Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

permutasyon

a≤b≤c≤d≤e sartini saglayan kac farkli 5 basamakli sayi yazilabilir?
    C(9,5)×1+C(9,4)×4+C(9,3)×6+C(9,2)×4+C(9,1)×1
    Arkadaslar ben bu soruyu yukaridaki gibi cozdum ve daha sonra bunun C(13,5) ine esit oldugunu gordum.Bu tarz sorular tek hamlede nasil cozuluyor?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Sabri hoca gelmiş o yazar (telden giriyorum) kutulara dağılım yöntemiyle de çözülebilir bu sorular elinizde 5 top var 4 kutuya kaç farklı şekilde atılabilir vs.boş bir kutu eklersiniz bu kutuda sizin almadığınız toplar bulunur falan.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    x=a>0 , y=b-a , z=c-b , t=d-c , u=e-d ve w=9-e dersek
    her x,y,z,t,u,w seçimi için tek bir tane 5 basamaklı abcde sayısı yazılmış olur
    kısaca 9 tane topu 6 çocuğa dağıtacağız ama x adlı çocuk en az 1 tane alacak
    1 taneyi ona veririz kalan 8 top 6 çocuğa kısıtlamasız C(13,5) şekilde dağıtılır.

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sayin gereksizyorumcu cevabiniz icin tesekkurler ancak ben cozumu tam olarak anlayamadım.Benim için cozumunuzu biraz daha acarmısınız?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    iç içe 5 tane kutu olduğunu düşünün yan tarafta da 1 tane kullanılmayanların atılacağı kutu. elinizde de 9 tane top.
    en içteki kutu a sayısını simgeliyor , içine kaç top atarsanız a o olacak.
    bir sonraki kutu b sayısını simgeliyor. mesela ilk kutuya 3 top attınız a=3 , ikinci kutuya da 2 top attınız , ayrıca ilk kutuya da 3 tane atmıştınız (o kutu da ikinci kutunun içinde) b=5 olur.
    elinizde 4 top kalır ve artık 3. , 4. ve 5. kutuda en az 5 top olması garantidir.
    kısaca 9 top ilk kutuya en az 1 tane (sayı 5 basamaklı demiş, 0 olamaz) olmak üzere 6 kutuya dağıtacağız
    cevap C(13,5) bulunmuş olur.

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Hocam teşekkürler. Simdi daha iyi anladım.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!