1. #1

  Grubu
  Üye
  İş
  1. sınıf

  Formulün Mantığı ne?

  Merhaba arkadaşlar. Bende, bu sitedeki bir çok kişi gibi matematiği seven biriyim. Matematik formüllerinin üzerine gidip, mantığını anlamakta hoşuma giden bir şey. Tabi mantığı anlayamadığım zaman sinir bozucu olsada. Bu yüzden böyle bir konu açmayı düşündüm. Bazı formüllerin mantığını anlayabilmek için.

  Kafama takılanlardan biri dizilerle ilgili.

  (an)= (a.n+b)/(c.n+d)

  ise;

  ''Paydanın kökü birden büyükse dizi monoton değildir.''

  Bunun nedenini çözemedim. Birde onun hemen ardından gelen şu formül var;

  ''a.d-b.c''

  Bu formül sanırım bize artış miktarını veriyor. Artış miktarı 1'den büyükse monoton artan, değilse monoton azalan gibi. Ama formüldeki mantığı çözemedim. Bulanlar bir şekilde bulmuş bu formülleri, bir mantık illaki var altında. Bilen biri var mı?

  Konuyu doğru yere mi açtım emin değilim. Ama başlıklarda en uygun yer bura gibi geldi bana. Kafamıza takılan formülleri buradan yazıp, onlara çözüm getirebiliriz diye düşünüyorum.

  Teşekkürler.

 2. #2

  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Diğer
  an=
  an+b
  cn+d
  dizisi için  an+1-an=
  an+a+b
  cn+c+d
  -
  an+b
  cn+d
  =
  ad-bc
  (cn+d)(cn+c+d)  olduğunu görebilirsiniz. Şimdi dizinin paydasının kökü 1 den küçükse yani cn+d ifadesi n≥1 için sıfır olmuyorsa cn+d ve cn+c+d ifadelerinin işareti her n≥1 için aynıdır. Dolayısıyla (cn+d)(cn+c+d) ifadesi her n≥1 için pozitiftir.

  Şimdi ad-dc>0 ise an+1-an ifadesi sürekli pozitif olacaktır ki bu da her n≥1 için an+1>an yani an dizisinin monoton artan olduğunu söyler.

  ad-dc<0 ise an+1-an ifadesi sürekli negatif olacaktır ki bu da her n≥1 için an+1<an yani an dizisinin monoton azalan olduğunu söyler.

  Öte yandan bir dizi için cn+d ifadesinin kökünün bir pozitif tam sayı olmayacağı açıktır. Aksi halde an bir dizi olmaz. Eğer kök birden büyük bir x0 sayısı olursa, x0 a kadarki bütün n sayıları için an+1-an ifadesi potizif (veya negatif) ise x0 dan sonraki bütün n sayıları için an+1-an ifadesi negatif (veya pozitif) tir. Yani x0'a kadar dizinin terimleri artıyorsa, x0'dan sonra azalmaya başlar. Ya da x0'a kadar dizinin terimleri azalıyorsa x0'dan sonra artmaya başlar.

  Özetle, paydanın kökü birden büyük bir sayı ise dizi monoton değildir.

  İşin başka yönleri de var ama kafanızı karıştırmak istemediğim için şimdilik bununla sınırlıyorum. Umarım açıklayıcı olmuştur.

 3. #3

  Grubu
  Üye
  İş
  1. sınıf
  Oldukça açıklayıcı ve temiz bir anlatım olmuş. Yeni bir şey daha öğrenmiş oldum. Zaman ayırıp bu açıklamayı yaptığınız için çok teşekkür ederim.

 4. #4

  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Diğer
  Sizin gibi matematik sevdalısı ve öğrenme isteklisi insanlara bize anlatılanları ya da öğrendiklerimizi aktarmaktan zevk duyarım.


 

 1. Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!

Benzer konular

 1. Basit Bir Dizi Sorusu Çözülme Mantığı Lazım
  OYUNBAZ bu konuyu 11. sınıf matematik soruları forumunda açtı
  Cevap: 3
  Son mesaj : 05 Nis 2014, 15:15
 2. trigonometri sorunun işaret mantığı
  ygslysavcısı bu konuyu 12. sınıf matematik soruları forumunda açtı
  Cevap: 1
  Son mesaj : 09 Ara 2013, 23:34
 3. bu işlemin mantıgı nedir
  Calculus bu konuyu Lise Matematik forumunda açtı
  Cevap: 4
  Son mesaj : 27 Eki 2013, 16:56
 4. faktoriyel mantığı öğrenebilirmiyim
  bilaleren bu konuyu Özel matematik soruları forumunda açtı
  Cevap: 2
  Son mesaj : 22 Tem 2011, 16:47
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları