Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

yukarı sayılar

1) a ve b pozitif tam sayıdır. a.b=7k ve a+b ifadesinin alabileceği en büyük değer 5k+33 olduğuna göre k kaçtır? 2) 3a3 +2 ifadesi bir tek sayı olduğuna göre aşağıdakilerden hangisi daima tek sayıdır? ( bu soru da a şıkkı neden olmuyor) A) 3a+2 B) 13a2 +5 c) 4a3 +4 D) 9a3 +4 E) 2a3 3) m bir tam sayı olmak üzere (2m-11) den önce gelen ilk çift sayı ile (4m+7) den sonra gelen ilk çift sayı ardışık olduğuna göre m ' nin alabileceği değerlerin toplamı kaçtır?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1) a ve b pozitif tam sayıdır. a.b=7k ve a+b ifadesinin alabileceği en büyük değer 5k+33 olduğuna göre k kaçtır?

İki sayının çarpımı verildiyse en büyük değer için bir birine en uzak değerleri almamız gerekir.Yani x.y=23 olsaydı toplamının alabileceği en büyük değer için 23 ile 1 alacaktır.Bu da aynı mantık

7k+1=5k+33
    2k=32
    k=16

2) 3a3 +2 ifadesi bir tek sayı olduğuna göre aşağıdakilerden hangisi daima tek sayıdır? ( bu soru da a şıkkı neden olmuyor) A) 3a+2 B) 13a2 +5 c) 4a3 +4 D) 9a3 +4 E) 2a3

Burada a ile bir denge yok verelim a'ya 1/∛3

Dolayısıyla bu tür sorularda katlara bakmamız lazım 3a3 tek sayı ise bunun 3 katı da tek sayıdır 4 ise bir çift sayıdır T+Ç=T şartından D olarak buluruz.

3) m bir tam sayı olmak üzere (2m-11) den önce gelen ilk çift sayı ile (4m+7) den sonra gelen ilk çift sayı ardışık olduğuna göre m ' nin alabileceği değerlerin toplamı kaçtır?

2m-11'den önce gelen çift sayı 2m-12'dir.4m+7'den sonra gelen çift sayı 4m+8'dir.Bu ikisi ardışık ise
    2m-12+2=4m+8

2m-10=4m+8
    m=-9 çıkacaktır.Diğer ihtimal
    2m-12=4m+8+2
    2m=-22
    m=-11
    -11-9=-20

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    1. soruda +1 mesela 23 ile 1 örneğinde ki gibi olduğu için mi?

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    3. soruda da 2m-11'den önce gelen çift sayı 2m-12'dir demişsin eşitliğe 2m-10 yazmışsın

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1.soru aynen öyle,3.soruda 2 toplamı var onun üstünde 2 eklediğimi gösterdim

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    ve ayrıca 3. sorunun cevabı (-20) dir

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Dostum yazarken işlem hataları,işaret eksikliği yapmış olabilirim yazarken dikkat edemiyorum dolayısıyla toplamda yanlışlıklar oluşabiliyor dediğim yolla çözmen gerekir kanaatimce ve ayrıca işaret eksikliğini düzenledim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Hatalar olması çok normal,dcey soru için vaktini ayırmış,bence teşekkür etmelisin,önemli olan sorunun çözüm mantığı değil mi?
    Kim demiş ki aklın yolu bir tanedir
    Bence nerden baksan en az bin tanedir

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    yani teşekkür ederim ben sadece o mantığı öğrenmeye çalışıyorum

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!