Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    o sunumu da sana bırakıyorum.
    nede olsa 3x3 4x4 5x5 6x6 işlemleri kafadan yapan sensin.
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sen değil siz beyefendi, ben senden büyüğüm bu bir, bir öğretmenim sen öğrencisin bu iki, burada insanlar ilk geldiklerinde, karşılarındakinin profiline bakıp, yaş ve statüsünü görüp, hitap şeklini ona göre ayarlarlar bu üç, burada saygısızlığın yeri yoktur bu dört, derdin matematikse hepimiz burdayız, değilse burayı meşgul etme bu beş

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Bu dünyaya gelirken yanımızda hesap makinesi ve bilgisayarla gelmiyoruz ama. Üzülürüm üzülürüm, İnsanların kendi icat ettikleri bir şeyi kendilerinden üstün görmesine. Ben her zaman söylüyorum, teknoloji çıktı mertlik(insanlık ) bozuldu diye.
    hocam buna üzülecek bir durum yok,
    birincisi üstünlük tabi ki hesap makinesi veya bilgisayardadır
    ikincisi de 9basamaklı 2 sayıyı kafadan çarpmak bir yetenek değildir yetenek bunu 1 saniyede yapabilen bilgisayarı icad etmektir.

konuyla ilgili detaylı bir yorumu önceden yapmıştım
    anasayfada zihinsel hesaplama rekorunu kırdı adlı makalede mevcut yorumumu aynen kopaylıyorum

Kedi uzanamadığı ciğere murdar dermiş gibi olacak ama boş işler bunlar. Önünüzdeki bilgisayarla bu zeki şahsın yaptığından daha hızlısını ortalama zekaya sahip bir insan yapabiliyorsa bana göre bilgisayar denen zımbırtının üretilmesinde programlanmasında yaygınlaşmasında emeği geçenler bu zeki şahıstan daha fazla övgü hakediyorlar.

Günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan basit işlemler (çarpım tablosu vs) haricinde ne bileyim 5 basamaklı sayıları kafadan çarpan insanlar, 10 basamaklı sayının kökünü bulan insanlar falan bunlar bana saçma geliyor. 1TL ci tezgahlarından edinebileceğiniz kartvizit büyüklüğündeki bir alet zaten bunları başarıyla uygulayabiliyor öyleyse bu harcanan emek, koparılan yaygara ne için? Artık hepimizin cebindeki adı telefon kendi bilgisayar cihazları hiç saymıyorum bile neymiş efendim 500.000 kişinin adını ve telefonunu ezberleyen insanlar varmış, ee benim telefon bu sayının 100 katını rahatlıkla depolayabilir tek ihtiyacı olan kolayca edinebileceğimiz bir sd kart. Üstelik benim telefonun hafızasındaki veriler için parçasından isim bulma gibi basit database işlemleri de yapılabiliyor.

Birisi çıkıp Usain Bolt da benim arabamdan yavaş koşuyor diyebilir ama ortalama insanı Usain Bolttan hızlı yapabilen kartvizit büyüklüğünde ve 1tl tezgahlarında satılan bir teknoloji henüz geliştirilmedi. Neyse gereğinden fazla uzattım zaten son noktayı koyayım bu zeki şahsın yaptığı yetenek olduğu bile tartışma konusu olan değersiz/gereksiz bir iş.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu dünyaya gelirken yanımızda hesap makinesi ve bilgisayarla gelmiyoruz ama. Üzülürüm üzülürüm, İnsanların kendi icat ettikleri bir şeyi kendilerinden üstün görmesine. Ben her zaman söylüyorum, teknoloji çıktı mertlik(insanlık ) bozuldu diye.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ayrıca üstadım, bu konuda taraf olmanıza da üzüldüğümü belirtmek isterim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    konuda tabiki tarafım çünkü kendi fikrim var ve hatta buradaki zihinden çarpma tartışmalarından önce anasayfadaki bir konuya bu fikrime paralel yorum yazmıştım.

