Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Karmaşıklık sorusu

Hn n inci dereceden harmonik sayıları göstermek üzere aşağıdaki gibi gösterilmektedir.

Bu ifadenin karmaşıklığı nedir? İspatlayınız.Şimdiden teşekkür ederim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    "Karmaşılıklık"; bu nasıl bir tâbir, ilginç...
    "Karmaşıklık" derken sanırım tabiatını kastediyorsunuz. Bir Cauchy (Koşi) dizisi değil, dolayısıyla yakınsak değil, ıraksak (divergent). Koşi kriteri ile gösterilebilir. Daha önce yazmıştım bir örnek, ona bakarak da yapabilirsiniz.

Veya; bunu istiyorsanız daha sonra yazabilirim. (Mesaj yazamıyorum genelde artık (işlerimden dolayı), ama bunu yazabilirim sizin için)

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Cem1971'den alıntı Mesajı göster
    "Karmaşılıklık"; bu nasıl bir tâbir, ilginç...
    "Karmaşıklık" derken sanırım tabiatını kastediyorsunuz. Bir Cauchy (Koşi) dizisi değil, dolayısıyla yakınsak değil, ıraksak (divergent). Koşi kriteri ile gösterilebilir. Daha önce yazmıştım bir örnek, ona bakarak da yapabilirsiniz.

Veya; bunu istiyorsanız daha sonra yazabilirim. (Mesaj yazamıyorum genelde artık (işlerimden dolayı), ama bunu yazabilirim sizin için)
    ifade aynı bu şekilde karmaşıklığı nedir ispatlayınız yazıyor.Birde önceki mesajınızı bulamadım link verirmisiniz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    İllâ "karmaşıklık" diyorsunuz yâni... Karmaşıklığın ne olduğunu bilmiyorum... Hocanıza soracaktınız veya hiç mi örnek yapmadı. Bazen yabancı Analiz kitaplarından tercüme ederek soruyorlar. Tercüme yaparken marjinal davranıp tuhaf kelimeler kullanabiliyorlar.

O zaman siz kendiniz çalışın. "Koşi" isterseniz veririm.

Link için benim de arama yapmam lâzım ve o kadar vaktim yok. Arıyacaksınız işte... İyi çalışmalar...

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    İllâ "karmaşıklık" diyorsunuz yâni... Karmaşıklığın ne olduğunu bilmiyorum... Hocanıza soracaktınız veya hiç mi örnek yapmadı. Bazen yabancı Analiz kitaplarından tercüme ederek soruyorlar. Tercüme yaparken marjinal davranıp tuhaf kelimeler kullanabiliyorlar.

O zaman siz kendiniz çalışın. "Koşi" isterseniz veririm.

Link için benim de arama yapmam lâzım ve o kadar vaktim yok. Arıyacaksınız işte... İyi çalışmalar...
    Hocam sizin dediğiniz gibi galiba "Koşi" kriteri ile gösterilecek fakat nasıl yapabileceğimi bilmiyorum ve yarına ödevi teslim etmem gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Yarın sabah-Cuma'ya kadar yazarım (inşallah). Uygunsa cevap yaz.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Yarın sabah-Cuma'ya kadar yazarım (inşallah). Uygunsa cevap yaz.
    yarın 16:00ya kadar teslim etmem lazım yazarsanız memnun olurum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben akşamdan beri siteye giremedim. Devamlı yasak ve hata var dedi. Saat 17.10.

Geçti artık sanırım. Eğer ödev verme süreci uzarsa o zaman yollarız, istersin...

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    acaba bu soruyu nasıl yapıyoruz cevabını paylasabılırmısınz

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı blgsyr_muh'den alıntı Mesajı göster
    acaba bu soruyu nasıl yapıyoruz cevabını paylasabılırmısınz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları