1. #11

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Matematik Öğretmeni

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sonsuz bir sayı değil ki.

 2. #12

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Diğer

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sonsuz bir sayı değil ki.
  peki hocam sizi mi kıralım
  n→ ∞ , n tane yeni araba geldiğinde
  n ile otoparkınızın park yerleri aynı sayılabilirlik sınıfındaysa arabaları her zaman yerleştirebilirsiniz. bu yerleştirme işlemini ise birçok farklı şekilde yapabilirsiniz orası sizin keyfinize kalmıştır.

 3. #13

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Matematik Öğretmeni

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ben de yerleştirilebilir demek istedim zaten
  Ama şu sayılabilirlik sınıfı ilginç geldi bana

 4. #14

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Diğer
  hocam sayılabilirlik sınıfı derken benim ifade yanlışlarımı hoşgörün çünkü bu işin Türkçesinin ne olduğunu bilmiyorum.
  sınıf derken
  countable-sayılabilir yani doğal sayılarla birebir eşleşebilen bir sonsuzluk durumundan ya da
  uncountable-sayılamaz yani doğal sayılarla birebir eşleştirilemeyen büyüklükte bir sonsuzluktan bahsediyorum
  hatta uncountable yani sayılamaz kümeler de sayılamazlık derecelerine sahiptirler

  mesela rasyonel sayılar sonsuzdur ama doğal sayılarla birebir eşleştirilebildiklerinden yani her rasyonel sayıya karşılık bir doğal sayı bulunabildiğinden rasyonel sayılar sayılabilir sonsuzdur , mesela reel sayılar sonsuzdur ama doğal sayılarla birebir eşleştirilemeyecek kadar çok elemanları olduğundan sayılamaz sonsuzdur. konumuz değil ama doğal sayılarla reel sayıların cardinalitesi arasında başka cardinalite sınıfı yoktur, reel sayılardan daha büyük cardinalitesi olan kümeler vardır, hatta her cardinaliteye sahip kümeden daha büyük bir cardinaliteye sahip küme vardır yani cardinalitelerin dereceleri de sonsuzdur.

  her neyse bu konudaki teorinin kendisi beni biraz aşacak seviyede. sadece şunu söyleyebilirim yeni gelen araç sayısının sonlu ya da sonsuz olması mühim değil mevcut durmda doğal sayılarla eşleşebilen sonsuz yani countable olması otoparka sığmaları için yeterlidir.

 5. #15

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Matematik Öğretmeni
  Estağfirullah sayın gereksizyorumcu, benim hoşgörmem diye bir şey söz konusu bile olamaz. Ben sadece sonsuzluğun sayılabilirliğinin bana garip geldiğini belirtmek istedim.
  Rasyonel sayıların doğal sayılarla eşleştirilemediğini biliyordum. Çünkü, rasyonel sayılarda ardışıklık kavramı geçerli değildir. Herhangi bir rasyonel sayının arkasından gelen rasyonel sayı belirtilemediği için, doğal sayılarla eşleştirilemez diye biliyordum. Ben yanlış biliyorum herhalde.
  Sayılabilirlik derken, sizin demek istediğiniz, yoğunluk mu oluyor?
  Sayı doğrusunun tamamında da sonsuz reel sayı vardır. İki ardışık sayı arasında da sonsuz reel sayı vardır. Buna reel sayıların yoğunluğu denir.
  Sonsuzluğun sınıflandırılması sizce ne kadar doğru?

 6. #16

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Diğer
  tüm pozitif (negatifleri şimdilik düşünmeyelim) rasyonel sayılar p ve q aralarında asalken p/q şeklinde yazılabildiğine göre ve p ve q bir kartezyen çarpım oluştururlar p ve q N üzerinden tanımladığına göre sayılabilirdirler sonuçta oluşturdukları çarpım da sayılır.

  burada eşleşmeyi cantor yöntemiyle yapabiliriz
  p+q=k için
  k sayıları sırayla artarken her k değeri için
  (0,k)-(1,k-1)-(2,k-1)-...-(k-1,1) şeklindeki rasyonel sayıları sırada elimizde bulunan doğal sayıya atarız.

  her k için burada k tane sayı oladuğuna göre biz herhangi bir k üzerinde işlem yaparken k.(k+1)/2 . doğal sayıyı geçmemiş oluruz örneğin k=10 için henüz 56 yı bile kullanmamışızdır ve çok açıktır ki bu tür bir işlemle tüm rasyonel sayılar örtülebilinir yani rasyonel sayılar sayılabilir sonsuzluktadır.


  yoğunluk konusuysa biraz farklı sanki, sayı doğrusunda herhangi pozitif uzunluğu olan bir parça aldığımızda onun üzerinde de sonsuz tane rasyonel sayı vardır ** bu durum onların sayılabilir olmasını bozmaz, tabi derseniz ki rasyonel sayıların reel sayılar üzerindeki yoğunluğu sıfırdır evet bir de işin o kısmı var

 7. #17

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Matematik Öğretmeni
  Sizin söyleminizle, doğal sayılarla birebir eşlemeye tabi tutulabilen kümeler, sayılabilir sonsuzlukta, doğal sayılarla eşleştirilemeyenler, sayılamaz sonsuzlukta. Rasyonel sayılarda ardışıklık olmamasına rağmen, doğal sayılarla eşleştirilebiliyor ve bu yüzden sayılabilir sonsuzlukta, reel sayılarda da ardışıklık yok ama doğal sayılarla eşleştirilemiyor. Bu biraz garip değil mi?

 8. #18

  Statü
  Grubu
  Moderatör
  İş
  Diğer
  hocam bu benim söylemim değil , sayılabilirlik zaten doğal sayılarla birebir eşleşme demek, tanım böyle yapılmış.

  rasyonel sayıların ve reel sayıların ardışıklığından yola çıkıp biri sayılabilir diğeri neden sayılamıyor demek
  p → q önermesinden q → p yi de beklemek gibi bir şey olmuyor mu?

 9. #19

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Matematik Öğretmeni
  Galiba öyle oluyor. Ben kafamda sayılabilirlikle ardışıklığı ilişkilendirmiştim. Galiba yanlış düşünmüşüm. Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

 10. #20

  Statü
  Grubu
  Üye
  İş
  Diğer
  sonsuzluk kavramını sonlu kavramlar ve sayılabilirlik algısı kullanarak kavrayamayız. bu yol ile mantık örüntüleri kullanamayız. sonsuz sayıda demek, ne bir "sayıyı" ifade eder, nede bir sayı dizisinin ( rasyonel, doğal sayılar gibi) olağan akışının nihai bir sonucudur. kaldı ki sonsuz sayıda demek bir anlatın bozukluğudur matematikte bana göre..


 
1 2

 • Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
 • Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları