Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

permütasyon

1.soru

A şehrinden B şehrine 5 farklı yoldan B şehrinden C şehrine 4 farklı yoldan gidilebilmektedir.Gidiş ve dönüşte B şehrine uğramak ve gidişte iki şehir arasında kullanılan yol dönüşte kullanılmamak şartıyla A şehrinden C şehrine kaç farklı yoldan gidilip dönülebilir ?

Çözüm:

A'dan B'ye 5 B'den C'ye 4 gidiş yolu vardır.5.4=20

C'den B'ye 3 B'den A'ya 4 dönüş yolu vardır.3.4=12 (gidişte kullanılan yol bir daha kullanılmayacaktı)

Şu halde 20.12=240

2.soru

A şehrinden B şehrine 5 ve B şehrinden C şehrine 3 farklı yol vardır.Gidişteki yolu dönüşte aynen kullanmamak şartı ile A'dan C'ye kaç farklı yoldan dönülüp gidilebilir

Çözüm:ben burada 1.sorudaki çözüm yöntemini uyguladım.Fakat sonuç yanlış çıktı.Cevap anahtarımı hatalı yoksa bir ayrım mı var sorular arasında...

Aydınlatırsanız çok sevinirim...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    5.3 gidiş , 5.3-1 dönüş olmak üzere 15.14=210 ben daha bugün başladım yanlış olabilir benimde fazla bilgim yok yanlışsa kusura bakmayın .
    Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.
    Ya yüzmesini iyi bileceksin ya da savaşmasını...

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    bende sonuca bakarak aynı şeyi düşündüm fakat bu ayrımı nasıl yapacağımızı anlayamadım,aynı yöntemi 1.soru için kullanamıyoruz

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    birincisinde ara duraklar arasındaki yolların da aynen kullanılmamasını istiyor , ikincide ise tüm yolun aynen kullanılmamasını istiyor.

örneğin iki soruda da A dan B ye 3. yolu , B den C ye ise 2. yolu kullanarak gidilse
    dönüşte
    ilk soru için C den B ye 2 nolu yol kullanılamaz, ayrıca atıyorum C den B ye izin verilen bir yol kullanılsa bile B den A ya yine 3 nolu yol kullanılamaz çünkü giderken geçildi
    ikinci soru içinse kullanılamayacak tek güzergah C den B ye 2 , B den de A ya 3 nolu yoldan oluşan dönüştür. burada C den B ye 2 ve B den A ya 1 nolu yolu kullanmak izin verilen bir dönüştür.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!