (100/e)'ye en yakın tam sayı kadar kızı tek tek çağırır yani 37 kız ve hiçbirini seçmez. bu 37 kızın içinde en güzel olanın güzellik miktarı diyelim ki prensin skalasında 100 birim olsun , sonra içeriye yine rastgele bir sırayla kızları çağırmaya devam eder ve bu 100 birimden büyük güzelliğe sahip ilk kızı seçer.

şimdi bu algoritmayla en güzeli bulma ihtimalimizin yaklaşık %37 olduğunu göstrelim.
    bu algoritmanın en iyiyle evlenmeyi sağlaması için 3 şey gerçekleşmelidir.
    1-en güzel kız ilk 37 tanede olmamalıdır
    2-37 taneden sonra seçeceğinin mesela 47. de rastladığının en güzel olmalıdır
    3-en güzele kadarkilerin arasındaki en büyük ilk 37 tanede olmalıdır

en güzel kız içeriye k numara olarak çağrılan olsun (her k için bu ihtimal 1/100 dür)
    k=1,2,3,...,37 için prens kaybedecektir
    k=38 için prens 37/37 ihtimalle kazanır
    k=39 için prens 37/38 ihtimalle kazanır (38 değerden en büyüğüne ilk 37 tane içinde rastlamış olma ihtimalimiz)
    ...
    k=99 için kazanma ihtimali 37/98
    k=100 için kazanma ihtimali 37/99

kısaca
    (1/100).(37/37+37/38+37/39+...+37/99) toplamı prensin en güzelle evlenme ihtimalidir bu değer de yaklaşık 1/e gibi birşeydir. yani %37 civarıdır

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    olmadı, olmadı, olmadı........... kesinlikle olmadı sayın hocam... diyorsunuz ki 37 kızı çağırsın ama seçmesin! olurmu öyle? oh ne güzel. bak gör değerlendir ama seçme. ben bu yolla % 100 güvenilir bir seçim metodu yapayım size hocam. 100 ünüde çağır ama seçme. kararımı yarın vereceğim de. sonra en güzel kızı çağırt odabaşına bu arada e sayısına ne kadar kutsal bir değer atfediyorsunuz sayın hocam ya.?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    lütfen tüm soruyu ve yazılanları tekrar okuyunuz.
    gördüğü kızı seçme gibi bir şartı yok sadece pas geçtiğine geri dönemez ve kızları tek tek görür diye bir şart var

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    ben anlayamadım. ilk önce 37 kız çağırıyor. ve hiç birini seçmiyor. yani seçimi kalan 63 kız arasından yapmak zorunda kalacaktır. ( geriye dönüş yapamıyor)
    ya en güzel kız ilk 37 arasından bir kızsa, ve onu geçtiysek, artık en güzel kızı seçme olasılığımız 0/63 yani 0 olmaz mı?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    evet aynen öyle hocam en güzel kız ilk 37 tanden biriyse prens baştan kaybetmiş oluyor ama bu dediğimizin olasılığı 37/100 dür yani kalan 63/100 lük olasılıkla biz yolumuza devam ediyoruz

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    verdiğiniz cevaba bakıyorum, soruya bakıyorum, anlamaya çalışıyorum ama birşey anlamakta güçlük çekiyorum.. sanıyorum sizin ne anladığınızla benim ne anladığım arasında fark var.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    işte en baştan beri sorduğum sınır değer alınması gereken risk 37ymiş.ne yazık ki bunu anlayacak matematiğim yok )))

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı alpar332'den alıntı Mesajı göster
    işte en baştan beri sorduğum sınır değer alınması gereken risk 37ymiş.ne yazık ki bunu anlayacak matematiğim yok )))
    sını değer 37 değildir 100 için 37 bulunur mesela 271 tane kız olsaydı 100 tanesi pas geçilirdi , bu toplam olasılığımız max değerini pas geçilen kız sayısı=toplam kız sayısı/e iken alıyor (bunu gösterebiliriz ama gerek yok sanırım)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ayrıca sizin sorunuzla bu soru arasında büyük farklar var
    en basitinden sizin sorunuzda tek bir tane kutu seçip işte budur diyorsunuz , bu soruda işte budur demeden önce istediğiniz kadar kutuyu açabiliyorsunuz
    sizin sorunuzda kutulardan sadece 1 tanesine istediğiniz va diğerlerinde kıyaslama yapılacak hiçbirşey yok , diğerlerinin hepsi 0
    bu soruda kutulardaki değerlerin hepsi birbiriyle kıyaslanabiliyor ve amacımız en büyüğüü bulmak.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!