Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf

Permütasyon

1) E=(2,3,4,5)kümesinin elemanarı kullanılarak 435ten küçük rakamları farklı kaç sayı yazılır? Cvp:31

2)F=(0,2,3,4,6,7,8) kümesinin elemanları kullanılarak 2000 ile 7000 arasında kaç sayı yazılır?Cvp:1371

3) Özdeş 4 mavi ve 5 kırmızı kalemden , en az bir kalem kaç değişik biçimde seçilir?Cvp:29
    ‎'' Kendine Güvenmediğin Sürece,Başarmayı Bekleme ''

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    1:
    435, 452 ve 453 ve 5 için 3.2=6 sonrakiler 6+3=9 tane ve tümü: 4.3.2+4.3+4=40 ve sonuç 40-9=31

2:
    "2_ _ _" için 73 sayısınca ve 3, 4 ve 6 başlangıcı için 4.73 eder ve bundan 2000 sayısı çıkarılırsa; 4.73-1 bulunur.

3:
    (4+1).(5+1)-1=29 bulunur. Burada "-1" sayısı "000" seçilişini temsil eder.

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Teşekkürler .
    ‎'' Kendine Güvenmediğin Sürece,Başarmayı Bekleme ''

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    3.

aslında hemen hemen aynı şey olcak ama şöyle bi mantık kurabilirsiniz.
    Elinizde 2 farklı kutu var , bunlardan birisi sizin istedikleriniz olcak(Yani asıl aradığımız o kutunun içerisinde en az bi tane topun bulunması.)
    Şimdi Mavi toplar dağıtılır => 5!/4! = > 5 şekilde.
    Kırmızı toplar dağıtılır => 6!/5! => 6 şekilde.
    30 şekilde olur ilk kutunun boş olduğu durumu çıkarırız 30-1 => 29 durum vardır.

burda mavi ve kırmızıları ayrı ayrı dağıttık.Çünkü hepsini aynen dağıtsaydık yer değişimlerde hesaba katılırdı ve bu gerekli olmayan bi durumdur fazladan sayımlara neden olurdu.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    3.

aslında hemen hemen aynı şey olcak ama şöyle bi mantık kurabilirsiniz.
    Elinizde 2 farklı kutu var , bunlardan birisi sizin istedikleriniz olcak(Yani asıl aradığımız o kutunun içerisinde en az bi tane topun bulunması.)
    Şimdi Mavi toplar dağıtılır => 5!/4! = > 5 şekilde.
    Kırmızı toplar dağıtılır => 6!/5! => 6 şekilde.
    30 şekilde olur ilk kutunun boş olduğu durumu çıkarırız 30-1 => 29 durum vardır.

burda mavi ve kırmızıları ayrı ayrı dağıttık.Çünkü hepsini aynen dağıtsaydık yer değişimlerde hesaba katılırdı ve bu gerekli olmayan bi durumdur fazladan sayımlara neden olurdu.
    Bu çözümü pek beğenmedim. "İlk kutunun boş olduğunu çıkarırım demişsin"... Hayır, her iki kutunun da boş olduğu çıkarılacak. Yani "00" seçilişi. Bu çözümle soruyu soranın kafasını karıştırabilirisin.

4 özdeş seçilmeme de dahil olmak üzere 5 şekilde seçilir; yani 0, 1,2,3,4
    5 özdeş seçilmeme de dahil olmak üzere 6 şekilde ***ilir; ...
    Ve çarpmaya göre sayarız: 5.6-1

Bu soruyu bir adım zorlaştıralım:

5 farklı Fizik, 5 farklı Matematik, 5 özdeş Türkçe ve 5 özdeş Kimya kitabı içinden en az bir kitap kaç farklı şekilde seçilebilir?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı Cem1971'den alıntı Mesajı göster
    Bu çözümü pek beğenmedim. "İlk kutunun boş olduğunu çıkarırım demişsin"... Hayır, her iki kutunun da boş olduğu çıkarılacak. Yani "00" seçilişi. Bu çözümle soruyu soranın kafasını karıştırabilirisin.

4 özdeş seçilmeme de dahil olmak üzere 5 şekilde seçilir; yani 0, 1,2,3,4
    5 özdeş seçilmeme de dahil olmak üzere 6 şekilde ***ilir; ...
    Ve çarpmaya göre sayarız: 5.6-1

Bu soruyu bir adım zorlaştıralım:

5 farklı Fizik, 5 farklı Matematik, 5 özdeş Türkçe ve 5 özdeş Kimya kitabı içinden en az bir kitap kaç farklı şekilde seçilebilir?
    Hocam bilemiyorum bana gayet mantıklı geldi , ikinci kutu sanal kutu olsun dedim yani ilk kutudakiler benim elime gelenler olsun dedim ama hatamı var ?Göremedim ben bişey.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    ayrıca ikinci kutunun boş olduğu durum benim diğerlerinin hepsini aldığım durumdur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Açıklama yaptım ben, düşün işte, beğenmedim kısacası veya benim stilime uymuyor diyeyim senin için, eleştirimi yumuşatayım bari, moralin bozulmasın.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı Cem1971'den alıntı Mesajı göster
    Açıklama yaptım ben, düşün işte, beğenmedim kısacası veya benim stilime uymuyor diyeyim senin için, eleştirimi yumuşatayım bari, moralin bozulmasın.
    benim amacım moralimin bozulup bozulmaması değil , eğer yanlış bi şey düşünüyorsam uyarırsanız moralim bozulmaz aksine bişeyler kapmış olurum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    İki kutuda boş olacak, ancak bunu çıkarabilirsin. Ama sen tek olanı çıkarırım diyorsun, bu pek anlaşılır değil.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!