benzer görüşlrimi başka konular altında da belirtmiştim. hesap makinesi kolay erişilebilir bir noktadaysa ve işlemi hesap makinesiyle yapmak zihinden(ya da kağıt kalemle) kayda değer derecede seri ve doğru olacaksa hiç çekinmeden hesap makinesini elime alırım işlemlri yaparım. markette 2 ekmek 1 koli yumurta alıp fiyatlarını toplarken cep telefonunu çıkartmam (bu işlemleri hızı bir şekilde kafamdan yapabiliyorum ) ama bunu yan kuyrukta birisi yapıyosa da hiç garipsemem. ekmeklerle yumurtaların fiyatlarının toplanması gerekmektedir ve bunu en doğru ve seri şekilde cep telefonuyla yapacağını düşünmektedir, bu onu benden daha yeteneksiz yapmaz. benim yetenek tanımımda bu yok malesef. yetenek ile yetneksizlik arasında 1TL lik bir alet kadar mı fark vardır? , rakamları tanıyan, ortalama bir insanın eline verin bikaç tl lik hesap makinesini sizin bu konuun en ucundaki yetenek diye tabir ettiğiniz insandan daha hızlı ve doğru şekilde belirtilen işlemlrin hepsini yapsın. yani bunlar benim düşüncelerim ve tarafım zaten. sanırım burada hiçkimse de benle aynı tarafta değil yorum yazan herkes bunun bir yetenek olduğunu düşünüyor bense bu bilgisayar denen aleti bulanların ve bugüne kadarki gelişiminde pay sahibi olanların yetenekli olduğunu düşünüyorum.

9 basamaklı 2 sayıyı çarpmamız hayatımızın hangi alanında bize lazım olmuştur ki? ıssız bir adaya düştük yanımızda hesap makinesi de yok eyvah şimdi 9 basamaklı 2 sayıyı nasıl çarpacaz, görüyosunuz yeteneksizlik yüzünden başımıza neler geliyor. GORA'daki gibi Garavel usta ağaçlarda geziniyor hop burdayım hop burdayım diyor Cem Yılmaz da soruyor iyi de neden ordasın? iyi de neden 9 basamaklı sayıları kafadan çarpıyoruz? neden amuda kalkıp yürümeye çalışıyoruz? normal koşullar altında benimle 9 basamaklı sayıları kafasından çarpabilen birinin farkını anlamanız için yıllar geçmesi gerekir ben de 2-3 basamaklıları çarpıyorum fazlasına ömrü hayatımda ihtiyaç duymadım
    mesela bunun yerine dakikada 9.000 kelime okuyabilen insanlar. 9 basamaklı sayıları çarpmak mı yetenek dakikada 9000 kelime okuyabilmek mi?

inanın bu konuyu uzattıkça uzatabilirim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    konuda tabiki tarafım çünkü kendi fikrim var ve hatta buradaki zihinden çarpma tartışmalarından önce anasayfadaki bir konuya bu fikrime paralel yorum yazmıştım.

benzer görüşlrimi başka konular altında da belirtmiştim. hesap makinesi kolay erişilebilir bir noktadaysa ve işlemi hesap makinesiyle yapmak zihinden(ya da kağıt kalemle) kayda değer derecede seri ve doğru olacaksa hiç çekinmeden hesap makinesini elime alırım işlemlri yaparım. markette 2 ekmek 1 koli yumurta alıp fiyatlarını toplarken cep telefonunu çıkartmam (bu işlemleri hızı bir şekilde kafamdan yapabiliyorum ) ama bunu yan kuyrukta birisi yapıyosa da hiç garipsemem. ekmeklerle yumurtaların fiyatlarının toplanması gerekmektedir ve bunu en doğru ve seri şekilde cep telefonuyla yapacağını düşünmektedir, bu onu benden daha yeteneksiz yapmaz. benim yetenek tanımımda bu yok malesef. yetenek ile yetneksizlik arasında 1TL lik bir alet kadar mı fark vardır? , rakamları tanıyan, ortalama bir insanın eline verin bikaç tl lik hesap makinesini sizin bu konuun en ucundaki yetenek diye tabir ettiğiniz insandan daha hızlı ve doğru şekilde belirtilen işlemlrin hepsini yapsın. yani bunlar benim düşüncelerim ve tarafım zaten. sanırım burada hiçkimse de benle aynı tarafta değil yorum yazan herkes bunun bir yetenek olduğunu düşünüyor bense bu bilgisayar denen aleti bulanların ve bugüne kadarki gelişiminde pay sahibi olanların yetenekli olduğunu düşünüyorum.

