Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Hocam sudokuda benim bildiğim 3x3 lük karelerin içerisindede sayılar birer kez kullanılıyor.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    sudoku, 3x3 lük 9 hücreden oluşur. her hücre içerisine 1 den 9 a kadar rakamlar rasgele yerleşirler. öyle ki; 9! sayısı kadar farklı hücreler oluşturmak mümkündür. buraya kadar sıkıntı yok. sudoku oluşturmak için 9! kadar farklı hücre içerisinden, sudoku kuralını sağlayacak (her satır,her sütun ve her hücrede her sayının yalnızca bir defa kullanılması şartı) şekilde yanyana ve altalta gelecek 9 hücre seçmemiz gerekir. yani C(9!,9) sayısı kadar sudoku bulmacası oluşturmak mümkündür.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    eğer 3x3 lük kkutucukların içinde rakamlar birer kez kullanılıyorsa benim yazdığım cevap mantıksız ve yanlış oluyor.

yalnız matera hocam sizin çözümünüzdeki 9! karecikten herhangi 9 tanesini seçip bunlardan bir 9x9 luk (3karecikx3karecik , 1karecik=3kutucukx3kutucuk) kutucuk kombinasyonuna nasıl geçiş yaptığımız anlamadım. seçtiğimiz herhangi 9 karecikle bir sudoku oluşturabilir miyiz?

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    eğer 3x3 lük kkutucukların içinde rakamlar birer kez kullanılıyorsa benim yazdığım cevap mantıksız ve yanlış oluyor.

yalnız matera hocam sizin çözümünüzdeki 9! karecikten herhangi 9 tanesini seçip bunlardan bir 9x9 luk (3karecikx3karecik , 1karecik=3kutucukx3kutucuk) kutucuk kombinasyonuna nasıl geçiş yaptığımız anlamadım. seçtiğimiz herhangi 9 karecikle bir sudoku oluşturabilir miyiz?
    seçtiğimiz HERHANGİ 9 HÜCRE değil, BİRBİRİYLE KURALI SAĞLAYACAK ŞEKİLDE YANYANA VE ALT ALTA GELECEK 9 HÜCRE şartını arayacağız. bu şartı sağlayan 9 lu hücre grupları verdiğim değer kadar vardır. birde şu açıdan bakalım olaya: ASLINDA HER SUDOKU BULMACASI BU KOMBİNASYONUN ÖZGÜN BİR TEK ÖRNEĞİDİR..

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    şimdi 9! yani arasından seçim yaptığımız grupları oluşturan elemanlar neler?

1-2-3-4-5-6-7-8-9 şeklindeki bir sayı dizisi mi? yoksa

1-2-3
    4-5-6
    7-8-9 şeklindeki bir karecikteki sayıların dizisi mi?

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    şimdi 9! yani arasından seçim yaptığımız grupları oluşturan elemanlar neler?

1-2-3-4-5-6-7-8-9 şeklindeki bir sayı dizisi mi? yoksa

1-2-3
    4-5-6
    7-8-9 şeklindeki bir karecikteki sayıların dizisi mi?
    ikincisi sayın hocam. zaten ilki de ikinciside 9! şekilde dizilir. şöyle bir örnek vereyim 9! kadar dizilimden aşağıdaki şekilde bir hücre örneği alalım elimize;
    5-1-9
    8-4-2
    7-3-6
    bu hücre, su doku bulmacamızın ilk( en yukarı ve en sol) hücresi olsun.. yine dizilim (9!) deryamızdan aşağıdaki şekilde bir hücre daha alalım ve bu hücrenin altına yapıştıralım. ( orta hücrelerin en soldaki olanı)
    3-9-5
    1-7-4
    2-6-8
    bu şekilde kuralımızı gözetmek şartıyla dizilim deryasından uygun hücreler kesilir ve kopyalanır...

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ben bunların dizilim sayısında sıkıntı yaşamıyorum tabi ki iki duum da 9! şekilde dizilir ama bu 9! dizilimden herhangi 9 tanesiyle bir sudoku oluşturamayabilirsiniz yani C(9!,9) sonucu fazladan durum sayar

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    ben bunların dizilim sayısında sıkıntı yaşamıyorum tabi ki iki duum da 9! şekilde dizilir ama bu 9! dizilimden herhangi 9 tanesiyle bir sudoku oluşturamayabilirsiniz yani C(9!,9) sonucu fazladan durum sayar
    Sayın hocam herhangi 9 tane değil, kurala uygun seçilen 9 tane hücre.. ve en önemlisi, şu mantığın benimsenmesidir; 9! KADAR FARKLI HÜCREDEN BİR TANESİ BİLE YOKTUR Kİ,STANDART BİR SUDOKU BULMACASININ BİR PARÇASI OLMASIN! şunu da eklemek istiyorum,bir "tek" hücreye dört farklı yönden (kuzey-doğu-batı-güney) bakarsanız dört farklı hücre görürsünüz. bu durumda referans alınan hücreye bakış açısı, NİHAYETİNDE SUDOKU YAPISININ TAMAMEN KENDİSİ, C(9!,9) kadar özgün sudoku yapısından 4'ünü kapsar. bu durumda pratiken C(9!,9)/4 adet sudoku kaleme alınabilir.. sn. gereksizyorumcu??

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    C(9!,9) demek 9! tane nesneden 9 tanesini seçeriz demek , yani siz hangi 9 luyu seçrsek seçelim sanki bir sudoku yapılabilirmiş gibi bir hesap yapıyorsunuz ama herhangi 9 tane seçerseniz bunlar birbirleriyle birleştirilip sudoku oluşturmayabilir, yok eğer ben oluşturaları seçeceğim zaten diyosanıız C(9!,9) sayısında revizyon yapmanız gerekir çünkü her 9 luyu kullanmıyor olursunuz

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    C(9!,9) demek 9! tane nesneden 9 tanesini seçeriz demek , yani siz hangi 9 luyu seçrsek seçelim sanki bir sudoku yapılabilirmiş gibi bir hesap yapıyorsunuz ama herhangi 9 tane seçerseniz bunlar birbirleriyle birleştirilip sudoku oluşturmayabilir, yok eğer ben oluşturaları seçeceğim zaten diyosanıız C(9!,9) sayısında revizyon yapmanız gerekir çünkü her 9 luyu kullanmıyor olursunuz
    bu duruma yukarıda cevabı vermiştim kaçırdınız galiba hocam:
    Sayın hocam herhangi 9 tane değil, kurala uygun seçilen 9 tane hücre.. ve en önemlisi, şu mantığın benimsenmesidir; 9! KADAR FARKLI HÜCREDEN BİR TANESİ BİLE YOKTUR Kİ,STANDART BİR SUDOKU BULMACASININ BİR PARÇASI OLMASIN!

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!