Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Sponsorlu Bağlantılar

Karmaşık Sayılar

1) z=[5+(√143)i]/12-sinx , karmaşık sayısı için lZl=1 denkleminin [0,2∏) aralığında kaç kökü vardır ?

2) z=(1-i.cot a)/(1+i.cot a) ise ; Re(z).Im(z)=?

3)

4)

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

Sponsorlu Bağlantılar

4.
    kısa yol
    |z-i|=2.|z+i|
    (0,1) noktasına olan uzaklığı (0,-1) noktasına olan uzaklığının iki katı olan noktalar aranıyor.
    uzun yol;
    x+yi diyerek çözüme ulaşılabilir

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Sponsorlu Bağlantılar

4.
    kısa yol
    |z-i|=2.|z+i|
    (0,1) noktasına olan uzaklığı (0,-1) noktasına olan uzaklığının iki katı olan noktalar aranıyor.
    uzun yol;
    x+yi diyerek çözüme ulaşılabilir
    bu şekilde yaptığımızda lz-il=2.lz+il denklemi doğru ifade etmez mi ?

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    2.soru
    Soru uzun gözüküyor ama hiç uzun değildir aşağıyı eşlenikle çarparsan alfa değerine ben a diyorum
    (1-icota)²/1+cot²a olacaktır şimdi üstü cota yerine cosa/sina yazarsan sonra paydaları eşitlersen
    en sonra sin²a-2i.cosa.sina-cos²a/sin²a bunun altındaki bölüm 1/sin²a olacaktır şimdi 2sina.cosa yarım açıdan sin2a fakat - var -sin2a sin²a-cos²a burda -Cos2a olacaktır buda yarım açıdan yani şimdi elimizde kalanlar -Sin2a.-Cos2a olacaktır sonracığıma sin²a lar ters çevrilince birbirini götürecek elimizde en son Sin2a.Cos2a kalacaktır.Bu aslında Sin4a'ya benzer fakat 2 kat sayısı olmadığından 1/2 deriz buda 1/2sin4a çıkacaktır.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    2.soru
    Soru uzun gözüküyor ama hiç uzun değildir aşağıyı eşlenikle çarparsan alfa değerine ben a diyorum
    (1-icota)²/1+cot²a olacaktır şimdi üstü cota yerine cosa/sina yazarsan sonra paydaları eşitlersen
    en sonra sin²a-2i.cosa.sina-cos²a/sin²a bunun altındaki bölüm 1/sin²a olacaktır şimdi 2sina.cosa yarım açıdan sin2a fakat - var -sin2a sin²a-cos²a burda -Cos2a olacaktır buda yarım açıdan yani şimdi elimizde kalanlar -Sin2a.-Cos2a olacaktır sonracığıma sin²a lar ters çevrilince birbirini götürecek elimizde en son Sin2a.Cos2a kalacaktır.Bu aslında Sin4a'ya benzer fakat 2 kat sayısı olmadığından 1/2 deriz buda 1/2sin4a çıkacaktır.
    sin²-cos²a-2.sina.cosa 'dan sonra (-cos2a)(-sin2a) şeklinde çarpım durumunda yazdık ancak "-cos2a-sin2a" şeklinde olması gerekmez miydi ?

Statü
    Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    bu şekilde yaptığımızda lz-il=2.lz+il denklemi doğru ifade etmez mi ?
    hayır ne alakası var aldığınız bir noktaya uzaklığı 1 birim olan her nokta doğru mu ifade eder?
    Etmez.

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    sin²-cos²a-2.sina.cosa 'dan sonra (-cos2a)(-sin2a) şeklinde çarpım durumunda yazdık ancak "-cos2a-sin2a" şeklinde olması gerekmez miydi ?
    Cevap öyle oldu zaten benim yazım karmaşık pek anlaşılmıyor .d

Statü
    Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

3.

4.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    hayır ne alakası var aldığınız bir noktaya uzaklığı 1 birim olan her nokta doğru mu ifade eder?
    Etmez.
    bi çizebilir misiniz ?

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    - ile -'nin çarpımı + olacağına göre sin2a.cos2a olacaktır yani çarpımda unutmaki yer önemli değil ben bunu -.-.sin2a.cos2a diye yazabilirim.Aklında kalmamış olabilir fakat dediğimi iyice okursan anlarsın
    Re(z).Im(z) yi soruyormuş

1 2

• Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!