9 basamaklı 2 sayıyı çarpmamız hayatımızın hangi alanında bize lazım olmuştur ki? ıssız bir adaya düştük yanımızda hesap makinesi de yok eyvah şimdi 9 basamaklı 2 sayıyı nasıl çarpacaz, görüyosunuz yeteneksizlik yüzünden başımıza neler geliyor. GORA'daki gibi Garavel usta ağaçlarda geziniyor hop burdayım hop burdayım diyor Cem Yılmaz da soruyor iyi de neden ordasın? iyi de neden 9 basamaklı sayıları kafadan çarpıyoruz? neden amuda kalkıp yürümeye çalışıyoruz? normal koşullar altında benimle 9 basamaklı sayıları kafasından çarpabilen birinin farkını anlamanız için yıllar geçmesi gerekir ben de 2-3 basamaklıları çarpıyorum fazlasına ömrü hayatımda ihtiyaç duymadım
    mesela bunun yerine dakikada 9.000 kelime okuyabilen insanlar. 9 basamaklı sayıları çarpmak mı yetenek dakikada 9000 kelime okuyabilmek mi?

inanın bu konuyu uzattıkça uzatabilirim.
    size %100 katılıyorum.
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Sen değil siz beyefendi, ben senden büyüğüm bu bir, bir öğretmenim sen öğrencisin bu iki, burada insanlar ilk geldiklerinde, karşılarındakinin profiline bakıp, yaş ve statüsünü görüp, hitap şeklini ona göre ayarlarlar bu üç, burada saygısızlığın yeri yoktur bu dört, derdin matematikse hepimiz burdayız, değilse burayı meşgul etme bu beş
    mademki matematik öğretmenisiniz lütfen bir matematik öğretmenine yakışacak hitap tarzınız olsun.
    "kardeş" siz yoksa Ezel'deki dayı mısınız?
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben , yorumlarıma başlamadan önce, sizin profilinize bakarak bir üniversite öğrencisi olduğunuzu öğrenip, bir kusurla sizi kardeş kabul edip, size "Kardeş" diye hitap ettim. Sizi kardeş olarak kabul etmemi bir kabalık olarak görüyorsanız, sizden özür diliyorum. Ama ondan önce bu inceliği anlamayacak birini , kendisine kardeş olarak kabul eden kendimden özür diliyorum. "Zihinden Pratik Çarpma İşlemi" adı altında konu açıyorsunuz, ondan sonra, zihinden çarpmalara karşı oluyorsunuz. Kabahat siz de değil. Yaptığıyla, söylediği bir olmayan bir insanı kendisine muhatap alan ben de.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sayın gereksizyorumcu, sizi de , esefle kınıyorum. Burada beni ne kadar kabul ettiğinizi, ne kadar değer verdiğinizi,(Gerçi sanal ortamda ne değerinden bahsediyorsam. Herşey sanal işte.) bu sayede göstermiş oldunuz. Ben burada bulunan herkese, , kaba şekilde davranmaya kalkışan herkese tepkimi koydum. Ama sizin, burada küstah olduğunu ispat etmiş birine hiç tepki vermeden onunla aynı tarafta yer almanız beni derinden yaraladı. Eğer siz herhangi bir kimseden aynı tavrı görmüş olsaydınız, 2 kere 2 4 eder dese bile onunla aynı taraf olmazdım. Kabul edeceğinizi zannetmiyorum ama fikirler duygularla donanmıştır. Sizinle bu konuda da, daha önceden karşı karşıya gelmiştik. Oradaki bir fikir telakisiydi. Bu konudaki fikirlerinizi zaten biliyordum. Burdaki ise bilimsellikten ziyade, şaklabanlık gösterisi. Fikirlerinizi bu ortamda, olayın cereyan ettiği durumu gözardı ederek beyan etmeniz bence hiç hoş olmadı.

5 sayfadan 4.si BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!