Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    31 olursa doğal sayı olmaz o yüzden ab 31 olamaz yani cevap 6

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    x+5 yerine x-5 mi yazdın

3) x y ve z iki basamakli sayilardir.
    x-3z=y
    ise x-y+z ifadesinin degeri kactir?

x=y+3z yerine yazarsak
    y+3z-y+z=4z yapacaktır z iki basamaklı sayı olduğuna göre verilen şıklara göre 10 verirsek 40 verir yani cevap E

5)Rakamlari farkli üç basanakli 5 farkli cift sayinin toplami 2304 tür.
    Buna gore bu sayilardan en buyugu en az kactir?

2304/5
    =460.5+4
    456 458 460 462 (464+4)=468
    468 çıkacaktır

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı dcey'den alıntı Mesajı göster
    x+5 yerine x-5 mi yazdın

3) x y ve z iki basamakli sayilardir.
    x-3z=y
    ise x-y+z ifadesinin degeri kactir?

x=y+3z yerine yazarsak
    y+3z-y+z=4z yapacaktır z iki basamaklı sayı olduğuna göre verilen şıklara göre 10 verirsek 40 verir yani cevap E
    3 ve 5 doğru kardeşim.1.soruyu anladım sağolasın ba=13 oluyor 13'de diğer eşitliğe uymuyor.
    4.soru doğru kardeşim şurda bi yanlışlık var.
    ab=(a+b)(x-5)
    ba=(a+b)(x-4)
    +___________
    ab+ba=(a+b)(2x-9)
    11(a+b)=(a+b)(2x-9)
    11=2x-9
    x=10 olur.

x-9 demişsin.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Doğrudur düzelttim

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Doğrudur düzelttim
    Kardeşim birde şu 5.soruların bir türlü mantığını kavrayamadım.
    en büyüğü en az,en küçüğü en çok gibi denilen sorularda toplam sayıyı sayı adedine bölüyoruz sonra soruda verilenlere göre hareket ediyoruz. Ama sayıları ayarlamaya çalışırken nasıl bir yol gidilir. Hangi sayıyı ilk çıkarmalıyım nereden flan vs.başlamalıyım?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Sayı adedine böl kalanı sağa yaz sayılara hemen ekleme sonra sayıları aralarındaki fark en az olacağı şekilde diz sonrasında en büyüğe kalanı ekle

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Sayı adedine böl kalanı sağa yaz sayılara hemen ekleme sonra sayıları aralarındaki fark en az olacağı şekilde diz sonrasında en büyüğe kalanı ekle
    Saolasın kardeşim daha önceden bir soru daha yazmıştım net cevap alamadım bakabilirsen iyi olur.
    4) 6y=x olmak üzere üç basamaklı xyz doğal sayısı veriliyor.
    xyz sayısı birler ve onlar basamağındaki iki rakamın yerleri değiştirildiğinde elde eidlen xzy sayısından en fazla kaç küçük olur?

Grubu
    Üye
    İş
    1. sınıf
    Ben kendimce izlediğim yolu anlatmaya çalışayım;

Atıyorum 4 tane tek sayının toplamı 100 olsun. En büyükleri en az kaçtır diye sorsun.

4' bölmemizin nedeni, istenilen eşitliği sağlayan orta büyüklükteki sayıları bulmaktır. Çünkü bu sayılar üzerinden en büyüğe veya en küçüğe yürümek daha kolaydır.

Elimizde 4 tane 25 olur.

25 25 25 25 Şimdi en büyüklerinin en az kaç olacağını bulmak için herhangi birine ekleyebileceğim en küçük sayı olan 1'i ekliyorum. Ama 1 tanesine 1 eklediğimde, herhangi başka bir tanesinden de 1 çıkarmam gerek ki eşitlik bozulmasın.

24 25 25 26 oldu. Teklik veya çiftlik gibi bir şart vermeseydi. En büyüğü en az kaç olur deseydi, cevap 26 olacaktı. Ama sayıların tek olmasını istediği için, küçük sayımızdan 1 çıkaralım ve eşitliği *****ak için büyük sayıya da 1 ekleyelim.

23 25 25 27 oldu. Demek ki en büyüğü en az 27 olurmuş.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Arefat'den alıntı Mesajı göster
    Ben kendimce izlediğim yolu anlatmaya çalışayım;

Atıyorum 4 tane tek sayının toplamı 100 olsun. En büyükleri en az kaçtır diye sorsun.

4' bölmemizin nedeni, istenilen eşitliği sağlayan orta büyüklükteki sayıları bulmaktır. Çünkü bu sayılar üzerinden en büyüğe veya en küçüğe yürümek daha kolaydır.

Elimizde 4 tane 25 olur.

25 25 25 25 Şimdi en büyüklerinin en az kaç olacağını bulmak için herhangi birine ekleyebileceğim en küçük sayı olan 1'i ekliyorum. Ama 1 tanesine 1 eklediğimde, herhangi başka bir tanesinden de 1 çıkarmam gerek ki eşitlik bozulmasın.

24 25 25 26 oldu. Teklik veya çiftlik gibi bir şart vermeseydi. En büyüğü en az kaç olur deseydi, cevap 26 olacaktı. Ama sayıların tek olmasını istediği için, küçük sayımızdan 1 çıkaralım ve eşitliği *****ak için büyük sayıya da 1 ekleyelim.

23 25 25 27 oldu. Demek ki en büyüğü en az 27 olurmuş.
    Kardeşim güzel yol ama rakamları farklı birbirinden farklı çift sayıda diyince birde kalanlı çıktımı bölüm iş tamamen zorlaşıyor. Bu tarzda sıkıntı çıkmıyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4) 6y=x olmak üzere üç basamaklı xyz doğal sayısı veriliyor.
    xyz sayısı birler ve onlar basamağındaki iki rakamın yerleri değiştirildiğinde elde eidlen xzy sayısından en fazla kaç küçük olur?

6y=x ise y 2 olursa gördüğün gibi x iki basamaklı oluyor yani mecburen y=1 x=6 olacaktır bu sayıyı yazarsak
    61z=610+z=xyz
    6z1=601+10z=xzy
    Burada xyz'nin küçük olma ihtimalina bakacağız o yüzden xzy-xyz yapacağız ve bunun en büyük ihtimalini inceleyeceğiz
    601+10z-610-z
    =9z-9 ifadesinin en büyük olması için ve z rakam olduğu bilindiğine göre z=9 olursa
    81-9=72

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!