Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

birkaç soru

soru : 1,2,3 numaralı kaselerde başlangıçta 1≤x<y<z<10 olmak üzere sırasıyla x,y,z tane fındık vardır. içinde çift sayıda fındık olan bir kase kırılınca kırılan kasedeki fındıkların yarısı sağlam kaselerden birine yarısıda ötekine aktarılmıştır.bunun sonucunda sağlam kaselerden birindeki fındık sayısı öbüründekinin iki katı olmuştur.
    a) kaselerdeki toplam fındık sayısı en az kaç olabilir ?
    b) 1 numaralı kase kırıldıysa ve z=9 ise y kaçtır?
    c)kırılan kasenin içinde başlangıçta 8 fındık varsa toplam fındık sayısı kaçtır?

soru: iki aşamalı para aktarma işleminin ilk aşamasında A kasasından B kasasına , ikinci aşamasında B kasasından A kasasına para aktarılmıştır. her aşamanın sonunda para giren kasadaki para iki katına çıkmıştır. bu işlemin sonucunda her kasada 4000tl olduğuna göre başlangıçta A kasasında kaç bin tl var?

soru : diktörtgen biçimindeki bir bahçenin çevresine her köşede bir tan eolmak üzere birer metre arayla toplam 42 tane çift kazığı dikilmiştir. bahçenin kısa kenarının uzunluğu 9m olduğuna göre alanı kaç cmkaredir?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    C-2

İşlem sonunda B kasasındaki para 2 kat artmış ve 4000TL olmuş. Yani ilk başta 2000TL varmış. A kasasında ise 2000TL azalma olmalıdır. Çünkü diğer kasada artan para 2000TL. Öyleyse A kasasında 4000+2000=6000TL başlangıçta.

C-3

Kenarlardaki kazık sayısından hesaplarken 4 köşedeki kazıkları 2 kez sayacağımız için ilk önce 42+4=46 diye başlarız çözmeye.

9 metrelik kenarda 10 tane kazık olacak. 2 tane 9 metrelik kenar var, 20 kazık etti. Geriye kaldı 26 kazık, 2 kenar. Demek ki uzun kenarın birinde 13 kazık olacak. Boyu da 12 metre olacaktır.
    12.9=108m² lik bir alan bulunur

NOT: Konu başlıklarına birkaç soru, yardım, matematik sorusu, acil, vb. şeyler yazmak yerine soracağınız sorunun konusunu yazın

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    kasa sorusunun cvbı 5000 tl

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı pamuk77'den alıntı Mesajı göster
    kasa sorusunun cvbı 5000 tl
    Ben en son B kasası 2 katına çıkmıştır olarak okudum Şimdi fark ettim her aşamada para giren kasa 2 katına çıkıyormuş. Daha sonra uğraşırım tekrar, şu an zamanım yok

Yaptım, resmini çiziyorum...

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!