Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf

Olasılık

soru 1: bir deney için a,b,c gibi üç ayrı sonuş vardır. Sonucun a olma olasılığı,b olma olasılığının 3 katı, c olma olasılığının yarısıdır. Buna göre , sonucun c olma olasılığı kaçtır ? cevap :3/5

SORU 2 : Oktay'ın bir hedefi vurma olasılığı 1/3 Cumhur'un aynı hedefi vurma olasılığı 1/4 tür.İkisi birer atı yapıyorlar. En az birinin hedefi vurma olasılığı kaçtır?
    cevap : 1/2

SORU 3: Aynı görümlü 5 anahtardan ikisi kapıyı açıyor.Bu anahtarlarla kapının en çok üçüncü denemede açılma olasılığı kaçtır?

cevap : 9/10

SORU :4 açılımında terimlerden biri rastgle seçiliyor.Seçilen terinimin rasyonel katasayılı olma olasılığı kaçtır ?

cevabı yazmıyor .

SORU 5 :
    Bu noktalar birleştirilerek oluşturulan üçgenlerden birinin dik olma olasılığı kaçtır ?
    cevap yazmıyor.
    ben 7/10 buldum.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    3.
    abcde anahtarlarımız olsun.(a ile bnin kapıyı açtığını düşünelim.)
    en az 3.denemede açıldığını düşünelim o halde (...) şeklinde bir dizilim düşüneceğiz son noktaya ya a ya b gelecek.C(2,1).C(3,2).2! => 12 şekilde.(Bunu tüm 5! kadar duruma oranlarsak 12/120) = 1/10 olur.
    Tüm durumdan çıkartalım 1-1/10 => 9/10 bulunur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    2.
    tüm durumdan ikisinin de vuramadığı durumları çıkartalım oktayın vuramama olasılığı 2/3tür.
    cumhurun vuramama olasılığı 3/4tür.
    ikisinin de vuramama olasılığı 3/4.2/3 => 1/2dir.
    tüm durumdan çıkartınca da 1/2 olasılıkla vuracaklardır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    1.
    aaabcccccc şeklinde yazalım.
    sonucun c olma olasılığı 6/10 = 3/5 tir.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    5.
    burada toplam kaç tane üçgen oluşur onu bulun daha sonra tüm durumlardan doğrusal olanları çıkartın (bu oluşacak üçgen sayısıdır.)
    şimdi oluşabilecek dik üçgenleri düşünelim.büyük doğru üzerindeki dört noktadan birisini mutlaka seçmeliyiz.C(4,1)=4 şekilde geri kalan 6 noktadan iki tane bulduk mu iş bitecektir. C(6,2) adet de onlar var.(mobilden giriyorum inş.hatalı işlem yapmamışızdır.)

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    1. soruyu anlayamadım . Tekrar anlatabilir misiniz ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    1.
    telden ne kadar anlatabilirim bilemiyorum ama şöyle özetliyeyim isterseniz.
    c'lerin olasılığı a'ların olasılığının 2 katıysa 6 tane c olacaktır. A'ların sayısı blerin 3 katı olduğu olduğundan şekildeki dizilimi yaptık.
    nereyi anlamadığınızı söylerseniz daha iyi olur.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    5. sorunun cevabı 2/9 mu acaba ?
    You're unique, just like everyone else...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    muhtemelen öyle bir şey oluyor.
    kusura bakmayın telden bu kadar oluyor kağıt filan da yok dediğimi yaparsanız sonuca ulaşırsınız.

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Ben 5.soruda (10,3)-(3,3)-(7,3)/(10,3) şeklinde yapmıştım .tüm üçgen oluşabilek durumdan oluşamayacalrı çıkardım ve oluşabilek ü tüm duruma böldüm

4 sayfadan 1.si 123 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!