Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

limit sorusu

limit x 0 için ((1/sinüs kare x)-(1/x kare))=?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu çözüm tarzıyla, böylesi kompleks bir fonksiyonun limitini alamazsınız. Tek adımda limitin çözülme ihtimâli oldukça düşüktür.

0/0 hâline soktuktan sonra üç kere arka arkaya türev alırsanız cevap 1/3 olur.

Türevsiz de çözülebilir tabiî...

MKE
    MKE isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Cem1971'den alıntı Mesajı göster
    Bu çözüm tarzıyla, böylesi kompleks bir fonksiyonun limitini alamazsınız. Tek adımda limitin çözülme ihtimâli oldukça düşüktür.

Evet hocam cevap 1/3, bu soruyu dershaneden bir arkadaşım sormuştu, 3. L`Hospital'i yapmadım çıkmaz diye meğersem çıkıyormuş. Arkadaşın çözümünde x^2 ile sin(x^2)'yi götürmek için x yerine 0 yazmalıyız yani bir sonraki adımımız 1/(x^2)-1/(x^2) değil, 1/0-1/0 yani ∞-∞ olmalı değil mi?(Sizin bir notunuzu görmüştüm eğer fonksiyonlar aynı değere gidiyorsa denktirler gibi bir şeydi, yani aslında arkadaşın çözümünde sin(x^2) yerine (x^2) yazmış gibi olduk sanırım) Peki bu soruyu L`Hospital kullanmadan nasıl çözebiliriz hocam?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Hadi ya niye öyle oldu
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı Heisenberg'den alıntı Mesajı göster
    Hadi ya niye öyle oldu
    Hocam (sinx)^2 le x^2 o şekilde sadeleşmez malesef

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    MKE ve Utku; sizler anlamamışsınız sanırım veya ben mi yanlış anladım!..
    Arkadaş sadeleşme yapmamış zaten, yaptığı şu, çok meşhur bir matematik prensibini, yani;

lim (x-->0) sinx/x=1'i kullanmış, dolayısyla lim(x-->0) x2/sin2x = 1 diyerek 1/x2-1/x2=0 'ı otomatikman söylemiş.

Bu çözüm sonucun sıfır olduğunu kesin söylemez, ama sıfıra yakın olduğu da anlaşılıyor cevabın, yani o komşulukta bir şey...

Bu bir limit hesabı için doğruyu yanlışta kullanmaya misâl çok absürd bir çözümdür ve tabiî ki yanlıştır, hem de hokkalısından...

Bu sorunun türevsiz çözümü kıymetlidir, öyle zırt diye yazmak olmaz, hem ne yapacaksın böyle çözümü!?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    MKE ve Utku; sizler anlamamışsınız sanırım veya ben mi yanlış anladım!..
    Arkadaş sadeleşme yapmamış zaten, yaptığı şu, çok meşhur bir matematik prensibini, yani;

lim (x-->0) sinx/x=1'i kullanmış, dolayısyla lim(x-->0) x2/sin2x = 1 diyerek 1/x2-1/x2=0 'ı otomatikman söylemiş.

Bu çözüm sonucun sıfır olduğunu kesin söylemez, ama sıfıra yakın olduğu da anlaşılıyor cevabın, yani o komşulukta bir şey...

Bu bir limit hesabı için doğruyu yanlışta kullanmaya misâl çok absürd bir çözümdür ve tabiî ki yanlıştır, hem de hokkalısından...

Bu sorunun türevsiz çözümü kıymetlidir, öyle zırt diye yazmak olmaz, hem ne yapacaksın böyle çözümü!?
    Hocam peki turevsiz çözumu nedir?
    İstanbul Tıbbiyesi

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!