Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    100-121-144-?

rakamları toplamı

1-4-9 her sayıyı 5 ile çarparsak

5-20-45 aradaki artış 15,25, sonraki artışın 35 olacağı düşünülürse sonraki sayı 80 olur 80/5=16
    mesela 97 olsun
    bu 5 ile çarpma işlemi biraz ayaklarını sayıp 4 e böldüm fıkrasına benzemiş.
    1-4-9- sıradaki 16 dır diyerek zaten bu sonuca varabilirsin ama buluğun kuralın zayıf bir noktası var

bu kurala göre 2. sayı neden 121 oluyo da 112 olmuyo mesela? onun da rakamları toplamı 4 ve 121 den önce geliyor
    ya da neden 103 değil?

benim kafamdaki kural bu olmasa da eğer bu sorunlara çözüm getirebilirsen tabiki de soruyu çözmüş olursun.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    5 ile çarpmanın gereksiz olduğunu biliyorum sadece kural biraz uzasın dedim ama mantıksız ve saçma oldu

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Soru işareti yerine birden çok sayı gelebiliyorsa neden 2. sayı 112 olmasın ki

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı duygu95'den alıntı Mesajı göster
    Soru işareti yerine birden çok sayı gelebiliyorsa neden 2. sayı 112 olmasın ki
    işte burda mantıksal bir hata yapıyosun

soru işaretinin yerine her farklı kural 1 sayı getirmeli , kualı değiştirdiğin için ? yerine gelen sayı değişebiliyor
    yoksa kuralın her sayıyı tek bir şekilde belirlemeli , mesela bana kuralı verdiğinde ben diziyi tek bir şekilde belirleyebilmeliyim

örnek veriyorum ilk 3 terim 100 , 121 ve 144 sonraki terim de rakamları toplamı indisisn karesi lan en küçük 3 basamaklı sayılar diye bir kural oluşturabilirsin bunun snucu olarak da sıradaki sayı 169 olur, tüh 169 olmasını istemiyordu
    kuralı revize ederiz sonraki terim en küçük 2. sayı olsun 178 olabilir mesela ondan sonraki de
    toplamı 25 olan en küçük ikinci sayı
    799 ilk sayı lduğuna göre 889 da sıradaki sayı olurdu tabi bu kural yamalı bohça gibi oldu hoş olmadı

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    birçok kez yazmışımdır bu soruların muhattabı ilkokul 2-3 arası sayılarla yeni tanışan ve aralarında nasıl toplama çarpma işlemleri olur bunları daha kolay kavraması istenen öğrenciler olmalı.

şu uydurma soruyu (aklın işleyiş yönüne aykırılık...) her zaman hatırlayalım

ayrıca bununla tatmin lmayanlara şimdi bir soru buldum yazıyorum
    100-121-144-?
    soru işareti yerin ne gelecek? (cevap 169 değil)

yalnız bu da bomba soru oldu
    uydurma soru demek.. ben bu soruyu birazda beyin cimnastiği olsun diye sormuştum. matematiğin ne olup ne olmadığını kimseden öğrenecek değilim. ve benim bu siteye naçizane emeğim buraya kadar. şu mesaja kadar cok zevkliydi benim için bu sitede birşeyler paylaşmak. ama bu noktada daha öteye gitmem olanaksız. hoşçakalın.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı matera'den alıntı Mesajı göster
    uydurma soru demek.. ben bu soruyu birazda beyin cimnastiği olsun diye sormuştum. matematiğin ne olup ne olmadığını kimseden öğrenecek değilim. ve benim bu siteye naçizane emeğim buraya kadar. şu mesaja kadar cok zevkliydi benim için bu sitede birşeyler paylaşmak. ama bu noktada daha öteye gitmem olanaksız. hoşçakalın.
    bu linke tıkladığınızda ulaştığınız soru benim yazdığım soru , bırakın da kendi yazdığım soruya uydurma deme hakkım olsun
    gereksiz alınganlık yapmak da sizin hakkınız söyleyebilecek bişeyim yok ne yazık ki

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hocam verdiği linkte tam olarak açılan mesajdaki soruyu kastediyor. Sizin konunuzu değil matera. Linke tıklayın ve kaydırma yapmadan bekleyin.Hocamızın kendi sorunun olduğu post (mesaj) otomatik ekrana gelecektir. Hocam kendi sorunun tam linkini vermiş yani. Mesaj linki. Konu linki değil o link.

Hocamın verdiği linkin kelimesindeki
    HTML-Kodu:
    uydurma soruyu (aklın işleyiş yönüne aykırılık...)
    parantezli ifadeyi

HTML-Kodu:
    (aklın işleyiş yönüne aykırılık...)
    sistem otmatik atamaktadır ayrıca.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!