Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    başka 2 kümede örnek vermek gerekirse
    √2 ve log29 tam sayı değillerdir

ama

(√2)log29=3 olur ve bir tam sayıdır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Teşbihte hata olmaz derler. Her aslan bir kedidir ama her kedi bir aslan değildir. Bu işle aslana kedi doğurtturulmuş olunuyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Verdiğiniz örnekle bunun arasında dağlar kadar fark var. İkisi de reel sayıların bir alt kümesi.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    burada da ikisi de karmaşık sayıların bir alt kümesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öyle diyeceğinizi biliyordum da burada reelle sanallık farkı var. Z=R ∪{i} değil mi?
    Eğer bunun doğruluğunu kabul edersek reel sayılar kümesinde negatif sayıların çift katlı kökü yoktur kuralını yıkalım daha iyi .Z ile R yi bir tek i ayırıyorsa o zaman niye sanallıkla uğraşıyoruz. Bu kadar karmaşaya ne gerek var.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam Z=RU{i} diyebiliyosanız R={1} de dersiniz
    birisi düzlemin bir boyutu diğeri de öbür boyutu
    bir boyutu {i} ile ifade edecekse (buna itirazım yok ederiz zaten) diğer boyutun da onun dengi lan {1} olmasında sakınca yok bence.
    tüm reel sayılar nasıl ki
    düzlemde k(1,0) ifade edebiliyorsak , tüm karmaşıkları da k.(1,0)+l.(0,1) şeklinde ifade edebiliriz.

kısaca demem şudu ki o ufacık eklediğiniz {i} zaten başlı başına reel sayıların dengi kadar bir küme.

reel sayılar kümesinde negatif sayıların çift dereceden kökü yoktur evet çünkü bir reel sayının kendiyle çarpımı pozitiftir , bu bir kural değil ki sadece sonuç. bunu değiştirmek istiyosanız çarpma işleminin tanımını değiştirirsiniz olur biter. sanallıkla bu yüzden uğraşmıyoruz sanallıkla sayıların reel sayılarla tanımlayamadığımız diğer boyutunu da kullanabilmek için uğraşıyoruz. bunu yapmasaydık bir elektronik mühendisi devre analizi yapamazdı heralde. bu da sayıların adı sanal olmasına rağmen oldukça elle tutulur ve gerçek bir durum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Benim demem o ki, i^i nin reel olduğu, mutlaka ispatlanabilir. Yüksek matematik de bunun bir izahati vardır ama bunu lise düzeyindeki bir bilgiyle kavrayabilmek çok zor. Ben olaya lise düzeyindeki bir bilgiyle bakıyorum. (Zaten o kadar) O yüzden şimdilik bunu bu şekliyle bırakıyorum.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!