Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer

Fikir işci ve havuz problemleri

aşağıdaki sorular için yardımlarınızı rica ediyorum

1) x tane işci günde a saat çalışarak b tane mal üretiyorlar. İşci sayısı 4 kat arttırılır, çalışma zamanı 1/5 oranında azaltılırsa üretilen mal sayısı b'nin kaç katı olur? cevap:4

2)Eşit güçte üç işci işe başlayıp 6 gün çalışıyor ve işcilerden biri ayrılıyor. Kalan işciler 9 gün çalıştıktan sonra bir işci daha ayrılıyor. Son işci kalan işi 18 günde bitirdiğine göre, hiçbir işci işten ayrılmasıydı iş toplam kaç günde biterdi?cevap:18

3) hasan bir işin 1/5 ini yaptıktan sonra, hızını iki katına çıkararak 14 gün daha çalışarak işin 2/3'ünü bitiriyor. Buna göre, Hasan ilk hızıyla işin tamamını kaç günde bitirir? cevap:60

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bunlar problem soruları olduğu için ben sınavda karşıma çıksa kendi çözeceğim şekilde çözmeye çalışayım daha sistematik çözümleri gerekirse arkadaşlarımız yardımcı olurlar sanırım

1.
    işçi sayısı 4 kat artarsa 5 katına çıkar , üretimn miktarı da 5 katına çıkmalıdır ama zamanda 1/5 oranında kısıtlama yapılmış yani 5 ten 4 e düşmüş o zaman üretimin de 1/5 i kaybolacaktır sonuç 1 ken 4 üretim yapmaktır

2.
    soru şu:bir araba 3birim hızla 6saat , 2 birim hızla 9 saat , 1 birim hızla da 18 saat gidirek bir yere varıyor. hızı hep 3 olsaydı kaç saatte varırdı?
    (3.6+2.9+1.18)/3=6+6+6=18

3.
    bu soru için işlem yapmadan sorunun eksik olduğunu görmemiz gerekiyor. Hasan'a bu parça işlerin yapımında bir zaman kısıtlaması getiilmezse tümünde nasıl bir zaman kısıtı bulunabilir? bir zaman bilgisi verilmeden sadece oran bazında bir cevap verilebilir mesele ilk 1/5 ini bitirdiğinin 5 katı süresinde gibi.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer
    evet bir eksiklik olmuş 3. soruda düzelttim şimdi, teşekkür ederim yanıtlar için.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    3.
    işin 2/3-1/5=(10-3)/15 i 2 kat hızla 14 gün sürüyosa tamamı normal hızla ne sürer?
    7/15 iş = 28 gün
    15/15 iş = 28.15/7=60 gün

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer
    teşekkürler tekrar

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!